1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Сона крема, ја има во Еурофарм.
     
  2. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Која е цената?
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    320 ило 340, тука некаде.
     
  4. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Дали сона кремата е за акни лли лузни?
     
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Акни,бар за тоа ја препишуваат
     
  6. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате спас за темни дамки од сонце?
     
  7. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    На зелен пазар ја имаш на тезгите.
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ме упати каде прават хемиски пилинзи и слични третмани?
     
  9. Tuturutu

    Tuturutu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Здраво, имам проблем со дупчиња на лицето кои ми се останати од акни, дали некој има сличен проблем, да сподели искуство, дали на некој начин може да се среди,и да се превенира таквата состојба на лицето и ако може препорака за добар дерматолог во Охрид или Скопје?
     
  10. Đanaa18

    Đanaa18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2020
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Исто и јас тражам ✌
     
    На Ele24 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojki ve molam za predlog na dermatolog/ kozmeticar za tretmani na fleki i dupki od akni okolina na skopje po moznost, no ako nekoj ima dobro iskustvo i na drugo mesto neka pise
     
    На Đanaa18 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.774
    Допаѓања:
    7.027
    Пол:
    Женски
    Ваши искуства за лечење на лузните на лице направени од акни, и лек за неподносливите црнки.
     
    Последна измена од модератор: 19 декември 2020
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.774
    Допаѓања:
    7.027
    Пол:
    Женски
    Може да пратиш линк од објавата со оваа крема на македонската страна?
     
  14. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Дали за Сона кремата мора рецепт?
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Acne scars: What's the best treatment?

    Acne scars are stubborn, and no single treatment is best for everyone. One or a combination of the following approaches might improve the appearance of your skin, depending on your scar type, your skin type and the severity of the scarring.

    • Home skin care. Using sunscreen can help limit the contrast between unscarred skin and a scar. Some medicated creams, such as those containing azelaic acid or hydroxyl acids, might help too.
    • Soft tissue fillers. Injecting collagen, fat or other substances under the skin can plump the skin over indented scars. The goal is to make the scars less noticeable. Results are temporary, so repeat treatments are needed to retain the effect. This method has little risk of changes in skin color.
    • Steroid injection. Injecting steroids into some types of raised scars can improve the appearance of your skin.
    • Laser resurfacing. This approach is increasingly popular and is often used on scars that were once treated with dermabrasion. This technique has an increased risk of side effects for people with darker skin or a history of keloids.
    • Other energy-based procedures. Pulsed light sources and radiofrequency devices help make scars less noticeable without damaging the outer layer of skin. Results are subtle, and you might need repeat treatments.
    • Dermabrasion. This procedure is usually reserved for more severe scarring. Your doctor removes the top layer of skin with a rapidly rotating brush or other device. Surface scars may be completely removed, and deeper acne scars may appear less noticeable. Potential severe side effects include scarring and changes in skin color.
    • Chemical peel. Your doctor applies a chemical solution to the scar tissue to remove the top layer of skin and minimize the appearance of deeper scars. You can repeat mild and medium peels to maintain results. You can have only one deep peel. Potential side effects include changes in skin color, especially with deep peels used on dark skin.
    • Skin needling. Your doctor rolls a needle-studded device over the skin to stimulate collagen formation in the underlying tissue. It's a safe, simple and possibly effective technique for acne scarring. It has minimal risk of discoloring the skin. Results are subtle, and you may need repeat treatments.
    • Surgery. Using a minor procedure called punch excision, your doctor cuts out individual acne scars and repairs the wound with stitches or a skin graft. With a technique called subcision, your doctor inserts needles under the skin to loosen fibers below a scar.
    • OnabotulinumtoxinA (Botox). Sometimes the skin around acne scars puckers. Injecting Botox relaxes the surrounding skin, which may improve the appearance of an acne scar. Results are temporary, so repeat treatments are needed to retain the effect.
     
  16. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добра козметичарка за вадење црнки
     
  17. Zatanna

    Zatanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Гордана Самоникова, кај Орце Николов близу паркот дефинитивно!
     
    На Аничкаa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zatanna

    Zatanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, има ли некоја позитивно искуство од сите овие третмани или креми за отстранување лузни од акни и проширени пори? Имам пробано со сѐ кај повеќето познати козметичари во Скопје, само со тромбоцитна плазма немам почнато бидејќи е доста скапа, а и повеќето козметичари велат дека не е наменета за тоа, па сакав да побарам од вас некој совет пред одново да си ја фрлам цела плата :rofl:
     
  19. iva555

    iva555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да одам на третмани во Derma Bella. Имаат некој третман баш за лузни од акни. Ке пишам дали ке има резултати, потребно е да се направат повеќе третмани
     
    На Zatanna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Имам неколку флеки од акни на лицето и ми сметаат .. што би ми препорачале ? Да напоменам имам комбинирано чисто лице .. Ви благодарам !