1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Филолошки факултет - англиска катедра

Дискусија во 'Образование' започната од teddygirl, 11 август 2010.

  1. niaholly

    niaholly Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Заврашив средно..и сега планирам да одам на филолошки на угд.. На страната на угд видов дека ги има само Македонски, англиски, турски, германски, француски и италијански..
    Доколку одберам еден од овие јазици дали морам да одберам и втор јазик, а слушнав дека може шпански, а шпанскиот не е наведен на страната..
    И не ми е јасно дали на филолошкиот имаш како смерови, односно ако изучуваш англиски што изучуваш со него.. на преимер за што да бидеш во иднина..

    Некој ако е на филолошки во штип да ми објасни како оде сето тоа..
    Колку се плаќа за уписи
    И исто така ме интересира дали секој ден посетуваш настава на редовен, бидејќи се мислам да одам вонредно бидејќи истовремено сакам и да работам..
     
  2. Saska1234

    Saska1234 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има француска книжевност на факултет Блаже Конески ?
     
  3. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    луѓе што треба да се напише на испитот Поезија кај делот за анализа на поеми за Characteristics of Style?
     
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.789
    Пол:
    Женски
    @RockNroLLGirL, за која Поезија се работи?
    Пиши ми ЛП.
     
  5. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, ve molam nekoja ako ima iskustvo so diplomska da spodeli kako pominala, nekoj sovet koj mentor da odberam,predmet...bilo sto bi bilo od pomos.Blagodaram odnapred
     
  6. Sarah 1313

    Sarah 1313 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам за германски јазик, дсли ќе оди неко дали има работа?
     
  7. Frosi333

    Frosi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој кога точно се уписите за филолошкиот факултет ?
     
  8. Elena_M

    Elena_M Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Вака, имам завршено англиски јазик на Катедрата за англиски јазик и книжевност, преведувачка и толкувачка насока, дипломирав во 2015 година. Ме интересира дали можам да запишам педагошка доквалификација ама на Педагошки факултет? Или мора на Филолошки, со оглед на тоа што факултетот нуди наставна насока... Гледам дека на Педагошки онјавуваат конкурс двапати годишно за педагошка докфалификација.
    Некој со такво искуство?
     
  9. Sarah 1313

    Sarah 1313 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    на 30 и 31 август
     
  10. Sarah 1313

    Sarah 1313 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво сакам да прашам за филолшки за германски јазик имам 55 поени и се плашам за проверка на знаењата, дали ќе ме примат во државна квота или не?
     
  11. magnolia4

    magnolia4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Дали ќе може некој да ми објасни како се одвиваат хоспитациите по методика во четврта година за англиски јазик и книжевност? Дали само се оди во училишта и се следи наставата или ќе треба и ние да држиме час и слично..
     
  12. Frosi333

    Frosi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Koga treba da se regirstrirame na iKnow ?
     
  13. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Vo 7mi semestar kje imate 5 minuti prezentacija i 10 minuti cas so kolegi sto kje go spremate a vo 8mi semestar kje drzite cel cas...
     
    На magnolia4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Frosi333

    Frosi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Дај бе некој нека каже за ова електронското кога се регистрираме веднаш поднесуваме пријава или? И на второто после лични податоци има да се префрлат од лева страна студиски програми ништо не разбирам како и шо треба и сакам да се запишам на англиски и наставата ќе се води на англиски така и како наставен англискиов да го изберам? Хеелллпппп
     
  15. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    пријава електронска можеш да потполниш и поднесеш одма кога ќе се регистрираш на iknow додека трае рокот што ви е даден за поднесување. Кај студиските програми само селектирај го англиски и книжевност и со стрелките префрли го на другата страна , а таму кај шо пишува на кој јазик сакаш наставата да се води нема врска шо стегаш дали мкд или англиски пошто секако е на англиски јазик
     
  16. Frosi333

    Frosi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Mhm dobro a tamu kaj studiski programi bez proverka na znaenjata da selektiram taka? I sakam da zapisam i spanski kako vtor pa dali i spanski da selektiram?

    I kaj percentilen rang so treba da popolnam?
     
    Последна измена од модератор: 27 август 2018
  17. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    @Frosi333 стави го шпански под англиски таму кај стрелките за да ти се рачуна како втора опција, а кај перцентилен ранг треба да ги напишеш процентот на предметот што си го полагала на матура со колку проценти имаш положено
     
  18. bradshawfan

    bradshawfan Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. Треба да запишам трета година, но, паѓам во приватна квота па ме интересира дали некој е запознаен со следново... Брат ми кога беше во приватна квота плаќаше исто како во државна бидејќи сме деца на самохран родител. Дали ова се уште постои и ако да, како може да се изведе? Благодарам однапред.
     
  19. magnolia4

    magnolia4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Да не има случајно некој електронска верзија од Лексикологија 2 како што имаше за Лексикологија 1?:(
     
  20. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој какви прашања има на испитот по МЕТОДИКА 1 ? Кај професорката Анжела.