1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. daisybrick

    daisybrick Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Душички, планирам да се запишам на англиски јазик и книжевност - преведувачка и толкувачка насока. Дали има некој искуство таму и како ви е? Благодарам :)
     
  2. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    На таа насока имаш предмет Симултано/конференциско толкување, предметот е поделен на два дела, едниот е симултано, каде што проф држи говор и ти фаќаш белешки и од тие белешки после го преведуваш говорот, и конференциско толкување, каде што седиш во кабина и проф пушта видео и ти како што слушаш преведуваш на микрофон, интересно е, и професорите се супер. Лесно е, се навикнуваш, нема за учење, но треба да се вежба и редовно да се оди на часови.
    И уште еден предмет има:Преведување од македонски на англиски и обратно , книжевен превод, проф ти дава текстови за домашна и заедно работите на час.
    За мене полесно е ова, затоа што во наставна имаш за учење и плус по училишта се оди се држат часови.
    Пс. од трета година се определуваш дали сакаш наставна насока или преведувачка, да не си се збунила со Катедра за преведување и толкување? Таму од прва година почнуваат со такви предмети, но јас кога сакав да се запишам таму бараа и англиски и германски/француски да се знае, па морав на англиски јазик и книжевност кај што ми кажаа дека од 3та година можеш да запишеш преведување и толкување.
    Се надевам ти одговорив и ако се одлучиш за таа насока нема да згрешиш, ептен е интересно, дури и ако не те влече преведувањето многу.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CandyfLoSs

    CandyfLoSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Продавам книги по Современ Англиски јазик за прва година: Cambridge Empower Student's Book B2 и Cambridge Empower Workbook B2 за 1000 денари, скроз нови и некористени. Пишете во порака

    *Можам да ви испратам и книги по други предмети копирани бесплатно
     
  4. Aljosha

    Aljosha Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    157
    Ги продавам

    IMG_20200814_121012.jpg
     
  5. fashion-addict

    fashion-addict Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    18
    Здраво, дали има некој положено за судски преведувач да ми објасни во врска со полагањето? :D
     
  6. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Дали памети неκој κаκо изгледа κнигата по англисκи со теκстот "Mary-queen of Scots"...? И κаκо се виκа?
     
  7. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Треба да имаш дипломи од курс ако си одел, да си дипломирал од кој било факултет и да полагаш тест.
     
  8. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Да не мискиш на книгите Welcome за исновно?
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  9. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    22.572
    Пол:
    Женски
    Од втора година е определувањето за смер.
     
  10. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Не, за κурс е петти или шести степен... intermediate?
     
    На wings12 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ClaudiaBoursier

    ClaudiaBoursier Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    Не знам дали коментарот е за овде, доколку не е, кажети не знам каде на друго место да пишувам.
    Вака, прво да си се пожалам. Пишувам дипломска, англиски јазик и литература. Но менторката изгледа не знае што сака, или па точно знае што сака а не и одговара тоа што јас го пишувам според замислата.
    Веќе 3 пати ме враќа назад, па еве и помош да побарам.
    Дали некој ќе може да ми ја напише дипломската? На македонски треба да е пишувано, но темата е од англиската граматика. Доколку некој се сложува да ја напише, ама добра да е, нека ми пише порака да се договориме за понатаму.
     
  12. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Да, сум се збунила.
     
  13. fashion-addict

    fashion-addict Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    18
    Да да знам за тоа. Мене ме интересирање конкретно за писмениот и устен дел од испитот, на што треба да се посвети повеќе внимание.
     
  14. livethemoment

    livethemoment Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво планирам да се запишам на филолошки факултет насока преведување и толкување бидејќи планирам да работам и да учам ме интересира што треба да се достави за упис како вонреден студент дали треба само потврда од работа и дали за упис се оди во факултетот година или се се завршува електронски .
     
  15. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Ако во четири години не си научила како да си напишеш дипломска, ич поарно не се мачи. Ех академски граѓани, кај сте тргнале. Башка што е кривично дело туѓ труд да претставиш како свој.
     
    На orxideya, cresa-jagoda, lawyermm и 5 други им се допаѓа ова.
  16. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Тука нема никој да ти ја напише оди на пазар3, реклама5, имаш луѓе што ќе ти ја напишат.
    Ауу ќе и ја напишат и они ќе дипломираат во таа струка, она само хартијата ќе ја има.
     
  17. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Хаха да бе, они да не и ги полагале предметите случајно? Па како викаш они ќе дипломирале за неа, демек пред тоа не се важи трудот нејзин, не викам дека е правилно друг да и го пишува али претера со коментаров.
    @ClaudiaBoursier Може помош да побараш ,да, али не треба друг да ти ја пишува, ем полесно ќе ти биде за учење ем ќе знаеш твое си е.
     
  18. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Добро де саркастично го кажав, се озбично да се сватело. Она си ги положила испитите убаво за неа, а зошто мисли дека некој стварно ќе и ја напише дипломската бесплатно? И тоа е еден вид на заработувачка и добри пари се прават.
     
    На mimi333 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marija7895

    marija7895 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Јас сум моментално студент на таа насока и професорите неколку пати имаат кажано дека на оваа насока не можело да се запише некој како вонреден студент, бидејќи биле важни присуствата на предавањата (пример за толкување од трета година, се вежба таму директно, како инаку би ги положиле предметите). Можеби имаат сменето, не сум сигурна, кажувам само тоа што сум слушнала.
     
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Некој што не е способен да напише дипломска, значи дека испитите не ги положил сам со знаење, туку со препишување, подмитување.