1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фитнес или аеробик?

Дискусија во 'Фитнес' започната од redhead, 30 јануари 2010.

  1. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Денес го имав првиот час на аеробик, многу е интересно и забавно, со душа да одам пакккк! :rofl:
     
  2. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Хмм и јас се мислам ,сакам на нешто да одам ама незнам на што....
    Аеробикот е и кардио и затегнување така? :^)
    И + препорачајте ми некој клуб во Аеродром ако има, или пак кај и да е само да е добар инструкторот ( али од лично искуство)
     
  3. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Јас сум за фитнес ако сакаш да добиеш убаво тело,а на аеробик треба да одиш само ако сакаш да се затегнеш,бидејќи мислам од него дека не се слабеее скоро ич.
     
  4. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно фитнес.
    Јас веќе почнав, супер е. Одличен начин да се наполнат батериите а и да се истрошат калориите во текот на денот. Не е воопшто тешко. :D
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Па, ако веќе морам да бирам фитнес. :)
     
  7. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Јас ќе си коментирам од искуство за аеробик. Не се мислев многу во изборот, не сакав да работам само на мускулите туку на целото тело. Го комбинирам со џогирање (сега малку поретко, порано тренирав и карате ама сега баш и не остана време) и еве ги моите резулатати до сега:

    -Пред се телото ми е доведено до перфекција (сега редно е да си се пофалам за вложениот труд де :lol:), резултати се видливи и во правилното држење на телото, грбот, стомакот-рамен, затегнатос, флексибилност, секако подобрена мускулатура и одлично обликувано тело (ги согорува мастите на мускулните ткива, па така каде што треба е рамно и зацврстено-на сомакот на пример и подигнато и затегнато-тука мислам на нашите мускули од задниот дел :wasntme: :lol: ).

    -Познато е дека влијае и на здраствената слика па тука можам да кажам дека имунолошкиот систем ми е на такво ниво што во последниве години не паметам некоја посериозна настинка без разлика на временските периоди (секако тука голема улога има и правилниот начин на исхрана), поволно влијае и на кардиоваскуларниот систем, добив и тоа како на подобра физичка спремност и сила и кондиција (слободно можам на маратон, и така сама си рушам рекорди :wasntme: ) зголемено ниво на издржливост и енергија.

    За тие кои сакаат да започнат со тренинзи само да порачам да се обрне внимани на часовите кои треба да се прилагодени во зависност од вашата способност и искуство за полека но сигурно да си дојдат посакуваните резултати, но ако се работи со инструктор кој си е кфалификуван за ова тоа и не би било проблем :) И не се откажувајте, зашто користа е непроценлива. ;)
     
  8. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Има некоја од вас што одела на кик-аеробик во Магнус? Да сподели искуство... :)
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    комбинација од двете најдобро би било....
     
  10. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Оди на аеробик,забавно ќе ти биде плус.
    А дома си прави плус некои вежбички.... :$
     
  11. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    дали некој има исккуство да бил во топ форма студио?
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    За поубаво тело дефинитивно и двете, секако со доволно пиење вода, правилна исхрана и одмор.
    Фитнесот ќе овозможи затегање а аеробикот ќе му дојде како добро кардио за топење на вишокот сало.
     
  13. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    kade najmnogu se slabee
    na aerobik ili fitnes ?
     
  14. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Се додека согоруваш калории не е битно што. Мое мислење е фитнес.
     
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас сум одела и на фитнес и на аеробик. Според мене фитнесот е идеален за правење на топ форма, но доколку некој сака аеробик не е лошо и тоа, може нема да има некои мускули но сепак се топат масти и се приметува некоја дефиниција на телото. Најбитно е нешто да се почне да се вежба.
     
    На ciganka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    И фитнесот и аеробикот. Штета е што немам време да вежбам нешто од овие спортови.