1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Јас колку што сум упатен, иако не ме фаќајте 100% за збор, Љ.С. е избркан од нашиот факултет, после долги полемики и одолговлекувања.
     
  2. Skopsko-Pufle

    Skopsko-Pufle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Поздрав до колешките и колегите од ПИТ англиски прва година. Ако има тука некој од предметите „Комуникација и реклама“ и „ИКТ-Терминологија“ од втор семестар изборни нека кажи кога има предавања по овие предмети, што даваат на испити и каде може да се купат книгите по овие предмети. Поздрав :* :hai:
     
  3. purple.butterfly

    purple.butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    23
    Ич не знам дали ги чувам, колку што се сеќавам 50-тина прашања беа, ама тогаш Книжевност во прва не беше поделена на поезија и драма, се беше еден испит и тоа само кај Анчевски. Мислам и тогаш ги имаше Франкенштајн и не знам кои други драми беа, само не беа на посебен испит. А прашањата јас што ги учев беа за теоретскиот дел, ама Анчевски кога отидов оценка да си зимам ме прашаше зошто за Џон Дан не сум го одговорила прашањето, па морав да му го одговорам тогаш. By the way, Џон Дан му е омилен, тогаш во кабинетчето негово во библиотека имаше еден огромен постер од него залепено, и кога го видов си реков како баш за него не напишав, ама готово беше.

    А кој е овој Стојче на студентски, тој што накривнува? Порано беше една Маријана или Мирјана, не знам точно како се викаше, крајно „љубезна“ женска. Изгледа на сите на студентски тоа им е професионална деформација :lol:
     
  4. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    Анчевски е закон! Чосер и Дан му се најомилени, без нив час не поминува.Идете редовно на вежби и предавања и ќе немате гајле! Истото важи и за Јованка! На испит знае да даде некое зезнато прашање, ама сигурно на час кажала нешто за тоа.
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Имавме веќе едно-две предавања кај Анчевски и сум препријатно изненадена и воодушевена. Човекот е навистина за пофалба. И морам да признаам дека неговите предавања се далеку поинтересни од оние на Кошка.
    А кај Јованка јас одлично поминав. Супер ми е жената.
     
  6. rihannalover

    rihannalover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    15
    Прочитав еден коментар дека не може да се земе јазик под Б, па сакам да знам дали е точно затоа што сакам да се запишам на филолошки.
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Точно е. Со воведувањето на новиов кредит трансфер систем таа можност за одбирање на јазик под Б е укината.
     
  8. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    Мислам дека може да се земе јазик под Б, со тоа што сега тоа го викаат втор модул, а јазик под Ц-трет модул. Знам луѓе што учат француски под Б( значи со литература) и немаат проблеми. Најважно е да се запази бројот на максимум кредити-35.
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Да, ама вториот модул премногу те ограничува. Ти ако земеш втор модул (а велиш дека максимум кредити можеш да имаш 35), од втора година па натака нема да можеш да си земеш предмети кои ти се потребни за по завршувањето на факултетот да имаш звање пр. ПРОФЕСОР ПО АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ, туку ќе бидеш само еден обичен филолог.
     
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Идни колеги и колешки, да ве поздравам! :hai:

    планирам да се запишам на превод и толкување,... англиски и германски,... англискиот го учам од најрана можна возраст, и го зборувам/пишувам перфектно.... германски учам само 4 години во средно, но знаете какви се ,,учењата,, на втор јазик во гимназиите,... колку да се мине од редот :tmi:

    прочитав тука, а и имам слушнато, дека повеќето си поминуваат добро на ПИТ, немаат големи проблеми и слично... какво е вашето искуство ?? јас многу ги сакам јазиците, можам прилично лесно да се снаоѓам меѓу сите заврзлаами,... дури се случи и во земја со непознат јазик каде што престојував месец дена,... да почнам да го разбирам :clap: мислам дека најбитно е да се сака тоа што се учи/работи... паа... се надевам на успех :angel:

    сакав уште и да прашам,... дали на дипломата ќе ми пишува само Преведувач, или само Толкувач.... или Преведувач и Толкувач ?? :^)

    епа хагс енд кисес,...
     
  11. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    Е, токму тоа е зафркнатото, те условуваат со звањето во дипломата :@
     
  12. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    Тоа е катедра за превод и толкување, не е на катедрата за англиски јазик и книжевност. Сепак да ти одговорам на прашањето...имам другарки на ПИТ(англиски и француски) и до сега не се пожалиле. А во дипломата ќе ти го пишува она за што си се определила. Поздрав!
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970

    се тоа убаво, го знам ова,... ;) него, дали можам да се определам и за преведувач и за толкувач ?? :?:
     
  14. eny

    eny Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    И јас сум на англиски јазик и книжевност и искрено топ е факултетот, има работа пошто секаде се бара работа со познавање на англиски. Не мора да значи ако си завршил за наставник дека мора само тоа да се работи, со англиски можеш секаде! Иначе, ако има некој од постариве што се од 2ра нагоре нека пишат дали е тешко??? :D
     
  15. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Мораш да се определиш за едното, или толкувач или преведувач. Но можеш да идеш потоа на доквалификации, на пример ако си избрала да бидеш преведувач имаш право на доквалификација за толкувач. Не знам колку добро го објаснив ова се надевам сфати нешто :lol: мене вака ми беше објаснето :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Romantic

    Romantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    207
    На нашата катедра ги споија и двете од оваа година. :)
     
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    фала ви девојки,... ми падна камен од срце :D

    ќе одам деновиве и до факултет за и сама да се распрашам, да не биде после работата пу пу не важи :emo:
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
    Неможе двете одеднаш да ги учиш, ако си на ПИТ . Ке имаш премногу кредити и ке ти биде за џабе. Инаку, ако одиш на превод, кога ке завршиш можеш да одиш на мастер за толкување и обратно, па двете да бидеш.
     
  19. PortmaN

    PortmaN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    6
    Една алтернатива ми е да се запишам на англиска книжевност ама пусти страв да не заглавам со книжевноста а и со јазикот :(
     
  20. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јазикот се учи, т.е. вокабуларот со тек на време сам си се проширува :)
    А за книжевност... ако сакаш драми, поезии и сл.. немаш потреба од страв. Всушност, многу е јако! :))