1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Девојки, дали некоја од вас студира на Филолошкиот Факултет во Скопје, поточно на Англиската катедра? Ако ве има такви ајде помогнете и кажете од каде симнувате критики за делата по предметот книжевност.
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас сум на филолошки, катедра за англиски,,,хмм па имаш смер за книжевност, превод, што поточно те интересира?
     
  3. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    па и јас сум на англиска катедра на кнжевност, ме интересира за предметиве по книжевност( кај Кошка и Анчевски ) од кај симнуваш критики
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    е тоа незз срцка не ми предаваат мене ништо тие сега за сега. јас се што симнував беше од нет, барав на гугл али се изнамачував пробував секако....се случувало и цела нок да барам :?:
    и незнам што ми стана али не го видов целосно првиот твој пост сори сори многу.
     
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    И јас сум на англиски јазик и книжевност. Критики симнував од sparknotes, имаше скоро за сите што ми требаа, а за тие што немаше таму на google ќе напишев тоа што барав и од други страни ќе најдев. Доста помагаат критиките ама мораш да ги слушаш и на предавања и на вежби дека кажуваат многу работи што не се од други места ;)
     
  6. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Уште 2 дена ми останаа, а јас сеуште незнам на што факултет да се запишам.Се мислам за јазици, ама незнам што јазик да одберам.До вчера кажував дека ќе одам англиски јазик(преведување и толкување) и дека после ќе одберам албански.
    Инаку имам 90,9 бода.Што мислите, ќе бидам ли примана во државна квота, и дали е добар изборот.А тешко ли е јазици, мислам има ли професори што ќе можат да те зафркнат?
    А па од денес се мислам да не одам англсики прв јазик, туку да одберам нешто друго... :worried:
    Кажете го вашето мислење и искуство, се надевам дека ќе ми помогне :)
     
  7. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас сум на преведување и толкување и полесно нешто здравје(барем мене ми е лесно). Единствен проблем ивам со Дучевска по македонски, е таа е незнам..... :( Инаку секаде има некој професор што ке те заебе.
    Во 1ва година имаш оној јазик што ке го избереш како прв, и уште еден како втор. македонски. Културолошки македонски и на другите два јазика, меѓународни институции и здруженија, вовед во лингвистика, електронски преведувачки помагала. Во 2ра место мегународни институции и здруженија имаш теорија на преведување. во 3та имаш стручни предмети право и економија , а во 4та знам за медицина а уште едниот не го знам... јас стигнав до 2ра и морав да паузирам и со многу малце мака имам просек 8.00 до сега. Лесно е доколку стварно сакаш јазици.
     
  8. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Јас сум на книжевност, во глобала не емногу тешко али сепак треба да се учи.Зафркнато кај нас е тоа што ние немам еколоквиуми туку се ни е дирек на испит.А за професор кој би те зезнал би се сложила со коментарот над мене на секој факултет ке се најде по некој.Мене сега за сега ми оди супер факултетот просек имам 8.73 али си мачам маки со книжевноста со Анчевски и Кошка :worried: тие ми се ноќна мора хехеех
     
  9. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Значи има 3 насоки: книжевност, преведување и толкување и наставна насока, нели? А има ли шанси да бидам примана со моите бодови?
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Да те корегирам. Насоките (колку што сум информирана и колку што прочитав во конкурсот) се:
    *Англиски јазик и книжевност (ова ти е всушност наставната насока)
    *Англиски јазик: превод и толкување
     
    На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Околу запишувањето... кога се запишува втор јазик, кога се одбира? При самиот старт или крај на 2ра година?
    И еве ме се премислив од наставна да се запишам на Англиски јазик: превод и толкување.
    Имам 92.2 бода - па ќе видиме што ќе е.
    (вау - ме фаќа нервоза!)
     
  12. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    ^Брајт, изгледа ќе бидеме колешки :) а за втор јазик мислам дека се бира почетокот на втора година :) Јас по се изгледа ќе одам на англиски(превод и толкување) и после втор ќе бирам албански :) Ќе биде страшно во вторник :worried:
     
  13. Ger23

    Ger23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    12
    за на филилошки страшно..абе лани сите ги примија не се траштете
     
  14. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Eте точен одговор само на книжевност се две насоки наставна и книжевност....барем така на табло пишуваше :lol:
    трет јазик се бира на почеток на 2ра година, на мојот смер. знам дека има турски српски кинески..други незнам
     
  15. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    И јас денес конкурирав на англиски јазик и книжевност има некој тука со поголеми искуства што како е таму,лесно ли е тешко ли е? :) што мислите со колку минимум се влегува во државна квота? :worried:
     
  16. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    трет јазик можеш да избереш во 1,2 или најкасно 3 година пошто се слуша само 2 години а ако случајно земаш втор јазик мораш да го земеш или во 1 или најкасно во 2 год пошто тој се слуша 3 години
     
  17. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    упссс..... ама изгледа нема да сме колешки! Со Хипи рака под рака си се запишавме на англиски, наставна :) Ете пак дојдов на одлуката уште од 8мо одд :) Ама во исти комплекс ќе сме хихи :))

    И така. Ајде ајде - ќе бидне - за сите. Тој шо си учел нека нема гајле. Со среќа на сите :*
     
  18. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Ќе може некој подетално да ми објасни за филолошки факултет- насока Македонски јазик и литература, планирам да се запишам па ми требаат информации околу наставата, учењето, материјалот. Ве молам нека ми пише некој. Благодарам ;)
     
  19. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    Дали некој е информиран околу резултатите на Филолошкиот факултет каде ќе бидат објавени,дали ќе ги има објавено на интернет страната или не?ај ве молам ако некој е точно информиран да ми каже :^)
     
  20. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    јас лани кога се запишував резултатите беа објавени на сајтот,па сигурно и оваа година ќе биде така.Ма не се секирајте сигурно све примени,тоа е лесно но потешко е да опстоите хехех Лани не примија 320 студенти али втор семестар запишавме само 170.Ама нека не ве плаши оваа бројка,не е мн тешко,ако го разбираш јазикот лесно ќе поминеш,ако не потешко затоа што предавањата се само на англиски јазик.