1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фитнес ден на новите мајки

Дискусија во 'Фитнес' започната од Eli23, 18 јануари 2016.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    Требало околу 500 калории плус за време на доење од дневните потреби како што читав.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Уху па многу се тоа.
    Ма нека се трошат наслагите.
    Ќе ни каже утре мама, она ни е инструктор тука.
    Ама сеа сигурно шета низ чаршија, ја нема да прочита.
    @mama89
     
    На mama89 и kristina.k им се допаѓа ова.
  3. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Тука сум ...изедов пола леб со мајонез што да пишам а ми се плаче :( мажми го чекам сега чоколадо да ми донесе ќе умрам мислам :( а битно вежбав 10 стмачни 10 чучњеви кратко околу 5 мин и со цел да зголемувам секој ден ахаам и без вечера ели небивааа....а @kristina.k си чула нешто не си разбрала хаха 500 калории се губи секој ден од доењето значи само лежи и дои губиш 500 калории.Ели режимот кај тие а ?? Вака млекото можеш да го изгубиш тоа е премалку за доилка...треба да имаш 3 оброци и 2 ужинки здрави :) јас дефинитивно не сум уште спремна за драстични промени во исхраната...ми се пуши цигаар и за да непушам цигар јадам ќе се шекнам како наркоман се осеќам...среќа синко умен си заспа порано вечерва не мрда јас кризирам :(
     
    На MilaP, galapce и Eli23 им се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    @mama89 епа тие калории што ќе се изгубат да се надокнади одма :lol: само мелам цел ден никакво вежбање не ме спасува. :D
     
    На Eli23 и mama89 им се допаѓа ова.
  5. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Иста сум мавнав сега чоколадо цело дури ми се стужи хаха и мирно ќе спијам сега :)
     
    На kristina.k и Eli23 им се допаѓа ова.
  6. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Haha i mene me prasuvaa i mu donesoa od se po nesto ali mojata sakana majka znae deka sekoja god si baram paketce i ovaa godina mu podari na sin mi :D A i svekrva da ne ostane pokusa i ona me pocasti so edno i uste 2/3 pomali dobivme :D Inace pred 5mes sum porodena ali znam deka so carski preporaclivo e da se poceka so vezbanje za posle 6ti zatoa neznaev za stomacni, a i probav pred nekoj den napraviv 20 i osetiv ostra bolka dole kaj ranata :(
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Успеав да вежбам на Орбитрек 20 мин по совет на @MilaP. Јеее (poolparty)
    Малата спиеше и не се разбуди.
    Сега се спрамам за доручекот, те јогурт и чиа семе - консумирано,
    кафе со малку шеќер исто така, потоа хип чај за доилки, мала шољз зелен чај, една чаша компот од сливи и ќе следи салатка од 2 варени јајца.
     
    На kristina.k, <3 pleza4e <3, eatpraylove90 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Мила секој организам е различен ...јас по 1 мес имав пробано не ме боли...нз мислам до организмот , штом те боли не форсирај
     
    На eatpraylove90 и Eli23 им се допаѓа ова.
  9. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Бравоо ели... Јас пред 1 саат станав од спиење... Уште ништо не сум јадела...појадокот прескокнат што не чинии ...за ручек пире и мевце ќе јадам...не сум спремна уште за рестрикции во храната...тешко ми е да се решам...но кога се решам сум десциплинирана како војник...а и како што јадам многууу ако пресечам така нагло ќе направам шок за организмот...главна цел ми е да отфрлам јадењето во 00.-1ч и чоколадото 100 гр кое ми е задолжително пред спиење...а и лебот да го намалам секој ден по малку па здравје од другата недела да можам да бидам на некој режим...
     
    Последна измена: 20 јануари 2016
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Rezimot go cuvam samo ne go postiram da ne bideme of topik.
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Bravo @Eli23 :clap: Kako sto rekoa pogore kaj sekogo e razlicno so carski jas prviot pat ubavo pominav,posle 1 nedela nemav ic bolki a sega so ranata se pomaciv 1 mesec,za jadenje ne jadev nisto ovoj pat,bev vo depresija i si oslabev no stomakot nikako da go izgubam,postojano nosam mider i mi se smaci,vezbanjeto so orbitrek ne mi pomognuva da go simnam salceto na stomakot a za stomacni me mrzi,ke resam da pravam i ke trae motivacijata 2-3 dena najmnogu po 10min i posle zaboravam pa razmisluvam da go zemam
    U-slender 2 http://www.topshop.com.mk/brendovi/fitnes-brendovi/u-slender2.html
    Pa sega me interesira dali ima nekoj iskustvo so ova sepak ne se malku pari pa da gi dadam ako nema efekti.
     
    На mama89 и Eli23 им се допаѓа ова.
  12. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Јас го имам срцка, ама не сум го користела редовно за да ти кажам.
    И мене Орбитрекот не ми помага за стомакот, ама затоа нозете и од позади се ме затега. Поготово ми исчезнуваат преклопите на грбот.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Jas eve 2 meseci sekojdnevno go koristam orbitrekot me zategna i nemam visok kg no meseto seuste mi e kako da sum 4 mesec bremena :(
     
  14. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    За стомакот јогурт повеќе со ленено семе и стомачни мора без вежби за стомак ништо не правиме...можеби со диета би се намалил но би виснал сплеснал како кај стара баба а така не сакаме нели
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Навечер ако не паднам под искушение за благо кога.
    Ама полека ќе се навикнам де.
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Јас се спремам психички....па на 29 му е роденден на мм..секако ќе прекршам тогаш , а не сакам да прекршувам!! Затоа од 1 февруари со Господ напред ќе биде :) а за вежбање-20 чучњеви, неколку вида стомачни по 15 повторувања и се на се 10 мин .за храна катастрофа
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички. Се собрало пак старото друштво од летото од труднички:party:
    До скоро таму си се стрвевме за лапачки, те чоколади, те ајварче..:lol: Сега за слабеење ќе се соверуваме:devil: Како искусна нова мајка да споделам неколку факти. Реално гледано, до скоро ги храневме нашите бебуши со она што јадевме ние преку папочната врвца, и сега продолжуваме да го правиме тоа преку доењето. Сега главна задача ни е да доиме, а верувајте доењето само по себе создава млеко, нити боза, нити благо, само бебето да цица и хормоните создаваат млеко. Сепак, ако нагло се почне режим или гладување секако може да се изгуби млекото, а тоа никој не го сака. Мој совет - постепено создавање на нови навики на исхрана, постепено почнување вежби (кој си може и си има време), а најважно од се гледајте си ги бебушите,уживајте во нивното растење, дојте, шетајте, и ќе видите резултати.
    Околу исхраната, пример ако сте по чоколадите и секој ден без мака кркате по 100 грама, денес скратете си еден ред, по една недела два реда и така дури стигнете да јадете по еден ред дневно. Организмот мора да се навикне. По можност земајте темна со 70% какао, дури и е пожелна и корисна за организмот. Муабети од типот нема повеќе леб и нема повеќе благо никако не се во ред. Мора да се јаде од се по малку, умерено. Друга препорака е пример ако јадете месо да не комбинирате со компир или ориз туку со салата, тестенини само со кечап не со сирење и сл... (прочитајте ја УН диета и направете си некој режим по неа, од искуство најискрено ви препорачувам, успех загарантиран, промена на метаболизмот, ем си најадена, ем слабееш).
    И секако пред се, нема резултати преку ноќ, за се треба време. По можност носете си мидер, и тоа многу помага. А најмногу од се, кога ќе застанете пред огледало, никако да не си искажувате омраза према своето тело или некој негов дел, туку погледнете го реално тоа прекрасно чудо на природата кое во себе носеше живот, кое ви овозможи да донесете на свет еден прекрасен мал човек, кое сега го храни истиот:inlove:
     
    На galapce, Giovanna, mama89 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Според мене со бебе ( и дете) дома кое е зависно од вас 24 часа нема шанса да вежбаме дома. И ако некој рече „па кога бебето спие„ ќе го прашам: А кога да јадам? А кога да се бањам? А кога да седнам и земам воздух? Реално дали е бебето по мирно или по захтевно секогаш ама секогаш има некоја обврска во домот. Да не спомнувам средување и грижа за домот. Според мене најдобро е 3 пати во неделата да издвоиме саат време и да излеземе сами на каква било физичка активност (Секако свесна сум дека тука треба да улета некој што ќе ги чува децата...па ако имате можност е овој предлог). До сега 3-4 обида сум имала за вежбање дома и кога детето ми а малку потпораснато и си игра само сепак ко ќе ме види почнува да скока околу мене, да ми се качува на стомак и грб и ќе ме повреди. Можеби сум негативна но оние видеа што кружат по нет ми се смешни и тотално нереалнио кога мајките вежбаат со децата. Како прво за да извежбаш асално треба да имаш мир, да вдишуваш и издишуваш, да си ги избистриш мислите а тоа дома со мало дете нема :).
    Јас одам на вежбање три пати неделно 9 месеци откако родив. (тогаш се осетив спремна и да го оставам сам) Никогаш немав прекумерна тежина со тоа што пазам и се хранам здраво, од сите диети по малце :).
     
    На galapce, Eli23 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Јогуртот дуе, за рамен стомак само јајца, месо, риба со зеленчук а млечни производи не.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Бубале многу убаво кажано срцка.
    Од секогаш сум ти се дивела, мајка на 3 деца, а сепак интелектулно развиена, со широки видици и хоризонти.

    Јас вчера малку прекршив и сфатив дека не може наеднаш се.
    Ќе биде постепено.

    Денес фитнес ден ми се состои од усисување. :rofl:

    И јас сум слушнала дека јогуртот се препорачува за подобро варење. Впрочем рекламите за Активиа и Баланс тоа кажуваат.
     
    На galapce, ♡BuBaLe♡ и mama89 им се допаѓа ова.