1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет- Италијански јазик

Дискусија во 'Образование' започната од meganfox, 13 мај 2010.

  1. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    доколу има девојки запишани на италијански јазик, ја продавам книгата по книжевност за прва година. Слободно пишете ми. Книгата е како нова.
     
  2. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Од која година е речникот? И која цена?
     
  3. londongrammar

    londongrammar Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Од 2012 е. 2000 ден
     
  4. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Колку студенти примаат? Знам дека малку, мислам беа 30 или грешка сум?
     
  5. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    decki se dvoumam meggju spanski i italijanski... ako znaete pisete...kako e so gramatikata , profesorite, casovite?sakam dogodina da se zapisam..a ne znam i dali kje vlezam u dr.kvota so 4ki iam proagjano ali nema veze...pisete mi za dvete ako ste slusnale ili znaete
     
  6. Angelart1

    Angelart1 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo,sakam i jas da ve prasham,planiram da se zapisham italijanski jazik,pa me interesira dali site predmeti se na italjanski jazik,blagodaram odnapred
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    На Шпански неколку години не се вршат уписи јас колку што знам.
     
  8. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ме интересира, па ако некој има искуство нека сподели.
     
  9. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Прва година сите предмети се на македонски јазик, од втора година веќе некои од предметите се на италијански, а од трета па натаму сите се на италијански.
     
  10. Angelart1

    Angelart1 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj od vas tamu shto studira,ako mozhe da mi kazhe kako odat predavanjata,ispitite i tie raboti,dali e mnogu teshko
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    da ,i mene me interesira , sakam da se zapisam epten
     
  12. __cataleya___

    __cataleya___ Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Предавањата се задолжителни, имаш право на 3 изостаноци. Првата година предавањата се на мајчин јазик, се почнува од најосновните работи во италијанскиот. Од втора година па натака веќе предавањата се на италијански, значи мора да се посвети време и труд да се научи добро јазикот, посебно за оние кои почнале од нула.
    Предметите не се премногу тешки, но секако си бараат учење.
    На професорите им е многу битна редовноста на студентот на предавањата, кон нередовни студенти имаат поинаков став дефинитивно.
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Јас дипломирав пред повеќе од деценија :) но, со оглед на тоа дека 80% од професорите се истите, верувам не се смениле многу работите. Редовноста е клучна, впрочем јазик не се учи како економија или право, учиш од книгата на професорот и одиш на испит. Има многу за читање, книжевност се учи четири години, има многу домашно (звучи смешно, ама се испишуваа страници и страници со граматички вежби). Треба и да бидеш навикнат да учиш јазик, да те интересира. И она што можам да го кажам како некој кој работи петнаесет години (скоро) со јазикот, факултетот е основата. Потребно е навистина многу слушање, зборување и вежбање за да се совлада говорниот јазик (ова секако важи за сите професии, ама посебно за јазичните). Сума сумарум, ако те влече, ќе уживаш. Ако не те влече, ќе се мачиш.
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Пс. Сите предмети се учат на италијански, освен изборните нормално, односно оние од други Катедри и студиски групи ( на времето учевме теорија на книжевност, антропологија, психологија и слично). Во прва година се почнува со азбука, но за два семестра се поминува цела граматика, значи од учење да читаш и пишуваш до сите можни глаголски времиња. Во втора се продлабочува знаењето, во трета веќе се преминува на синтакса. Ако не ти е важно која насока ќе ја одбереш, односно ако немаш врски во училиште за да те вработат како професорка (по закон предност секогаш имаат кандидати со наставна насока), подобро е да слушаш преведувачка насока, затоа што повеќе се користи јазикот, се вежба превод и доста се учи од професорките и од самите вежби, а мислам дека во последниве години се вежба превод и во кабина (во мое време бевме среќни ако најдеме столче за седење).
     
  15. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Продавам книга по книжевност за прва година. Ако има некој на кого му треба нека ми пише ЛП. :)
     
  16. Pinna21

    Pinna21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ме интересира дали доколку се запишам на Филолошки факултет- Германски јазик, како втор јазик можам да изучувам Италијанскиот. Благодарам однапред:)
     
  17. игор.мк

    игор.мк Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2021
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Машки
    како се делат јазиците А, Б, Ц ?
    пример студираш итаљански кој два јазика можеш да ги учиш ?
     
  18. Pinna21

    Pinna21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Знам дека со италијански може да се учи француски, за други јазици не сум сигурна
     
  19. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Можеш да ги учиш сите за кои ќе можеш да се искомбинираш со распоред, бидејќи студентите под А и Б ги слушат истите предмети. На пример, ти ако одбереш италијански под Б, ги слушаш главните предмети (современ јазик, граматика и книжевност) со студентите кои одбрале италијански јазик под А. Ако слушаш јазик под Ц, тоа ти е курс кој трае две години и се организира посебна програма.
     
  20. игор.мк

    игор.мк Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2021
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Машки
    фала ти