1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Зарем се сеуште таму Севда и Анита? :) Севда на времето беше срце невидено, не е строга, а сепак знае да научи.
    Анита пак е многу строга, кај нејзе треба да си ја заслужиш оцената. Некои мрчеа за нејзе дека била пристрасна, демек ако не си и симпатична нема шанси да поминеш на испит. Мене пак ми се виде како многу коректен човек. Ако знаеш - знаеш и толку, не му ја мислиш.

    За Елена веќе не ми ни текнува, одамна беше....а може и не ми предавала. Мене најмногу во сеќавање ми остана Елени Бужаровска.
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ако е на превод и толкување и ако и е прв англиски тогаш како втор може да ги бира германски или француски, не може албански.
    Плус, вториот јазик не се учи отпочеток, скоро е исто како првиот, се рачуна дека веќе си го знаеш.
    Јас сум трета на германски ПиТ, па тука сум да одговорам на прашања. :)
     
  3. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Јас сум 2ра година на оваа група и уште драма немам положено кај Кошка не па поезија :D :D прво ми е драма а тие што полагале поезија викаат тешко е :( за 1 поен не пуштал :( :(
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Анита според мене е катастрофа.. Има знаење, ама со она нејзинино А? ме вадеше од такт.. И секогаш употребува некои архаични зборови. :|
    На испити кај неа е полесно од кај Севда. Севда е строга за оцени. Си бара знаење жената.


    пс. Таа Елена не ја знам
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Превод или толкување ? :) :)
     
  6. 2012

    2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Здраво женски. Ќе ве молам некоја да ми одговори за англиска книжевност 1 поезија што има полагано. Што требаше на песните да се прави? Парафраза, анализа, што? И дали треба само дадените стихови да се парафразират или цела песна? Јас сум трета година и сега прв пат ќе полагам книжевност и заборавив што како требаше :worried: Фала многу однапред. Поздрав :)
     
  7. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
    Zdravo! Jas sum 4-ta godina i me interesira angliskiot. Prvo sakav da odam na PIT no nekako ne mi izgledase fiksno zaradi vtoriot jazik(francuski :puke: )pa sega mi treba nekoja dopolnitelna informacija za nastavnickata nasoka (ne bi pomislila na taa profesija no da se pomiram :) )no najmnogu me zagrizuva predmetot knizevnost neli dela na angliski poezii gluposti i tn. znam deka ke bide haos ali ke ve zamolam za help :) Thanks
    [mod-kirilica:3hbk68mi][/mod-kirilica:3hbk68mi]
     
  8. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70


    Немораш да одиш на пит ако сакаш англиски превод, туку ке одиш на англиски јазик и книжевност и подоцна во втора година ке одбереше превод и толкување и немаш потреба од втор јазик а тоа за книжевноста е стварно тешко ја сеуште немам ни драма положено :( :(
     
  9. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
    Е тоа најмногу ме загрижува, книжевноста. Се уште не сум добро запознаена со се, туку прво матура, па да се запишам ,па здравје понатаму ќе видиме како ќе тераме :)
     
  10. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    кошка и анчевски ти с епосебна приказна хехехе али се надевам дека на 15ти ке се видам во списоко кај Кошка на положени :D
     
    На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Книжевност мора да се учи редовно или барем да се чита редовно откако ќе се земе лекцијата зашто е сложено, има многу писатели, дела и информации и мора задолжително да се оди на предавања зашто, најискрено, многу помагаат и полесно се учи кога еднаш веќе си го слушал и читал материјалот. Од сите по книжевност, досега само Анчевски знае да даде зафркнати прашања, па и да имаш се научено - знае да те изненади. Затоа мора да се оди на предавања и внимателно да се слуша, да се фаќаат белешки и да се чита редовно.
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас се надевам за драма... самиот предмет Книжевност си бара познавање на вокабулар и константно учење.
    Сепак Кошка е мастер и уживав на нејзини предавања и вежби.
     
    На angliski му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
    еј дечки ме интересира (пошто не сум уште студент) се изговара ли некој збор на македонски или се е англ.?????????????????????
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Па... можам да кажам дека 99% од предавањата и вежбите се на англиски. Освен ако некој од професорите не каже нешто на македонски. Иначе се‘ е на англиски, книгите од кои учиме, се‘...
     
  15. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Значи АААААААААААААААААААААААААААА :@
    денес полагав Лексички и испитот беше: зошто да е едноставно кога може да е сложено? :envy:
    ете така!
    Толку.
     
  16. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Уффф сите се жалат од Јованка или како што си ја викаме ние Орлеанка хехе а јас кај неа баш убаво си поминав и на лексички и на граматички и тоа учев од белешки што си ги фаќав самата на нејзини предавања, а од тоа книгата воопшто затоа што според мене повеќе во неа пишува за другите јазици од колку за англискиот :)
     
  17. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
     
  18. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Не е воопшто страшно, можеби првата недела ќе ти биди потешко но потоа ќе ти стане навика и кога некој од професорите ќе збори на Македонски ќе ти биде чудно :D А и поубаво е да се на англиски предавањата сепак англиски се студира а и си го збогатуваш речникот со нови зборови
     
  19. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
    Да, се во ред но кога ке помислиш дека во средно имаш професорка по англиски која не те научила ниту 2 значи ниту 2 збора и само со одење на курс те фаќа паника инаку многу го сакам јазиков
     
  20. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Ооофффф ако се запишеш ќе видиш во прва колку многу ќе има кои што појма немаат од англиски :D
    али одма после прва сесија ке се преполовите,ние бевме 40 во група па втор семестар го започнавме 25 :D
    и сега од 8 групи не направија 5, значи како поминуваат семестри се намалуваме. Тие што се со мали познавања сами ќе си се одкажат а ти ако си одела на курс сигурно имаш добра основа и нема потреба да се плашиш :)