1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Финансирање на пристоен годишен одмор. Како?!

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од lileee, 14 јули 2011.

  1. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    каков одмор, какви бакрачи
    нема шанси ниту на памет ми доага таква идеја
    ем невработена, ем уште на одмор да одам :tmi:
    оваа година одморот ке биде исто како и лани
    пешачење, по малку трчање и медитација-евентуално ако се договориме преку Шричинмој центарот да отидеме до Охрид ок, ако не да сме здрави и живи :)
     
  2. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Никогаш не земам кредит за одмор.
    Знам она што не ми е баш потребно од парите
    се ми е потребно ама она што не е неопходно
    да го зачувам за на одмор па да си дозволам нешто подобро од пристоен одмор. :)
    Нормално дека ќе штедам (ќе тргам по некоја паричка за одмор).Сакам да одам ваму таму..Неможам за еден месец толку пари да соберам. А има и периоди кога неможам да си дозволам одмор ама моите ќе ми помогнат.
    Се извинувам за офф-топик.Поентава ми беше да докажам дека сеуште постојат луѓе кои штедат( барем колку што се може) за на одмор.
    ______________________________________________________________________
    Во врска со темава-
    Па немора којзнае каде да се оди,нешто по скромно.И да се штеди-да не се расфрлува со цела година можно е да се има по некоја пара за на лето. :^) А ако и тоа неможе,па немора секоја година на одмор.Може и на базени..
     
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    И оваа година ќе се оди минус :lol: .Пари настрана тешко остануваат :sweat: ,особено годинава кога ни се погодија еден куп свадби,па и старосвати бевме.Кирија,сметки,јадење,бензин и пари не остануваат. :|
     
  4. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Се уште моите ме финансираат, тие тргаат пари на страна од сите приходи што ги имаат преку цела година и за нивниот и за мојот одмор. Кредит за одмор колку што знам не зеле, познавајќи ги пре ќе останат дома тие 10-15 дена отколку да се задолжуваат па да плаќаат цела година.
     
  5. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Јас не сум по штедењето, откако работам до сега ниту една година немам тргано пари на страна туку се чекам до последен момент и последната плата пред одмор цела ја трошам за таа намена. Оваа година малку ми се покомплицирани работите и само пола ќе ми биде достапна, а со тие пари реално не можам да си дозволам пристоен одмор на море. Имам прилика сместувањето да го плаќам на рати, минимални суми, а со парите со кои ќе располагам патот и храната таму. На некој начин и ова е еден вид кредитирање, среќа без камата, но е единствен за да отидам некаде на подолго време.
     
    На MSkorpionka и maca99 им се допаѓа ова.
  6. Sponzor

    Sponzor Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    I jas ne sum po stedenjeto :)
     
  7. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ако си невработен колку можеш да заштедиш? Како за фармерки или за штикли да, но за одмот ептен тешко.
    Мојот одмор е дел од мои пари дел од моите родители барем до сега. За годинава незнам као ќе е, до Охрид секако ќе се отиде а за подалеку искрено и не се сум расположена да лупнам толку многу пари и после кога ке се вратам од дома да не излезам :)
     
  8. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Прашањето што оваа година секој ден ме измачува :) Толку пробувам да заштедам, кратам од се буквално дури и од јадење и пак не останува. Нема и нема. Претходните години ми се насмевнуваше некоја среќа па доаѓаа некои заборавени приходи оваа мислам дека веќе нема да ме изненади ништо такво :) Моите ми зборат дека се ќе направат да отидам 10 дена на море негде и малце ми е тешко кога го слушам тоа затоа што од нивните примања тоа не е возможно. А од кредити веќе ми е преку ... Не знам што ќе биде и како, на крај краева и да не отидам здравје, некоја друга година. Иако искрено да кажам тие 10 дена во годината ми се чини ми полнат батерии за сите останати 355 и стварно ми требаат но не сакам да аздисувам. Не сум веќе дете, сфаќам кога може, а кога едноставно не може и крај.
     
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    според мене зависи каде ќе одеш и колку време ќе останеш планирам некаде да одам оти во последните 3 години само до Охрид одам лани дечкото го извисив за Грција па се надевам дека оваа година ќе бидне но 7 дена е доволно имам направено некој план околу финансиите но незнам што ќе испадне,најголема глупост за мене е да земеш кредит за на одмор кредит се зема за недај боже некоја работа таткоми и мајками незнам некогаш кредит да зеле посебно за ваква работа,на крај карева се умревме од работење цела година пак сега да лупниме пари за одмор колку што треба и не треба ако бидне ок ако не пак ок
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не е лесно да заштеди, и нема од каде. Годинава за среќа си земав стипендија, па сама ќе си се финансирам.И немав срце да им барам на моите за одмор. Целата плата на мајка ми оди кај мене, не дека јас трошам многу, ама ни мајка ми не зема голема плата, а не сум им ни јас единствено дете. Сега отиде сестра ми на екскурзија, мило ми е за неа, ќе се изнашета, ќе си помине убаво. А јас ќе го почекам летото. Одамна немам идено на море, ама се чувствувам среќна што сега ќе идам со мои пари. А за штедење, секако дека се може, ама ако се почне на време.Не можеш да очекуваш од 1-2 плати да заштедиш доволно пари за на одмор, барем не со нашиот стандард. Ама додека бев дете моите секогаш успеваа да тргнат на страна доволно пари за да не отидеме на одмор некаде. Можеби тогаш се беше поефтино, не знам...
     
  11. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Со денешните плати, нема теоретски шанси да се заштеди за нешто подалеку од Охрид. А и не сакам цела година да се замарам со тоа и да рамислувам дали ќе соберам дволно пари. Сега додека сум со мама, знам дека таа ке ми го обезбеди тој луксуз. здравје оваа година ќе имам шанси за едне поубав одмор, блиску но со повеќе луксузи.
     
  12. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    Како?! Ако ми дадат моите пари ке одам ако не дома ќе си седам бидејки сум студент не работам, но не е само тоа проблем моите можеби ќе ми дадат но на друагките може нема да им дадат... секој со свои маки
     
  13. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Во моите 24 години само 3 пати во животот имам отидено на одмор, еднаш како мала преку училиште и 2 пати во средно (првиот пат ме финансираа моите, а вториот пат отидов со парите соберени од матура). Мои финансии немам, барам работа веќе 2 години, но неуспешно.
    Оваа година си правам планови, си преговарам и веројатно (барем се надевам :wasntme: ) ќе ме финансираат моите да отидам на одмор. Знам дека нема да добијам многу но сепак сакам да отидам на одмор :tmi: . Се надевам на некои 300евра за кои поима немам дали ќе можат да ги остварат моите планови за одмор во Кушадаси, со тоа што после сезона во септември има понуди од 130евра во кои е платен превозот, ноќевање 10ноќи и појадок. Дали со со некои 170 евра може да се помине во Кушадаси за храна и џепарац а сепак да се посетат и некои атрактивни локации како Памук Кале и сл.?? :sweat: оние кои биле ве молам споделете искуство.

    Ако не ги добијам овие 300 евра се надевам барем на 200 или нешто помалку за во Охрид..
    Не е дома да немаме средства туку моите се стиснати и се што можам да успеам е со сила, со молби а имаат доста солидни плати и двајцата по 23000 отприлика
    Сакам да прашам и за во Охрид искуства со колку пари солидно без луксузирање (но сепак да не биде само преживување) може да се поминат 10 дена?
     
  14. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Вака јас имам идено во Кушадаси ама во шпицот на сезоната и тогаш само аранжманот беше малку помалку од 300евра, во хотел со 3***. Турата за Памуккале беше 30евра, за Ефес 24евра а за Аквапаркот беше 15евра. Јадење многу не купувавме затоа што имавме со аранжманот појадок и вечера. Но ми се чине не беше многу евтино. Е сега ти кажуваш сакаш вонсезона, а тогаш може сите овие цени да се пониски.

    А за Охрид мислам дека со не многу луксузирање ќе ти бидат доволни 200евра ако си најдеш сместување за 300денари.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    За во Кушадаси со тие пари етен стиснато и вонсезона меже да се издржи зошто сепак сакаш и да посетиш некои од еднодневните екскурзии што ги нудат, а цените се тие плус, минус некое евро зошто различни агенции и водичи нудат различни цени. А би било жално ако отидеш до Кушадаси, а да не ги посетиш! А за во Охрид јас мислам дека и со 150 евра ќе можеш да си прекараш солиден одмон, но не и лускузен па тргни од тоа да најдеш сместување за 300 денари тоа ти се 3000 за 10 дена и останатите 6000 ти остануваат за јадење и шетање :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Јас во моите 25 години до сега секоја година сум идела на одмор освен лани.На море сум идела на времето Југославија што вика татко ми коа имале многу повеке него сега и можеле да си приуштат , но и после таа фамозна Југославија секоја година сме иделе ако не подалеку барем до Охрид и сме седеле квалитетни 20-25 дена . Јас преклани бев во Црна Гора и можам да кажам дека потрошив исто како да сум била во Охрид 250евра мада можев да поминам и со помалце .Како и да е немам мои примања бидејки сум уште студент а моите не ми даваат да работам додека не дипломирам па сеуште чекам на нив ако кажат дека има ке се иде ако нема ке си кутам и не ми е мака.До сега немаат зимано кредити за одмор ама штеделе преку цела година на пр. скоро сите имаат клима дома ние немаме клима бидејки татко ми секое лето пред одмор вика сакате ли парите да ги дадеме за клима или да идеме на одмор па дома коа ке се вратиме со вентилатор да се ладиме ,и ние нормално сакаме одмор налет нека е клима :D :D (и некои други ситни работи без кои можеме а значат во поглед на заштедување) .Не дека сме имале којзнае колку пари да идеме на Хаваи на одмор ама ете некако преку годината се заштедувало барем за еден скромен одмор(ако нема пари јас да идам посебно и моите да идат ондак идам со нив а ако има ем си идам ја посебно со друштво па после се комбинирам и идам со нив и терам плус еден одмор и ми догаат 2 и татко ми стално ме зеза за тоа ) :lol: :lol:
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Јас во Охрид сум поминувала 6 дена со 5000-6000 денари, се храна, сместување, пат, и излегување. Можеше до пред некоја година така, ама годинава многу поскапено и во Охрид. А верувам дека луѓето не можат да заштедат. Јас на викенд кога одам тука во МКД, патот, сместувањето, излегувањето, се ќе ме чини 2500 ден на пример. Јас знам да штедам ама кога сум тргнала со друштво не можам да штедам, ако сакаат да јадеме во ресторан ќе јадеме, а ако си купиш тост, сендвич , бурек да го јадеш кај што си смесетн поефтино ќе поминеш.
     
  18. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    По 1000-2000 денари од плата секој месец и половина земена плата преубав одмор... а најубаво е јуни јули....
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Мене ми е нјаубаво време се одмор од 15 јули до 1 август, ба во екот на летото.
     
  20. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Па драги феминки дали почнавте веќе да штедите за следното лето или можеби за зимување?