Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    За ретинол , зависи од возраста. Ако е под 25 , не за ретинол. Витамин Ц може. И спф крема. Треба време за да избледи таа флека

    @mariz
     
    На mariz и emilija1999 им се допаѓа ова.
  2. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    11.401
    Пол:
    Машки
    https://beautyhub.mk/product/cos-de-baha-hydroquinone-2/

    Овај производ е најдоброто и најефикасното нешто за флеки! Доколку се одлучиш да ко користиш, внимателно ќе го прочиташ упатството, зашто има строг режим на користење и според мене ти би требало да го нанесуваш само на флеката/флеките(доколку ти се појават во иднина), а не на цело лице.

    Евентуално, би ти го препорачал овој серум: https://beautyhub.mk/product/cos-de-baha-tranexamic-acid-5/
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.692
    Пол:
    Женски
    29, скоро 30 сум. Имам некој ретинол на REVOX, SOLO RETINOL (мм го има купено, ни он не знае зошто). Можам тој? Ќе земам и вит Ц. Вака никогаш ми се нема направено флека, баш е флека флека кафена што ми изгледа дека тешко ќе ја снема.. ама ова крвнички го исчепкав неколку пати (facepalm) @Waverly Raven ќе го земам и второто, пишува дека и во комбинација со други како и вит Ц ефектот ќе биде поголем..
     
    На emilija1999, koritsaki и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  4. Tuturutu

    Tuturutu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Здраво, имам проблем со дупчиња на лицето кои ми се останати од акни, дали некој има сличен проблем, да сподели искуство, дали на некој начин може да се среди,и да се превенира таквата состојба на лицето и ако може препорака за добар дерматолог во Скопје? Значи ми треба конкретно доктор или дерматолог шо може да ми помогне да ги намалам владбнатините на лузните на лицето, ако воопшто постои некој ефикасен начин.
     
    На *Buba* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Имам флеки на лицето дали знаете природна крема за лице?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Крема со витамин Ц, но повеќе ќе ти помогне серум.
     
    На Blackkqueen му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hehehe333

    hehehe333 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој има искуство со вадење на флеки (лузни) или акни со ласер и каде би ми препорачале?
     
  8. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Koristam eden mesec ne pomaga

    Pisi mi lp ke ti pratam slika
     
    Последна измена од модератор: 18 декември 2022
  9. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    449
    Помош за моето лице, мислам дека се имам пробано, ама може ќе најдам некое чаре овде од вас
     

    Прикачени фајлови:

  10. doleina

    doleina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Девојки,
    Препораки за хемиски пилинг во која ординација е најдобро ( Скопје/Куманово )?:)
     
  11. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.045
    Пол:
    Женски
    На челото имам белези од акни. Со години стојат:( Што може да ставам, да ми поминат?
     
  12. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.932
    Допаѓања:
    31.249
    За флеки од акни што е најефикасно?
     
  13. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Дали би ми препорачале прп третман на 20год возраст , за акни и флеки ми е најмногу, веќе толку пари дадов за креми и серуми, но никако целосно да ми се исчисти лицето , гледам прп за акни и флеки е добар па ми треба искуство , има многу видови на третмани кои помагаат, хемиски пилинг , мезотерапија итн..
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Која може да ми пише за совет за лицето?
     
  15. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Јас имав другарка правеше хемиски пилинг ама зависи до типот на кожа.Ако имаш многу осетлива кожа може да ти се расипе бариерата.Зависи какви акни имаш бидејќи ако се активни сеуште или подкожни тешко дека тоа ќе ти помогне.И јас имам акни исто ама засега уште испробувам и гледам резултати не би идела на 20години на такви третмани :) тоа е мое мислење

    Витамин ц ,манделична киселина,транехамична киселина,ако немаш осетлива кожа можеш да пробаш и ниацинамид ( едно од овие немаш потреба по 2 или повеќе ) :)
     
    Последна измена од модератор: 2 април 2023
    На deskarada и swwetyyy им се допаѓа ова.
  16. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Пиши ми ЛП за мислење
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Да имам сеуште активни акни, моите се пустули, мислиш нема да помогне хемиски пилинг ?
    Бев на дерматолог но само ми даваат медициндка козметика која не ми помага многу пак ми излегуваат и само ми вели треба време а резултат никаков , и реков за третман но не сака да правиме, незнам дали да одам и на трет дерматолог , а толку пари издадов , најмногу од се ми има помогнато корејска козметика се мислам пак да се вратам на неа кога ќе ги истрошам овие производи сега што ги имам.
    Јас сакав да направам третман бидејќи имам и многу флеки , црнки и проширени пори, мислиш рано е на 20 години хемиски пилинг?
    Има и третман за акни , не мора да правам хемиски.
    А и доколку не се направи третман како тогаш ќе исчезнат акните ? Веќе две години се мачам со вакви акни (пустули ) , сум имала и порано акни но тоа беа пубертетски и воопшто не беа болни и со црвенило , туку нормални и само неколку, а сега не е воопшто така цело лице ми е со флеки од нив и имам неколку активни , што да правам , како да се решам од ова ?
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Штом си пробала корејска козметика и си задоволна, мој совет е да им пишеш на Елокси да ти направат рутина. Јас така го решив проблемот со акни и си ја вратив самодовербата. Многу се професионални и љубезни, ќе ти објаснат се, се гледа дека имаат стручно познавање. Сега за се им се препуштам нив, навистина си ја знаат работата. Моја искрена препорака.
     
    На eta и swwetyyy им се допаѓа ова.
  19. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Целосно се реши од акните ?Не ти излегуваат веќе ?
     
  20. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Јас веќе една година ги користам нивните производи, сега кожата ми е мазна, немам флеки, дупчиња, лузни. Знае некогаш пред циклус да ми се појави некоја акна, ама многу ретко и само 1-2 акни. За ваков ефект беше потребно време, сега сум друга личност :inlove:
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.