1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флаширана негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од RainBow, 25 ноември 2011.

  1. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Цел живот пиев вода од чешма,ама последниве 3 години почнав да пијам флаширана.Бев на лекар,ми најдоа песок во бубрезите, и докторката ми рече да ја заборавам водата од чешма зошто секој втор и доаѓал со песок во бубрези од тоа....сега не дека ич не пробувам ако немам моментално флаширана ама сепак претпочитам да е флаширана...
     
  2. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Во Штип ни е многу убава водата,па затоа и си пијам од чешма.Понекогаш знам да се напијам и флаширана но не ми е толку сладка како онаа од чешма.
     
  3. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Речиси секогаш од чешма. Многу ретко пијам флаширана.
     
  4. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    И јас исто така пијам од чешма.
    Ептен кога сум жедна, а тоа најчесто е летно време, кога сум многу често жедна, си земам флаширана негазирана вода. Али тоа кога сум хиена. :)
     
  5. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Најчесто пијам од чешма. Флаширана само кога одам на тренинг па сум заборавила вода да си земам или во жешките летни денови кога немам вода покрај мене а умирам од жед.
    А водата од чешма ми е поубава. Флашираната ми е некако горчлива.
     
  6. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Вода од чешма. Ретко пијам флаширана. Некогаш на училиште или на екскурзии, на планинарења...
     
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Дома од чешма, а на работа главно од апаратче за вода, мислам последнава година - откако го имаме апаратчето. Не дека е поубава, туку секогаш е ладна :D

    Не сакам флаширана, избегнувам пластика, ама кога сум излезена немам избор.

    Сепак, се мислам да купам некој филтер за вода.
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Во последниве 3-4 години, пијам само флаширана вода, од причини што си имам проблем со желудникот-а водата од чешма е катастрофа
     
  9. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Последните 2 години само флаширана заради проблеми со желудникот :)
     
  10. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.585
    Само вода од чешма пијам. Некако водата од шише ми е мека, не ми се допаѓа, може да пијам таква вода само ако е грч ладна.
     
  11. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Последниве 2 години пијам флаширана , оваа од чешма е катастрофаааа, нон-стоп имав киселини (што никогаш сум немала????)и додека открив дека е од водата ехеее, сега вода од чешма кога пијам како шубе ми е .... с`кн :tmi:
     
  12. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Од чешма..
    :D
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    За оние што пијат флаширана вода - не се залажувајте дека е подобра од чешмовачата. Не знаете ниту пак претпоставувате како ги чуваат шишињата - а пластиката изложена на светлина испушта во водата (или што и да се чува во шишето) канцерогени материи од типот на БПА (бисфенол А) кои што се далеку поштетни од она што го содржи водата од чешма. Не велам дека водата од чешма е најисправна, ама има доста квалитетни филтри кои не се скапи и ви овозможуваат да пиете здрава вода. Освен тоа, со секојдневното исфрлање на пластични шишиња од флаширана вода повеќе придонесувате за загадувањето на планетата, а со тоа и уништувањето на природните ресурси за пивка вода.
     
    На Bozica1980 и Ariel им се допаѓа ова.
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Откако мажот ми помина низ многу бројни испитување и на крај го најдовме проблемот на неговите болки во желудникот се опремивме добро. Имаме дома апаратче за прочистување на водата, луѓе тоа е страшно кога го чистам ( а го чистам на секој два дена), да видите се што излегува од апаратчето мислам дека нема да ви текни никогаш да пробате вода од чешма не прочистена. Последниве месеци мажот ми купува и флаширана вода од Лидл па така кога оди на пат си носи од неа. Јас не пијам вода така да не може од една чаша да имам проблеми.
     
  15. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Водата од чешма кога ја првривав обавезно имаше талог, бел (бигор) на ѓезвето, а флашираната нема никогаш, невелам дека е 100% чиста, но е многу почиста од онаа во водоводните цевки, кои знаеме колку се пак чисти и кои содржат исто така многу канцерогени чуда - кога сме веќе кај тоа.... така да барем јас не се осмелувам да пијам веќе вода од чешма.
     
  16. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Неможеш да генерализираш затоа што во секој град водата е со различен квалитет. Вода пијам од чешма помината низ филтер или од стаклено шише. Порано пиев од пластични шишиња ама одкако видов репортажа за шетноста на супстанцијата бисфенол А која редовно ја има во пластичните шишиња избегнувам колку што можам. Кога сум на гости кај некој не правам драма ке се напијам една чаша вода инаку НЕ.
    Еве за оваа супстанција зборувам:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A
    ПС. сега видов и други феминки зборувале за оваа супстанција. Особено бремени жени не треба да пијат вода од пластично шише.
    Инаку ние дома имаме нешто вакво:
     

    Прикачени фајлови:

    • filtre.jpg
      filtre.jpg
      Големина на фајлот:
      6,5 KB
      Прегледи:
      154
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
  18. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    но ташната имам секогас мало шише добра вода од овие шо ги рекламират со вкус на бела праска или портокал
     
  19. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Од чешма не можам да ја пијам, ми има чуден вкус, до скоро ја пиев горската и јана, ама сеа земав еден бокал и ја прочистува таа од чешма , па се пие некако .
     
  20. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Флаширана. Си имам машинче со филтер. Имав проблеми со таа од чешма, плус откако се информирав повеќе пред некоја година дознав дека содржи шестовалентен хром кој е канцероген и не допирам од тогаш чешма. Ептен инцидентно ако нема друга опција.