1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фитнес храна (рецепти)

Дискусија во 'Фитнес' започната од Talita, 29 јуни 2015.

 1. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  1.396
  Пол:
  Женски
  Девојки јас колку што разгледував не сретнав ваква тема ни на неа слична.
  Јас мислам дека тука би можеле да ставаме некои рецепти од храна што би имале помалку калории, што би се јаделе без леб, полесна храна.


  1. Јас на пример денес си варев рижото и внатре му ставав зеленчук ( пиперка,домат,малку кромид,компири ) и дојде како лесна летна манџичка. И да напоменам не турив ни сол ни масло.
  Ако е темава дупла,делит, а ако ви се допаѓа можете да споделите некои рецепти rice_salad-2qa07go7eroy41bdb9y7ls.jpg :D
   
  На okcenzi, IamSexyAndIKnowIt, 2beautiful и 7 други им се допаѓа ова.
 2. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  Јас летно време после вежбање обожавам салатки, има разновиден зеленчук, и ретко ставам преливи, евентуално маслиново масло. Сакам комбинации од зелка, морков и кромид, или пак свежа тиквичка, краставица, морков и варени шпагетки.
  Два часа пред вежбање пијам смуди за повеќе енергија. Правам секакви, цвекло, краставица, јаболко и семиња, или шумско овошје, јогурт, овесни снегулки и семиња.
  Од летни манџички сакам со варен компир, ориз, пиперка, луто пиперче и морков, или зелка манџа без месо со малку масло.
  Би било убаво да стане активна темава, па почесто да пишуваме рецепти.
   
 3. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  1.396
  Пол:
  Женски
 4. Згодната

  Згодната Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Aj Nekoj da stavi lista so hrana so sto poveke proteini mi trebaat nekoj sto odi vekje na fitnes ili teretana pa i da ne odi ama da znae, znaci ne sendvici tuku nesto kako riba konzerva, jajca... dr?
   
 5. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.941
  Допаѓања:
  30.775
  Пол:
  Женски
  Да ви кажам, за ако сакате да држете убава фигура, само краставици и домати му е мајката :) .
  Летно време, можете за појадок вака.. направете си кејгана со 1 домат или 2 колку сакате, нема лошо ништо во доматите. Мене убаво ми е кога во кајганата има неколку мали парченца сирење и одозгора му ставам малце оригано за шмек. Исто така, може да си купете мусли за појадок, ептен заситуваат. Се јадат со јогурт или со млеко, тоа на вас останува.
  За ручек, преферирам да јадам стек. Го пржам со многу малце маслиново масло, бидејќи е поздраво од обичниот зејтин. Парче стек, со шопска салата и можете со 1 рибанка црн леб, само црн. Бел, никако.
  За вечера, ви препорачувам воопшто да не јадете, или пак веќе ако толку многу ви се јаде, направете си лесна храна. Салата или нешто овошје каснете. Еве јас синоќа ептен ми се јадеше, си пресечив неколку парчиња лубеничка и каснав 2 праски, и ептен ме заситија.
  Се надевам дека и помогнав во изборот на храна.
   
  На Fancy_Nency 22, Tiffany17, Mrs.Styels и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Јас , бидејќи сум вегетаријанец , секој ден ми вклучува салати. Било какви. ( марула, шопска, само домат или само краставица, значи било каква салата, било кој зеленчук)
  Не јадам леб воопшто. Се случува некогаш само црн леб, и тоа само една кришка.
  Еве денес за појадок имав 3 ситни варени компири (без зејтин) и сиренце. Ручек немав, не ми се јадеше..испив многу вода и немав глад. Избегнувам пржени и мрсни јадења. Благо не јадам . И газирано не.
  Од овошје дома имам праски, банани и диња. За вечера едно од нив. И тоа е :)
   
  На piksooki и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Дупло повеќе јадам во еден оброк, отколку ти што си изела во цел ден. Ова твоево не е воопшто здраво.
   
  На Divinebutterfly, Antebellum, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  E Ако де.:) Секој за себе си гледа, нели :) Јадам колку што ми се јаде и колку што можам. :)
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  24.750
  Пол:
  Женски
  Колку сте сериозни со муабетов?!Домат и краставици за убава фигура?! Било која салата е исклучиво добра, како за здравјето, така и за фигурата.
  Гладување?!Како прво тоа воопшто не е здраво за телото или пак на ден по еден оброк, нешто минимално.Го изгладнувате вашето тело само, невнесувајќи потребни работи за да функционира како што треба.

  Фитнес храна, а воедно и здрава храна е онаа богата со влакна, протеини, витамини...Имајте и по пет ороци на ден ако сакате, но богати оброци.А паралелно и вежбање и ќе го забележите резултатот.

  Практикувам фитнес храна често да,но знам да се впуштам и на високо калорична храна, брза храна, многу благи...Но обично после вежбање практикувам некој стек со варен зеленчук, или пак јајца, салати разни, ореви, бадеми, лешници, путер со кикиритки, лосос риба,домашно правени шејкови, многу овошје...
   
  На galapce, kjukli, CirezD и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.416
  Од моето и не така скромно искуство со диети, симнување - качување на килограми, јас би рекла само здрава, правилно избалансирана храна може да биде фитнес храна.

  Да не се повторувам убаво напишала @mirandaa пред мене.

  Само ќе кажам... бев 64кг. едно време стигнав и до 72-73 кг. сега сум 54-55 кг. до кои стигнав без никаква диета. Порано после секоја диета бев уште погладна и завршував со + килограми во однос пред диетата, а за разочарувањето и чувството (комплексот) на ниска вредност и да не зборуваме. И така вртење се' во еден зачаран круг од кој нема излез. Се' додека не почнав да не размислувам за килограмите, да јадам што ми се јаде, да не се лишувам од ништо. Сега на мои 25 години, после едно родено дете можам (не се фалам) да кажам дека изгледам најдобро во цел мој живот. Внимавам колку можам, јадам и благо и солено и луто и кисело, ама во умерени количини. Фитнес, аеробик, пилатес, зумба не практикувам, пешачам доволно, нон - стоп сум наваму - натаму.
   
  Последна измена: 2 јули 2015
  На Fancy_Nency 22, AnaKarenina, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
 11. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.307
  Пол:
  Женски
  Океј тоа, почитувам право на избор, ама три компири и едно парче овошје не се ни 200 калории, а во денот треба да внесуваш околу 2000. Плус што немаш извор на други хранливи вредности. Посебно си наштетуваш ако вежбаш.
  Јас вака се глупирав во средно и како резултат добив намален имунитет.
   
  На Fancy_Nency 22, kjukli и mirandaa им се допаѓа ова.
 12. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Јас во текот на денот јадам и други продукти. Не е само тоа :) Таман работа :)
   
  На Fancy_Nency 22 и crimson им се допаѓа ова.
 13. t-sweet

  t-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  6.155
  Пол:
  Женски
  Секое сабајле овесни снегулки со млеко, ужина овошје, за ручек ориз варен без сол, зејтин, понекогаш тавче, стек варен или на скара, риба туна или некоја на скара, зеленчукова домашна супа, поретко компир варен, макарони со томатело, многу салати, и две белки секој ден. За вечера строго само зеленчук, овошје не. Преку целиот ден многу вода, сокови никакви. И нормално вежбање колку што е можно почесто плус кардио :)
   
  На Fancy_Nency 22 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 14. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  5.357
  Пол:
  Женски
  Од "здрави рецепти", овие ми се најомилени.
  -Домати со сирење (без масло)
  -Зелка салата со пченка (многу малку масло)
  -Соја во сос од домати/кечап (без масло)
  -Варен компир со сирење (без масло)
  -ориз со домати и сирење
  Избегнувам да користам масло или ако треба многу малку. Имам држено многу диети, ретко која ка била успешна (или сите би биле успешни ако се придржував до нив). Броењето на калории мене ми беше многу ефикасно ± пиење многу вода и вежбање/прошетки.
   
  На Fancy_Nency 22 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
 15. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.941
  Допаѓања:
  30.775
  Пол:
  Женски
  Ако тоа погоре мислењето беше напишано за мене, да ти одговорам.
  Ти можеш што сакаш да јадеш, јас си јадам за себе и не гладувам. Фала богу дека нема да останам само на краставици и домати цел ден, секако дека ќе мешаш од секој вид на јадења, само да се здрави и богати секако. Тоа ми беше затоа што сметам дека се тие најздрави. Јас цели 2 месеци без домати и без краставици не поминував и секако не гладував, тоа ми беше омилено, а вие ако мислете дека ќе гладувате само со тоа, слободно јадете што сакате. А и јас не реков дека секоја салата не е добра, тоа зависи до организмот каква ти бара, таква ќе јадеш.
   
 16. Candid

  Candid Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  Девојки и јас почнав и многу сум возбудена :) дај боже да останам мотивирана и да не се откажам (како и секогаш)

  За доручек секогаш овошје јадам еве денес лубеница а вчера праски

  Сега за ручек се мислам дали да направам салата со пилешки парчиња

  А за вечера некој зеленчук или пак овошје

  Дали знае некој дали смеам noodles да јадам?

  :
   
 17. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.550
  Допаѓања:
  59.761
  Секако дека можеш, битно не прејадувај. Јас јадам се` што јадев пред да почнам да вежбам и не накачувам килажа, баш напротив. Доколку си склона кон дебелеење од некој вид на храна тогаш избегнувај да ја консумираш, а се останато јади најнормално.
   
  На Candid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  1.396
  Пол:
  Женски
  Девојки еве рецепт за доручек. Превкусни се ^_^ Што ке ви се најде низ фрижидер тоа ставајте.
  Јас вчера една тура направив со златна мешавина, а една тура со сецкана сланина,кашкавал и домат.
  http://jednostavnikolaci23.blogspot.com/2015/07/slani-povrtni-kolacici.html
  [​IMG]
   
  На CoverGirl10, mirandaa, Antolinaa и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  240
  Moze li nekoj da napise sto e najdobro za dorucek,rucek i vecera? Znaci da si najaden,da ne debelee.
   
 20. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.051
  дор- две варени јајца две парчиња црн леб и зеленчукова салата (што било)
  руч- риба/месо (300гр), прилог-боранија-брокула,зелка,карфиол итн, зеленчукова салата
  ужина-овошје или јаткасти плодови
  вечера-голема зеленчукова салата со некое парче (едно од овие) сирење, туна, пилешко, авокадо, јајце, просо, киноа, авокадо.