1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет- Италијански јазик

Дискусија во 'Образование' започната од meganfox, 13 мај 2010.

  1. meganfox

    meganfox Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Љуге де кажете со мислите за италијанскиот јазик некои искустава познавања бидејки планирам да се запишам италијански јазик на факултет па еве ако знаете нешто да споделите на форумов поззззз :) :) :)
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Лесен е за учење, за разлика од јазикот јас што го учев е мнооооогу полесен и помило звучи, еден другар заврши италијански и немаше некои големи проблеми на факултетт а претходно немаше познавања од јазикот. Знам дека програмата за италијански е таква да се почнува од нула, на ти треба познавање на јазикот за разлика од англиски и германски каде што се смата дека дека студентот има претходно 8-годишно изучување на јазикот па се почнува од многу повисоко ниво.
    Не знам колку е перспективен овој избор за понатаму но денес никој факултет не е гаранција за успех, секој со својата среќа.
     
    На antonina05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мојата професорка по Италијански заврши пред скоро (најмногу 4 години) и ќе ти кажам дека јазикот е супер, како што ти кажа Ирена - се почнува од почеток, а и лесен е за учење. Професорката ни кажуваше дека во прва година на факс учеле од оваа книга [​IMG], а од нејзе учам и јас, така да... не е тешко. Нормално дека си бара учење, ама верувај дека ќе го засакаш ;)
     
  4. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Не е тешко воопшто...ако ти идат јазици немаш гајле ;)
    Не е многу тежок италијанскиот и убав јазик е,имам идено на курс па затоа знам,лесно се памтат и зборовите а и нема некоја комплицирана граматика.А плус за разлика од економски и правен немаш толку теорија така што супер е,само за работа незнам баш колку има.
     
  5. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Јас можам да ти кажам дека учам еве веќе 2 години италијански јазик и е лесно само на почетокот (како што е со секој јазик, се почнува од буква :) )но, понатаму е се потешко и потешко и треба да се посвети повеќе внимание. Има премногу богат вокабулар, за секој збор по 5 синоними најмалку, но, треба да бидеш свесна дека не ја изучуваш само граматиката на италијанскиот, туку и цела книжевност и цивилизација. Не ти го пишувам ова за да те исплашам, туку само да те подготвам предвреме :) In bocca al lupo!!! (Со среќа!!!)
     
    На Deledda и Adi888 им се допаѓа ова.
  6. meganfox

    meganfox Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Ви благодарам на сите. Сепак мн ми значеа различни мислења поврзани со италијанскиот јазик
    Најверојатно ке се запишам сепак најубав е :) :) :inlove:
     
  7. gurgica

    gurgica Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    за италијански мислам дека нема баш работа.кога пример јас би била средано би одлучила англиски а не италијаснки бидејки сметам дека англиски е попреспективен.Подобро ти е англиски бар ја така мислам али твој избор. Инаку кај планираш да се запишеш во ск ?? ;) ;)
     
  8. meganfox

    meganfox Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Не у штип демек полесно е не знам ке видам :$ :) :)
     
  9. gurgica

    gurgica Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    aha emi ubavo stom taka si odlucila. Aj da ne izvestis nesto poveke za toa koga ke se zapises i za italijanskiot tamu vazi. Inaku vo stip ne bilo bas lesno i tamu. Mojata bratucetka studira tamu i biklo mnogu glupo toa so na sekoj predmet imas zavrsen istipt usten sto mora da go polagas a koolku e tocno nz. kako i da e so sreka ;) ;)
     
  10. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    jas sum apsolvent u sk na italijanski (uste diplomskata mi e ostanata :) ) se pocnuva od pocetok, bukvalno od azbuka, ne e kojznae kolku tesko, ali najbitni se profesorite. primer taa so mi predavase mene u 1va god Sovremen bese perfektna, i od nea mi e celata osnova, potoa ja smenija, i generaciite posle mene ne mozat da se pofalat so istoto znaenje. treba da si ucis od vreme na vreme :)) doaga sesija, go zagrevas stolceto i tolku. i redovnost na predavanje- taka najlesno se uci
     
  11. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    на мене италијанскиот ми е втор јазик на факс и океј е ама многу ми се меша со шпанскиот :(
     
  12. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Не учам италијански на факултет, ама го учев во средно, сега одам на 2 курса и го обожавам. Ми оди многу лесно бидејќи гледам италијански филмови, слушам италијанска музика, читам италијански форуми и влегува во глава побрзо. Полесно се учи јазик ако си опкружен со истиот, тоа е мој совет за сите.
     
  13. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Јас сум слушнала дека граматиката е тешка. :worried: Колега ми имал стигнато до 4 година на италијански и заглавил нешто и заебал :D баш е луд,последна година и да остави.А вака кога слушаш некој да ти зборува италијански баш убаво звучи.Италијанците ми се многу интересни,како да пејат кога зборуваат. :lol:
     
  14. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Уф, би ги слушала цел ден :D Имам неколку другари од Италија, еден од нив можеби ке ми дојде на гости зимава, одвај чекам да си го повежбам италијанскиот :) Ама кога ке почнат да зборуваат брзо, е тогаш е маката да ги разбереш :D
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не бееее, немаат толку тешка граматика. Бар е полесна во споредба со германската, бар немаат падежи и слични глупости :puke:
     
  16. inei

    inei Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    maca sakam da te prasam dali e perspektiven italijanskiot jazik? jas sakam da go izucuvam no smerot da mi bide preveduvac
     
  17. FairyGirl

    FairyGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Слушнав дека имало приемен на ПИТ о.О точно е?
     
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Девојки планирам да запишам италијански јазик. Мислам имам време, ама ако некој знае да сподели што предмети се изучуваат?
    Баш ве читав и граматиката воопшто, ама воопшто не е тешка. Навистина е прекрасен јазик и го обожавам премногу.
     
    На Вишиус му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marija7895

    marija7895 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да ве прашам дали некој некогаш има одбрано на оваа катедра предмет Италијански роман на филмот? Како поминавте на испит бидејќи треба да се прави анализа на книга и филм?
     
  20. londongrammar

    londongrammar Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Продавам речник Zingarelli ако му треба некому :)
     
    На Вишиус му/ѝ се допаѓа ова.