1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет "Блаже Конески"

Дискусија во 'Образование' започната од viki85, 21 ноември 2010.

  1. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Види, не секогаш и кога мислиме дека го знаеме јазикот го знаеме. Јас имав интерактивно зборување 7 ипол месеци во фирма со германци од кадешто научив убаво да го зборувам и да се изразувам, предходно одејќи во билингвална ми беше претешко да зборувам, не можев да гукнам.Така што ти препорачувам ако не си 100% сигурна да не се запишуваш, доста тешка катедра и сите мислат дека ќе го поминат факултетот како курс но многу повеќе од курс е.
     
  2. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.042
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Добро те советуваа членките. Тоа што одбра матура германски не значи ништо, зашто матурска германски е прелесна. За добро зборување треба многу повеќе од матурата.
     
    На bookslover му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Многу многу се согласувам, затоа и дадов компарација со мене, дека многу треба за убаво владеење за јазикот, а факултетот си е доста захтевен. И посакувам среќа на членката но и да не очекува премногу бидејќи го учела јазикот со години.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pinna21

    Pinna21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу за споделените мислења. Свесна сум дека Факултетот е тежок, но всушност што е лесно ако не вложиме труд. За германскиот сум многу пофалувана уште од основно училиште и навистина многу ми е интересен јазикот, така што не мислам дека би имала проблем на Факултет. И, како што знам се бара знаење на Б1 ниво, јас имам можеби и повеќе од тоа. А матурата секако дека игра важна улога со оглед на тоа што заедно со професорката имаме дополнителни часови на кои вежбаме и го зборуваме јазикот на повисоко ниво, отколку на класичните часови.
     
    Последна измена: 8 декември 2021
  5. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    @Pinna21 не се секирај, слободно запиши си. На факултет се учи основата на лингвистиката, методологијата која се користи за предавање јазик и за превод/толкување и толку. Сѐ друго е живот и работа. Јас повеќе од 15 години работам со италијански јазик, неколку години живеев во Италија и сѐ уште учам. И во ред е тоа. Исто како и со мајчиниот јазик, го знаеме 100%? Секако дека не. Ако немаш его, ако си го тераш ќеифот, ако ти се допаѓа јазикот, ќе најдеш начин да научиш.
     
    На stranger2, daylight и Pinna21 им се допаѓа ова.
  6. Pinna21

    Pinna21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу за убавите зборови:l:
     
    На Abel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    И за еден семестар се поминува комплет морфологија. Сите зборовни групи, глаголски времиња и начини плус морфосинтакса. Нема ништо лесно тука, така само се чини.
     
    На Pinna21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Со среќа и само терај. Не постои јазик што не може да се совлада.
     
    На Pinna21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Филолози, македонисти, дали песната годишнина прва од Блаже Конески целата претставува перифраза и зошто? IMG_20211224_184233.jpg
     
  10. Stweri

    Stweri Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Здраво на сите. 4та година сум па сакам да се запишам на филолошки,одбрав македонски јазик. Сакам да ве прашам вие што сте веќе таму како е колку поени е потребно дали е тешко и сл. Благодарам однапред
     
  11. sunshinebabe

    sunshinebabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    6.564
    Пол:
    Женски
    Дали некој кој што е запишан на Филолошки може да ми пише :)
    Благодарам однапред :)
     
  12. Pisces19

    Pisces19 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Дали некој има полагано кај професорките Искра Тасевска - Хаџи - Бошкова и Ангелина Бановиќ - Марковска да сподели искуства? :)
     
  13. Pisces19

    Pisces19 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Му има на некој предавано професорот Томислав Треневски да сподели искуства?
     
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Да, мене. Немам убав збор за тој човек. Се иживува со студентите.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Stweri

    Stweri Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Сега сум 4та година и денес имало презентација за филолошки факултет но јас се успав. Ќе може ли некој кој е на отсек македонски јазик да ми пише? Благодарам однапред:)
     
    На JJsummer му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    Да, мене. И воопшто не се изживува дури и премногу е добар. Има огромно знаење и сака да научиш ама помирен е дека пола и повеќе сме сите даалеку од писмени и од прелазна и знае да запне да побара нешто да научиш плус, ама на крајот сепак сите ги пушта, за разлика од еден Симон Саздов кој да кажам и да се превртиш ако не знаеш се ко што сака нема трошка сочувство ни коректност.
     
    На Cucueta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cucueta

    Cucueta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се согласувам, еден од најдобрите професори на Филолошки е дефинитивно! Секогаш е спремен да помогне и дава одговор на секое прашање, дури и директно да не е поврзано со темата. Премрасен оратор е, омилен ни беше на нашата група, ми фалат предавањата кај него. Само 10% од наставниците и професорите да имаат 50% од неговото знаење ќе бидеме многу поуспешни како земја.
     
    На irenna и sleepingbeauty им се допаѓа ова.
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Јас кажувам мое искуство, а дали се согласуваш или не, твој проблем. Јас кажав дека се иживува со некои од студентите, а не дека нема знаење. Јас со него имам одвратно искуство и тоа е тоа.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cucueta

    Cucueta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Професорот предава на факултет (видока образовна институција) и нормално дека ќе бара знаење, а ако на некој не му се учи и сака со 5 минутен вложен труд да земе диплома ќе пишува вака по форуми. Срамота е да се биде академски граѓанин, а повеќе време да се поминува на интернет отколку над книга.
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ај олабај. Јас одамна завршив факултет со многу добар просек. А еве ќе ти кажам една од случките со Треневски. Полагам еден саат усно кај него и ми става 8. Му кажувам дека ќе преполагам, и ми вели: " аа нема потреба, колешке, еве ќе ви пишам 10. Да продолжувам уште? Ако е толку добар професор како може да става оценки од ракав, м?
     
    Последна измена: 19 март 2022