1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    И јас потпишувам :) на италијански нема Превод и толкување, тоа е како посебна катедра, а на италијански од трета година се делат студентите дали се за Преведувачка или Наставна насока.
     
  2. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Е ајде де, цело време ја убедуваме другарката дека не е можно да е Италијански-превод и толкување, а таа запнала на тоа сум, та на тоа сум :D Да не се знаело што се учи |(
    Фала ви на одговорите.
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јас само на брзина да ги поздравам колешките на флф англиски :l:
     
    На Lovely22, Hopeful, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Значи ова на филолошки е хаос.Сеуште саглам не сме почнале со предавања, не поделија во групи, па настана збрка... глупости, а и плус колку се нервирам за англиски што утре треба да кажам конечно дали ќе купувам книга или не. 1260 ден за книга, ццц... |(
    Ако има некој од форумџиките да се на превод и толкување нека се каже, да си се најдеме ние колешките :) .
    И дали може од некаде да ја најдам книгата да ја копирам. Насловот на книгата е CAE result (oxford) :)
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    Почекај некој друг да ја купи па копирај ја. ја така правев. Ке побарам да видам дали ги чувам книгите, ама мислам дека не :^) па ке ти кажам..
    А кој јазик ти е прв на ПИТ? И ако ти треба совет за изборни ова она, прашај ме ке ти кажам за сите проф кој каков е :D
     
  6. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски

    Епа и другарка ми ми вика да направам така, ама мене ми е незгодно, можеби некоја колешка ќе рече, јас ја купував сега тебе ќе ти давам да копираш. Ќе ме засрами само...
    Иначе прв јазик ми е англиски, а втор француски, и сега во среда ќе имаме состанок со координаторот, и како што слушнав тогаш требало да кажеме што предмети сме избрале, а јас поима немам што да изберам, а и незнам како иде тоа.. кажи ми ти во врска со изборните, што како, советувај ме малку :) :)
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    Мене ми е прв француски.. Англиски сосема други професори ми предаваа од тие на вас. Француски кои проф ти е?
    Ниако не ја бирај Снежана Петрова.. Супер професор е за да научиш, ама многу е тешко за полагање кај неа. Избери си Културолоши Македонски, Пирузе е закон. И исто така можеш да си избереш тие ЕПП или дефендологија..
     
  8. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Па имаш многу критики на интернет на пример на спарк нотес или на е нотес јас читав критики од таму и така положив кај Кошка, а кај Анчевски треба во јануари да полагам :) Иначе јас сум студентка на катедрата за Англиски јазик и книжевност.
     
  9. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Па изоброт е твој кај ке се запишеш иначе јас сум сега 2 година и јас како тебе се мислев дали ќе ме примат имав 93 бода и бев меѓу првите кандидати така да не се секирај имаш доволно бодови. Сакав првин да се запишам на превод и толкување ама ми кажаа дека во средно сум морала да имам 2 јазици учено и бидејќи имав само англиски се запишав на Англиски јазик и книжевност и сега за сега ми е супер, а исто така и професорите.
     
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Другарка ми е на Англиски јазик превод и толкување и не ми се допаѓа тоа што им наметнаа за втор јазик да го учат оној што го учеле од средно. Другарка ми сакаше да запише албански како втор, ама мораше француски. А сепак сега со француски почнале од најосновното-со буквите и бројките |( Нема логика, ако веќе било задолжително да учат јазик од кој веќе имаат познавања, зошто почнале од најосновното :^)
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Потполно се сложувам со тебе :)
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Е вака сега, да прашам некој стварно знае: дали е возможно ако завршиш на превод и толкување, по дипломирањето да доземиш уште неколку испити (колку што ќе се потребни) и да имаш диплома и за професор. Или?
     
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Да возможно е, со дополагање на два-три испити и тие од ПИТ можат да бидат професори. Баш другарка ми прееска кажуваше дека и професорите им го потврдиле тоа.
     
    На Doozy и Hipica им се допаѓа ова.
  14. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Да Хипица, мислам полагаш уште 3 испити.
    Педагогија, психологија и методика. Или т.н доквалификација за наставник - професор, ама тоа мислам дека дополнително се запишуваш на Филозофски факултет. По завршувањето на додипломските студии.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    ^^ vo nekoi gradovi zaradi nedostatok na kadar gi primaa i samo so PIT. So PIT mozes da rabotis vo skolo za stranski jazici. A tie ispitite se dopolagaat ako sakas vo Drzavno skolo, i se polagaat na Filoloski (so prof od FIlozofski)

    izvinete za latinicata
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anitram

    anitram Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    дали има смер превод и толкување, англиски и италијански? Ако некој студира на овој смер нека каже подетални информации..
     
    На Anin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    На катедрата за италијански јазик во прва и втора година сите уцат исти предмети, од трета година се делат дали се за преведувачка/толкувачка или наставна насока.
     
  18. LadyB

    LadyB Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Девојки јас сум прва година на катедрата за анг.јазик и книжевност,сега за сега е ок,малце ме нервира тоа што е неорганизирано.Мислам дека ке биде ок со полагање,само Анчевски ме преплашува!!! Човекот се гледа дека има и знаење и се,ама мислам дека кај него никогаш нема да положам :( Кажете некој совет тие што сте на оваа катедра што како да правам,секако освен тоа да учам,затоа што тоа веќе го правам :D
    И уште едно прашање,ни кажаа дека од оваа година опцијата да се бира втор јазик нема да биде активна,а тоа е многу лошо,јас сакав да земам албански под б, ама вака само со англиски ништо не правам,на секој чекор има школи или преведувачи...
    Ве молам некој совет за Анчевски и дали тоа за јазик под б е точно или не.
    Поздрав
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    дали знае некој кои се примени денови на продеканот за настава?? Плиссссссс
     
  20. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Значи ова ПиТ е хаос. Прво не лажеа дека ќе имаме само 1 колоквиум во декември, а сега ни ставија и македонски и француски и шпански колоквиум :@ владее голема неорганизираност.
    Ако има некоја форумџика што е на ПиТ да ми каже ако знае нешто за проф по македонски Елена Петроска, некако ич не е ангажирана во врска со часовите и сега никој незнае што да уче, дали правила, дали само примери, исклучоци.... :worried: Дали е зезната за оценување или пак..?
    А и за Севда и за Анита по француски ме интерсира :)
    Колоквиуми се ближат, а јас наместо да седнам да учам, јас само си велам дека ќе паднам, ова она :) треба да си го загреам столчето :)