1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    6.052
    Пол:
    Женски
    Може и наутро и навечер , конкретно јас го користам навечер на чисто лице прво него како серум а потоа крема и тоа е
     
    На Tearful му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cupcakee31

    Cupcakee31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2021
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Може да пишиш каква ти е сега состојбата и дали е ефикасен ласерот?

    Ако знае некој во кои клиники прават Co2 ласер?
     
    Последна измена од модератор: 31 јули 2022
  3. Pinkdust

    Pinkdust Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2021
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали ќе може препорака за крема/серум за лице со хиперпигментации, флеки од сонце, флеки од акни, црвенило и сл. Откако ми заврши проблемот со акните лицето ми има различна боја/структура на секој милиметар. Ви благодарам.
     
    На Bubi*2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    14.492
    Пол:
    Женски
    Заследи ја на инста Magnolia.glamour, дава супер совети и предлог продукти за секоја проблематика. Баш последно постираше за флеки од акни и комбинации на продукти за третирање на истите.
     
    На Pinkdust му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    144
    La Roche-Posay Effaclar Duo серумот мислам дека може да ти помогне.Помага и за неправилности и за пигментации.
     
    На Pinkdust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Дали ниацинамид помага за избледуваање на црвени флеки после акни?
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Витамин Ц помага.
     
  8. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    А нисцинамид за што е
    Јас еднаш пробав вит Ц на true alchemy но после 2дена користење од него лицево ми стана на некој места како изгорено
    Сега незнам дали беше од него но повеќе немам користено
    Имав земено ниацинамид но не почнав да го користам бидејки лицево многу ми се влоши
    Сега ми е ок но едната страна ми има многу црвени флеки
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Јаа регенерира кожата, ги намалува проширените пори на лицето, го контролира себумот и е наменет за пигментација на кожата настаната при сончање(флеки,црвенила итн.). Исто така е anti-aging киселина,но како што има позитивни страни има и негативни. Знае да ја исуши кожата и да се појават лишаи,да даде контра ефект на горе пишаното.

    Ако зимаш,земи на Ординери и почни со помал процент па после накачувај. Почни сега кога ќе залади и така терај до Пролет да речеме. Нанесувај го навечер стриктно. Е сега не знам дали сакаш во сквалан или обичен,ама мислам дека обичен нема. Тој во сквалан е подобар иако бавно упива.
     
    Последна измена од модератор: 11 септември 2022
    На IamSexyAndIKnowIt, koritsaki и blessed.an им се допаѓа ова.
  10. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    14.492
    Пол:
    Женски
    Витамин ц ако користиш обавезно спф крема после него. Спф е секако задолжително во било кое годишно време. Само витамин ц и изложување на сонце после тоа си го направило своето. Ниацинамид е убаво да користиш бидејќи тој ги осветлува флеките, ја смирува кожата и итн. Најчесто се става после вит ц а пред спф ако се користи наутро или пред хидратантна крема ако се користи навечер. Ниацинамид не користиш во иста вечер со киселини само бидејќи тогаш може да јави иритации на кожата.
     
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Не користам никакви киселини освен спот третман моментално само на акни и затоа уште не сум почнала со ниацинамид бидејки иако е спот третман сигурно има некој состојки како киселини
    Се работи за тој на новексперт како течност е па ставам само на акни од него
    Иначе користев вит Ц пред околу 3год немав никаков проблем,но кога пробав пред 1год лицето како што напоменав многу ми изреагира
    Досега без спф не ми поминал ден,тоа ми е обавезно
     
    На alek.sk и Bubi*2 им се допаѓа ова.
  12. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    14.492
    Пол:
    Женски
    Да не си земала поголема концентрација на вит ц од порано? Го имам и јас истиот на новексперт и го користам обично само навечер пред воден серум со колаген и хидратантна ама само на воспалено место. А за ниацинамид не користам чист туку јас го користам како дел од состојки на хидратантна крема во денови кога не ставам од новексперт. Предходно користев ден ниацинамид, а следен ден салицилна киселина кога третирав акни.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Која салицилна ја користеше ?
    Моментално не сакам многу нови работи да внесувам гледам подобрување па затоа сакам подолг период да се задржувам на иста рутина па постепено нешто ново да вметнам
    Иначе колку време може да се користи тоа на новексперт
    Јас имам сеуште активни акни и го користам секоја вечер и наутро пред спф
    Штом останам само на флеки мислам дека би било океј да го прекинам бидејки незнам дали смеам долг период да го користам
    Иначе да тогаш покачив концентрација со вит Ц,бидејки првото ми беше со помала концентрација и немав никакви негативни искуства но со поголема концентрација многу ми се влоши
     
    На Bubi*2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    14.492
    Пол:
    Женски
    На true alchemy 2% ја користев. Искрено не знам точно колку може да се користи. Јас не ставам толку често за да не ми се презасити лицето. Ама верувам дека нема нешто штета бидејќи е само spot treatment.
     
  15. alek.sk

    alek.sk Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    кој СПФ го користиш за лице а да не биде мрсен и да не остава бело ?
    Ја ставав од Ла рош ама ми го мрсти лицето гадно го осекам
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Моментално го користам на алга марис но искрено не ми се допаѓа незнам тука многу членки беа задоволни од него изгледа само мене не ми се допаѓа
    Ми остава бело обично на пределот околу носот на места каде се прават линии при смеење и таму се собира бела трага,а ставам многу мала количина и пак остава плус и мирисот не ми се допаѓа ми мириса како на крем за сончање за тело
    Го користев на биодерма фактор 30 ми беше супер го користев скоро 3год но последните неколку месеци почна како да ми се собира
    Незнам како да опишам кога ке поминев со рака оставаше бело и затоа сакав да сменам
    А јас па ја земав хидратантната на ла рош цицапласт читав доста за неа овде и сакав да ја пробам па се мислев и за фактор од неа ама сега ме предомисли
    Иначе ако си најдам биодерма овде пал би почнала со неа
     
    На alek.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.260
    Допаѓања:
    2.564
    Na suva kozha se nanesuva serumot?
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.692
    Пол:
    Женски
    Како да избледам флека од бубалица? Многу се имав исчепкано и ми помина ама ми остана флека што ни пудра не ја покрива. Пред 2,3 недели беше раничка, а сега темен белег...на грдо место, мора некако да го тргнам :(
    20221010_065805.jpg

    На сликава дури и коректор и пудра имам, бетер се познава..
     
  19. emilija1999

    emilija1999 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2022
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Витамин C серум и ретинол. Исто така и серумот од Eucerin против црвенило и дамки од акни може да помогне.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.692
    Пол:
    Женски
    Каде можам да го најдам тој на Еуцирин?