Фитнес или аеробик?

Дискусија во 'Фитнес' започната од redhead, 30 јануари 2010.

 1. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.545
  Допаѓања:
  17.573
  Пол:
  Женски
  Денес го имав првиот час на аеробик, многу е интересно и забавно, со душа да одам пакккк! :rofl:
   
 2. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  Хмм и јас се мислам ,сакам на нешто да одам ама незнам на што....
  Аеробикот е и кардио и затегнување така? :^)
  И + препорачајте ми некој клуб во Аеродром ако има, или пак кај и да е само да е добар инструкторот ( али од лично искуство)
   
 3. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.020
  Јас сум за фитнес ако сакаш да добиеш убаво тело,а на аеробик треба да одиш само ако сакаш да се затегнеш,бидејќи мислам од него дека не се слабеее скоро ич.
   
 4. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно фитнес.
  Јас веќе почнав, супер е. Одличен начин да се наполнат батериите а и да се истрошат калориите во текот на денот. Не е воопшто тешко. :D
   
 5. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  9.761
  Пол:
  Женски
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.639
  Допаѓања:
  4.055
  Па, ако веќе морам да бирам фитнес. :)
   
 7. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  601
  Јас ќе си коментирам од искуство за аеробик. Не се мислев многу во изборот, не сакав да работам само на мускулите туку на целото тело. Го комбинирам со џогирање (сега малку поретко, порано тренирав и карате ама сега баш и не остана време) и еве ги моите резулатати до сега:

  -Пред се телото ми е доведено до перфекција (сега редно е да си се пофалам за вложениот труд де :lol:), резултати се видливи и во правилното држење на телото, грбот, стомакот-рамен, затегнатос, флексибилност, секако подобрена мускулатура и одлично обликувано тело (ги согорува мастите на мускулните ткива, па така каде што треба е рамно и зацврстено-на сомакот на пример и подигнато и затегнато-тука мислам на нашите мускули од задниот дел :wasntme: :lol: ).

  -Познато е дека влијае и на здраствената слика па тука можам да кажам дека имунолошкиот систем ми е на такво ниво што во последниве години не паметам некоја посериозна настинка без разлика на временските периоди (секако тука голема улога има и правилниот начин на исхрана), поволно влијае и на кардиоваскуларниот систем, добив и тоа како на подобра физичка спремност и сила и кондиција (слободно можам на маратон, и така сама си рушам рекорди :wasntme: ) зголемено ниво на издржливост и енергија.

  За тие кои сакаат да започнат со тренинзи само да порачам да се обрне внимани на часовите кои треба да се прилагодени во зависност од вашата способност и искуство за полека но сигурно да си дојдат посакуваните резултати, но ако се работи со инструктор кој си е кфалификуван за ова тоа и не би било проблем :) И не се откажувајте, зашто користа е непроценлива. ;)
   
 8. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Има некоја од вас што одела на кик-аеробик во Магнус? Да сподели искуство... :)
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.889
  комбинација од двете најдобро би било....
   
 10. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.502
  Пол:
  Женски
  Оди на аеробик,забавно ќе ти биде плус.
  А дома си прави плус некои вежбички.... :$
   
 11. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  3.014
  дали некој има исккуство да бил во топ форма студио?
   
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  За поубаво тело дефинитивно и двете, секако со доволно пиење вода, правилна исхрана и одмор.
  Фитнесот ќе овозможи затегање а аеробикот ќе му дојде како добро кардио за топење на вишокот сало.
   
 13. ciganka

  ciganka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  12
  kade najmnogu se slabee
  na aerobik ili fitnes ?
   
 14. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Се додека согоруваш калории не е битно што. Мое мислење е фитнес.
   
 15. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.403
  Допаѓања:
  21.731
  Јас сум одела и на фитнес и на аеробик. Според мене фитнесот е идеален за правење на топ форма, но доколку некој сака аеробик не е лошо и тоа, може нема да има некои мускули но сепак се топат масти и се приметува некоја дефиниција на телото. Најбитно е нешто да се почне да се вежба.
   
  На ciganka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  515
  Пол:
  Женски
  И фитнесот и аеробикот. Штета е што немам време да вежбам нешто од овие спортови.