1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флаширана негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од RainBow, 25 ноември 2011.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас чувам рибички дома, некои многу осетливи, за да ги одржувам користам тестови за вода кои можат да се направат дома. Од чиста досада ја тестирав водата од чешмата за нитрити, нитрати и амонија. Водата во аквариумите, отстоена и филтрирана само преку сунгер, каде рибите какаат, и каде се распаѓа неизедената храна, излезе почиста од водата од чешмата :o

    Попрво ќе се наклепам од аквариумот отколку да се напијам од чешмата. :puke:
     
  2. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Ако има добра вода таму каде што живееш како кога живеев во Давос тогаш секако дека ке ја пијам таа од чешма , ама сега се преселив и овде водата е катастрофа. Топла е и бактериите си се сират низ неа без маки, така да принудена сум да пијам флаширана вода иако не ја сакам многу . :|
     
  3. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Чешма си е чешма. ;)
     
  4. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    јас имав проблеми со стомакот како помала и пиев газирана вода (бидејки немаше флаширана негазирана) па подоцна се префрлив на негазирана флаширана, и еве веќе многу години не можам да се напијам вода од чешма. (дури и апче да треба да пијам нема да се напијам од чешма) :/ Навика мислам дека е тоа. Најубава вода ми е Роса! :)
     
  5. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Дефинитивно флаширана негазирана, пијам околу 7-8 години, а вода од чешма само кога морам :)
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Охридската вода од чешма ми е супер и ја пијам :!: Но таа скопската :puke: никако! ич не ми е убава, затоа си земам цел пакет Роса или Јана. Но, за кафе или чај користам вода од чешма, бидејќи се вари.
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Јас едвај се навикнав на флашираната, ама не ми се ризикуваше веќе со водата од чешма. Сега и да се напијам одвратна ми е, ми има некаков метален вкус.
    А од негазираните Горската ми беше убава, ама што знам, некако ми се смени вкусот, па си останав на Јана.
    А од чешма не пијам никогаш веќе. Невр.
     
    На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Од чешма! Не ми се фрлаат пари за вода.
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Флаширана. Дома имам од оние апарати за вода, и ми доставуваат вода во галони па само таква пијам. А кога сум надвор обавезно купувам флаширана. Немам посебна марка само да не е од чешма. Во ресторан дури од страв да не ми ставатод чешма иако напоменувам да е фласирана , нарацувам газирана вода. Во Скопје водата е УЖАС!!!
     
  10. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Не сакам вода од чешма. Ми има чуден мирис и вкус..а пијам по две шишиња вода на ден.
    А и некои од флашираниве ми се грозни, пример Горска,Илина,Пелистерка.
    Преферирам Ладна или Роса.
    Е шо си е сигурно,сигурно си е.
     
  11. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Флаширана вода дефинитивно.
    Прво затоа што скопската вода е убава, питка, но е тврда вода, што значи дека има премногу минерали. Значи го зголемува ризикот од бубрежна калкулоза особено на тие со склоност, како мене.
    Дома пијам вода од апарат, а за надвор секогаш имам флаша од пола литро вода со мене.

    Дискусиите за и против немаат крај. Ако пред десетина години експертите препорачуваа флаширана вода, последниве години излегоа теории дека и флашираната вода може да е со сомнителен квалитет. Дури имаше афера за зараза со ешерихија. Понатаму за канцерогеност на пластичната амбалажа, зголемен пластичен отпад и сл.

    Сум за тоа секој да си процени што му одговара. Само ме нервира она - јас пијам само Евиан, ме разбирате.
     
  12. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Прилепскава вода, последниве месеци е катастрофа. Досега никогаш не сме се пожалиле (Прилеп важи за еден од градовите со најдобра вода за пиење), милина ми беше и по 2-3 чаши да излокам наеднаш, но сега веќе не може. Ем прехлорирана(5 минути и требаат да се стабилизира), ем мириса одвратно. Ми се чини не е во сите делови од градот ваква, но ете нас ни се трефна, а не знаеме во што е проблемот. Затоа и не ни се ризикува, па почнавме да купуваме шишиња. Изворска имаме моментално - добра е.
     
  13. FashionMonster

    FashionMonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    флаширана вода дефинитивно! :D
     
  14. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Се си има предности и слаби страни.
    Пред година дена почнав да пијам строго флаширана вода и тоа повеќе од пола година, као демек проверена, и се по ред тоа, се додека неколку нутриционисти не слушнав, за потоа и убаво да испитам дека воопшто не е добро да се пие вода која стои во место, односно во шише, па посебно лошо во пластика, прво, затоа што водата е жива материја и мора да се движи, а нејзина неприродна така да кажам ,,положба,, ја принудува да го менува распоредот на молекулите во неблагородна состојба, а со тоа добива карактеристики на ,,лоша,, вода, а за да биде квалитетна и корисна треба да биде истечена, фактички да се движи, , за да биде за нашиот организам она што треба да биде, а второ што пластиката во која стојат, се шири и собира постојано, на различни температура, и тоа не било воопшто добро за квалитетот на водата.
    Помеѓу двете зла, помало е она да се пие вода од чешма, којашто е истечена, секако пред тоа треба да е бактериолошки исправна, па после се друго.
     
    На Annath и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  15. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    ^ Да да, и јас го знам ова за водата во пластични шишиња. Така и на вежбање кога одев, престанав истото шишенце да го носам фазла од 2 пати зашто почнуваше да мириса гадно и за ништо живо миризбата не излегува. Ама сепак, мислам дека додека се во продавница, онака спакувани како што треба, тоа со „тешката“ вода не важи. Можеби само откако еднаш ќе ја отвориш или по втор пат веќе го дополнуваш шишето. А бидејќи ние дома 4ца жедни луѓе - едно шише се празни во денот секако, така да.. нема никаков проблем со флашираната вода :)
     
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Преферирам флаширана, која ми оди во пакет со секој алкохолен или безалкохолен пијалок.
    Дома најчесто пијам чај, секогаш имам сварено, а ако пијам вода тоа е директ од чешма, бидејки верувам дека е во ред, освен некои 3 пати во цела година кога ке снема вода па е отпосле со слаб интензитет, со црни точкички и ми е шубе ја одбегнувам.
     
  17. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас кога сум во Скопје пијам исклучиво флаширана вода. На почетокот на студирањето буквално првите денови пиев од чешма и ме фати стомачен вирус и оттогаш само флаширана кога сум во Скопје, еве веќе сум втора година на факултет и досега не се напив директно од чешма, освен ако не е за чај, кога е зовриена.
     
  18. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Вода од чешма. :angel:
    Можеби дека сум навикната на неа, па вкусот на флашираната воопшто не ми се допаѓа.
    Е сега кога одам во други градови, пијам флаширана. :)
     
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Мене струшката вода ми е прекрасна од чешма... Незаменлива ми е во секој поглед.
    Дома никогаш не купуваме флаширана вода, сите си ја пиеме таа од чешма.
    Дури и кога одам некаде на пат, си полнам од водата од чешма... Флашираната ми е некако чудна по вкус, па ја пијам само кога ептен морам.
     
  20. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Чешма, златна чешма.
    Флаширана воопшто не сакам, прва работа воопшто не ми се допаѓа помислата да пијам вода од пластика а плус пари за вода ич не ми се даваат. Кога ептен мора исклучиво Ладна, најубава ми е. Плус оваа дома мачките ми ја пијат од чешма, штом они пијам значи добра е.

    Моја другарка има дома филтер за прочистување на водата и многу чуден вкус ми има водата, ептен без врска.

    Затоа саде од чешма. Во други градови, мислам надвор од Македонија, доколку познавам некој од луѓето таму и тие ми кажат дека водата од чешма може да се пие си ја пијам ако не флаширана. Да чукнам во дрво никогаш не сум имала проблеми заради вода па се надеваме тоа ќе остане така и во иднина.