Филолошки факултет- Италијански јазик

Дискусија во 'Образование' започната од meganfox, 13 мај 2010.

1. meganfox

meganfox Истакнат член

Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Љуге де кажете со мислите за италијанскиот јазик некои искустава познавања бидејки планирам да се запишам италијански јазик на факултет па еве ако знаете нешто да споделите на форумов поззззз :) :) :)

2. irenna

irenna Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.096
    Допаѓања:
    4.334
    Лесен е за учење, за разлика од јазикот јас што го учев е мнооооогу полесен и помило звучи, еден другар заврши италијански и немаше некои големи проблеми на факултетт а претходно немаше познавања од јазикот. Знам дека програмата за италијански е таква да се почнува од нула, на ти треба познавање на јазикот за разлика од англиски и германски каде што се смата дека дека студентот има претходно 8-годишно изучување на јазикот па се почнува од многу повисоко ниво.
    Не знам колку е перспективен овој избор за понатаму но денес никој факултет не е гаранција за успех, секој со својата среќа.

На antonina05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.711
    Мојата професорка по Италијански заврши пред скоро (најмногу 4 години) и ќе ти кажам дека јазикот е супер, како што ти кажа Ирена - се почнува од почеток, а и лесен е за учење. Професорката ни кажуваше дека во прва година на факс учеле од оваа книга [​IMG], а од нејзе учам и јас, така да... не е тешко. Нормално дека си бара учење, ама верувај дека ќе го засакаш ;)

4. ForeverYoung

ForeverYoung Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    58
    Не е тешко воопшто...ако ти идат јазици немаш гајле ;)
    Не е многу тежок италијанскиот и убав јазик е,имам идено на курс па затоа знам,лесно се памтат и зборовите а и нема некоја комплицирана граматика.А плус за разлика од економски и правен немаш толку теорија така што супер е,само за работа незнам баш колку има.

5. ma4o4female

ma4o4female Истакнат член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    347
    Јас можам да ти кажам дека учам еве веќе 2 години италијански јазик и е лесно само на почетокот (како што е со секој јазик, се почнува од буква :) )но, понатаму е се потешко и потешко и треба да се посвети повеќе внимание. Има премногу богат вокабулар, за секој збор по 5 синоними најмалку, но, треба да бидеш свесна дека не ја изучуваш само граматиката на италијанскиот, туку и цела книжевност и цивилизација. Не ти го пишувам ова за да те исплашам, туку само да те подготвам предвреме :) In bocca al lupo!!! (Со среќа!!!)

На Deledda и Adi888 им се допаѓа ова.
  6. meganfox

meganfox Истакнат член

Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Ви благодарам на сите. Сепак мн ми значеа различни мислења поврзани со италијанскиот јазик
    Најверојатно ке се запишам сепак најубав е :) :) :inlove:

7. gurgica

gurgica Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    за италијански мислам дека нема баш работа.кога пример јас би била средано би одлучила англиски а не италијаснки бидејки сметам дека англиски е попреспективен.Подобро ти е англиски бар ја така мислам али твој избор. Инаку кај планираш да се запишеш во ск ?? ;) ;)

8. meganfox

meganfox Истакнат член

Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Не у штип демек полесно е не знам ке видам :$ :) :)

9. gurgica

gurgica Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    aha emi ubavo stom taka si odlucila. Aj da ne izvestis nesto poveke za toa koga ke se zapises i za italijanskiot tamu vazi. Inaku vo stip ne bilo bas lesno i tamu. Mojata bratucetka studira tamu i biklo mnogu glupo toa so na sekoj predmet imas zavrsen istipt usten sto mora da go polagas a koolku e tocno nz. kako i da e so sreka ;) ;)

10. macaaaaa

macaaaaa Истакнат член

Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    253
    jas sum apsolvent u sk na italijanski (uste diplomskata mi e ostanata :) ) se pocnuva od pocetok, bukvalno od azbuka, ne e kojznae kolku tesko, ali najbitni se profesorite. primer taa so mi predavase mene u 1va god Sovremen bese perfektna, i od nea mi e celata osnova, potoa ja smenija, i generaciite posle mene ne mozat da se pofalat so istoto znaenje. treba da si ucis od vreme na vreme :)) doaga sesija, go zagrevas stolceto i tolku. i redovnost na predavanje- taka najlesno se uci

11. plavusha

plavusha Истакнат член

Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    116
    на мене италијанскиот ми е втор јазик на факс и океј е ама многу ми се меша со шпанскиот :(

12. Night.Star

Night.Star Истакнат член

Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    114
    Не учам италијански на факултет, ама го учев во средно, сега одам на 2 курса и го обожавам. Ми оди многу лесно бидејќи гледам италијански филмови, слушам италијанска музика, читам италијански форуми и влегува во глава побрзо. Полесно се учи јазик ако си опкружен со истиот, тоа е мој совет за сите.

13. Danilela

Danilela Популарен член

Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.802
    Јас сум слушнала дека граматиката е тешка. :worried: Колега ми имал стигнато до 4 година на италијански и заглавил нешто и заебал :D баш е луд,последна година и да остави.А вака кога слушаш некој да ти зборува италијански баш убаво звучи.Италијанците ми се многу интересни,како да пејат кога зборуваат. :lol:

14. Night.Star

Night.Star Истакнат член

Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    114
    Уф, би ги слушала цел ден :D Имам неколку другари од Италија, еден од нив можеби ке ми дојде на гости зимава, одвај чекам да си го повежбам италијанскиот :) Ама кога ке почнат да зборуваат брзо, е тогаш е маката да ги разбереш :D

15. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.711
    Не бееее, немаат толку тешка граматика. Бар е полесна во споредба со германската, бар немаат падежи и слични глупости :puke:

16. inei

inei Активен член

Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    maca sakam da te prasam dali e perspektiven italijanskiot jazik? jas sakam da go izucuvam no smerot da mi bide preveduvac

17. FairyGirl

FairyGirl Истакнат член

Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Слушнав дека имало приемен на ПИТ о.О точно е?