1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фитнес ден на новите мајки

Дискусија во 'Фитнес' започната од Eli23, 18 јануари 2016.

 1. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  Да не ја оптеретуваме стандардната тема со немање време, дали бебето плачело или не додека сме вежбале, :) решив да креирам нова тема за разменување на знаење, искуство и мотивирање.
  Јас конкретно сум со царски, еве веќе поминува трет месец и сакам да почнам да вежбам на Орбитрек Елите.
  Кога вие почнавте да вежбате? Какви вежби практикувате? За колку време сте имале резултати?
  Дали паралелно со физичката активност применувате одредена исхрана? Дали паралелно доите?
  Дали сакате да вежбате со музика или без?

  Сте прочитале ли дека стомачните мускули се раздвојувале за да направат место на мешето и затоа ,,трудничкото меше,, се задржува? Јас неодамна гледав клип на Ју Туб. Ако некој знае нешто повеќе, нека сподели.
   
  Последна измена: 18 јануари 2016
  На eleonor44e, makgirl, eatpraylove90 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  @mama89 знам дека вежбаш, сподели со нас,
  @kristina.k како се справуваш ти
  @mariz те читав имаше идеи за вежбање со дете, сподели ако не ти е мака.
   
  На okcenzi и mama89 им се допаѓа ова.
 3. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема @Eli23 да почнав два три дена по 10 мин и еве стсгнирам ...искрено имам време,имам простор, бебето не ми смета а можам и со него некои вежби да ги правам но едноставно и искрено ме мрзи :( си кажувам се срамам но и мн благо јадам :( ми се зголеми желба за цигари ми се пуши ќе се шекнам и јадам благо место цигари :( секој ден по 150 гр мораам да изедам....а и леб богами....секој ден викам од утре не вечерам ај море од понеделник и ти ели вчера палачинки ах ах синоќа велам не јадам бе трпи трпи не се трпи ....јадев пак и медењаци јадев....ми треба подржка мотивација мислам оваа тема би била супер за тоа ...:)
   
  На Petar80, Bebulleee и Eli23 им се допаѓа ова.
 4. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  Јас секој ден се канам да вежбам. Се нешто искрснува.
  Ама мојот план е овој: многу течности и супи, доручек чиа семе со јогурт, ручек нешто зготвено без леб и скроз да намалам благо.
  Пиев боза ама ја прекинав со мила душа. :rofl:

  За почеток ќе почнам со Орбитрек само, половина час. Се надевам нема на си наштетам со ранава.
   
  На Petar80 и mama89 им се допаѓа ова.
 5. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.210
  Допаѓања:
  37.762
  Пол:
  Женски
  @Eli23 немам почнато никако :$ Најголема причина е што преку ден ретко спие бебуш, а и немам многу простор. Имам од топ шоп масажер relax and tone и планирав да се масирам ама и тоа не стигнав. Со храната сум катастрофа, имам потреба од благо и станав зависна од густи сокови, а најмногу мразев било каков сок. И мене ми беше планот прво намалување на благото и поздрава исхрана, па ќе видам за вежбањето. А за на пролет планирам да пешачам со количката :D
   
  На Petar80, mama89 и Eli23 им се допаѓа ова.
 6. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  I jas go imam masazerot ama mi nema efect mene.
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Ели го чуваш режимот на исхрана што ти го составив? Копирај го тука може на некоја мама ќе и одговара :) инаку ладново мене ме лажее си викам ладноо е има време :) ама кога си го гледам стомакот си викам немааа време за чекање.,..и одма почнувам со диета која трае 2 часа максимум хаха
   
  На Winter Lady, kristina.k, Bebulleee и 2 други им се допаѓа ова.
 8. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1453143471124.jpg јас сум многу многуу среќна :)
   
  На Ctete, K.Karanfillova, Bellona и 7 други им се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Луѓе има една тема http://forum.femina.mk/threads/Враќање-во-форма-по-породувањето.14982/ каде што се споделуваат режими за исхрана и се останато, општо за телото. Оваа е во фитнес, па нека остане само за вежби, да не се преклопува со другата.
  Може да пишувате што вежбате и по колку, што најмногу ви помогнало... :)
   
  На kristina.k, Eli23 и mama89 им се допаѓа ова.
 10. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Се исплашив кога видов дека си коментирала хаха викам дане не е соодветна сликата викам хаха
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  Денес пак не успеав да вежбам, со гости наваму натаму и тоа. Ајде утре. Ти Мама како денес?
   
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.799
  Пол:
  Женски
  Јас вежбав денеска.
  Пешачевме со малото цееееел ден низ дома.
  Крени,симни,крени :sweat:
  Цел ден сами дома,стандардните вежби. За оние постручните нема време.(така се тешам)ама и гледам да чувам сила оти нема ни на минутка кај да го оставам ако однемам.
  Околу јадењето?
  Што ќе се најде при рака и ништо нрдоџвакано. Битно е готвено а занемарувам колку е калорично. По мене се познава.
  Шала на страна секоја чест ако успеете и имате услови за фитнес.
   
  На makgirl, kristina.k, eatpraylove90 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Денес ништо понеделнички не успеваат диети вежбање ...ВТОРНИК Е ДЕНОТ!
   
  На kristina.k, eatpraylove90 и Eli23 им се допаѓа ова.
 14. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  861
  Пол:
  Женски
  Jas pocnav so vezbanje :D ama mnogu brzo zavrsiv :lol: Za vnimavanje na ishrana nemozam, a i nesakam bidejki dojam sakam sa si jadam od se po nesto i se sti si sakam. Sreka toa e poveke ovosje i zelencuk ali @mama89 i jas sum slaba na blagoto. Paketcinja sto dobuvase sin mi na NG uste 2/3 cokoladi dali ima(facepalm) Pocnav so orbitrek i nasabalje malku rastegnuvanje...Ali planiram od fevruari da si prodolzam so pilates:inlove: A inace imam pisuvano i vo dr temi deka za 3mes oslabev 25kg zatoa sto vo bremenosta se popraviv 28kg :x A tie tri uste nemozam da gi simnam ali vo gradi mi se taka da mi odgovara da postojat (y) A mene me interesira dali smeam stomacni?
   
  На kristina.k, mama89 и Eli23 им се допаѓа ова.
 15. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  @Eli23 mozes da si pocnes so orbitrek po 20 min dnevno,jas taka pocnav,odma nemoj da se forsiras zaradi ranata,pa postepeno dokolku ti dozvoluva vremeto mozes i poveke da vezbas,Jas stomacni gledav od youtube klipcinja kako se pravat no me mrzese i ne pravev,pesacev so sin mi i ne jadev blago ni pak piev gazirano,leb jadev po 2 kriski najmnogu na obrok i toa crn leb,za vecera najcesto mesana salata i imav rezultati,na sin mi rodendenot veke imav simnato 20kg od koga se porodiv,dokolku se saka se se moze no dodeka pocnes e potesko :)
   
  На mama89 и Eli23 им се допаѓа ова.
 16. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Пакетче за бебе ??? Јас ги предупредив сите реков еј бебуш има 2 мес и цица не јаде ништо така да пакетчето ќе биде за мене а јас и онака многу јадам не ми треба плус тоа :) и така :) а за стомачни смее за шо да не ? Ти нели пред 5-6 мес си породена? Ако не те боли смееш..јас пробав а царски сум на 4.11 и супер не ме боли ништо...ама ме мрзи :D
  И еве денес немам јадено благо се тресам мислам....нема да издржам да не каснам ништо:(
   
  На Petar80, galapce и Eli23 им се допаѓа ова.
 17. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  @mama89 dokolku se treses apni malku blago nemoj odma organizamot da go skratuvas od nesto sto si go jadela vo pogolemi kolicini,plus i does taka da postepeno pocnuvaj da izbegnuvas blago,gazirano,gricki..i najvazno e da ne se opteretuvas so kilazata i so postojano merenje zasto prvite meseci ne se poznavaat golemi rezultati no posle nekoj mesec naednas ke osetis deka si oslabela,barem so mene bese taka :)
   
  На ♡BuBaLe♡, galapce и Eli23 им се допаѓа ова.
 18. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  Утре планирам фитнес денот да ми изгледа вака:
  доручек - оброк со чиа семе и јогурт, кафе без шеќер, чај и течности,
  овошје.
  ручек - некоја манџичка без леб
  вечера ќе гледам да немам.
  И вежбање 20-30 мин орбитрек. Утре ќе пишам што сум испеала да направам од зацртаното.
  @mama89 ајде дај твој план за утре. Кога ќе запишеш, полесно мислам ќе се придржуваш.
   
  На galapce, mama89 и kristina.k им се допаѓа ова.
 19. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.179
  Пол:
  Женски
  Ели многу си ригорозна со диетава према себе си, доиш и незнам колку е паметно уште сега волку строго. Вежбај, но со доењето ти треба и покалорична храна. Појачај го доручекот, што праиш со едно јогуртче? :worried:
   
  На zuto, joy1, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  48.298
  Пол:
  Женски
  Pa jas nekako slabo jadam cel period. Navecer imam nagoni za jadenje.
  Kje obrnam vnimanie, moze i zatoa imam neredovna laktacija.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.