1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флаширана негазирана вода или вода од чешма?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од RainBow, 25 ноември 2011.

  1. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Знам дека прашањево не ми е за оваа тема, ама неможев да најдам друга тема. Дали можеби знаете нешто за тврда вода или бигорливоста на водата, ми треба за презентација,предности,задности,отстранување?
    Однапред благодарам. :)
     
  2. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    И од таму и од таму. Ако имам пари кај мене, купувам и негазирана, но по брзо ми е од чешма -цак, гт гт, чао чао. 20 денари бек ту џеб. 8)
     
  3. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    во мк пиев само од чешма а овде нон стоп купуваме
     
  4. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Пијам само вода од чешма ама и понекогаш кога излегувам од дома купувам флаширана негазирана вода.
     
  5. Allthatglitters21

    Allthatglitters21 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Флаширана дефинитивно, немам некој посебен бред, дали е пелистерка,роса, јана сеедно. Али кога ќе се напијам од чешма, одма ја осеќам, и не ми е убава.
     
  6. Vik4e

    Vik4e Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Секоја вода зависи до градот.. сега јас можам да кажам дека водава кај нас од чешма ми е убава.. сега кога ке отидам во ск обавезно си купувам флаширана... и во др град.. ретко купувам флаширана кога сум излезена и многу ми е се пие вода.. или пак кога водата од чешма не е чиста поради обилните дождови
     
  7. ivo-na

    ivo-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    39
    Вода од чешма дефинитивно, другата ми е некако блуткава. Флаширана само во случај кога се мора, кога одам негде, а газираната вода ми е најодвратно нешто што постои за пиење, посебно тие со 1001 вкус, така да воопшто не ја пијам ...
     
  8. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Не знам како може водата од чешма на некој да не му е убава. Па вода е мајку му стара, не торта па дали ти се допаѓа или не. :fubar: ОК, кај некои од купечките се осеќа некоја разлика ама Евиан на пр. е буквално иста, ама буквално со таа што ја пиеме од чешма.

    Јас пијам од чешма, обично од ВЦ зошто сум забележала дека ем има помалку хлор ем е поладна. :D Кога сум излезена си купувам, било каква зошто за мене вода си е вода. Знам луѓе што кога ќе отидат во друг град не можат да ја пијат водата, им се лоши. Јас никогаш сум немала таков проблем. :)
     
  9. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Флаширана.. во шишиња најчесто Роса или Горска :)
     
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Пијам и од чешма и флаширана, зависи. Ама сум забележала дека флаширана вода можам да пијам со литри и пак да не ја згаснам жеддта, додека од чешма ми се доволни чаша-две за да згаснам жед. Не знам зошто е тоа така :?: Како и да е, ние сме еден од ретките региони кој се уште има квалитетна вода за пиење (секако, зборувам за таканаречената „чешмовача“) ;) Истата постојано се испитува и докажано е дека е здрава, т.е. одлична за пиење (ова директно од познаничка на мајка ми која работи во Водовод ;))
     
  11. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Флаширана, негазирана
     
  12. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Порано локав вода од чешма и само од чешма. И ми допринесе за камењата во бубрези. Оттогаш, исклучиво негазирана флаширана Горска. Разлика нема, ама барем не ме пукаат паранои дека бигорот од водата од чешма ми се лепи за бубрези.
     
  13. d.i.n.a

    d.i.n.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    20
    било каквА :)
     
  14. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Зависи. Ако е чиста водата од чешма, тогаш пијам од чешма. Ако не е, пијам само негазирана, флаширана вода. :)
     
  15. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    од што ќе ми дојде при рака тоа :lol:
     
  16. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    Вода од чешма и тоа летно време по 1-2 литри :)
     
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Зависи.Како ќе ми дојде,некогаш од чешма некогаш флаширана. Али морам да кажам дека во градов каде што живеам водата од чешма е доста добра,па можам да е пијам.За разлика кога сум во некој друг град: Охрид,Куманово,Скопје.Секогаш е пијам флаширана,значи воопшто не чинит таму водата.
    Инаку од флашираните најчесто пијам РОСА :) Некако најубава ми е :) А и ЈАНА не е лоша :)
     
  18. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Ке споделам едно искуство за водите,значи кога бев бремена пиев вода строго флаширана,ми се случи еден период да пијам од чешма,кога отидов на преглед обавезно ми ги прегледуваа и бубрезите и ми рекоа дека имам како песокче и ми препоралаа увин чај,не консумирав чај туку си продолжив флаширана вода да си пијам и наредниот преглед немав ништо во бубрезите,така да мислам дека сепак поквалитетна е флашираната вода за разлика од водата од чешма,ама ајде де пуста навика да се пие од чешма
     
  19. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    [​IMG]
    Од Чешмаа.....
     
  20. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Кај нас во СВН-то еден период се пие, еден период не се пие водата. Јас пијам од чешма и пу,пу жива и здрава сум. Инаку и кога не пиев донасавме од бунари мислам од пумпи пумпавме. :)