1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки/шаренило на кожата

Дискусија во 'Тело' започната од OzzyAngel, 8 август 2010.

  1. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Па за темните флекички што ми се јавуваат понекогаш користам канестен и баш е ефикасен, од 3-4 ставања ми поминуваат,а не сум пробала и на беливе... ај баш ќе пробам дали и на тие ќе има ефект :)
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Дамки од мозолчиња на телото

    Веке некое време на нозете ми се појавуваат внатрешни мозолчиња,кои подоцна откако ке излезе влакното ми искачаат флеки кои не ми поминуваат. Дали знаете некоја крема или некој препарат што сте го користеле, а е ефикасен? :(
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macetoo

    macetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Дамки од мозолчиња на телото

    hmmmm prvo da prestanes da gi stiskas potkoznite vlakna :) moze :)) posle toa stavaj nesto od neven kremi imas mn ama od neven neka se i da ti kazam deka tie fleki ke se izgubat na sonce toa ti e od mene pozz
    [mod-kirilica:11eqtnkl][/mod-kirilica:11eqtnkl]
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Дамки од мозолчиња на телото

    хммм се согласувам крем од невен би бил добар избор пробај
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pin4e

    pin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Дамки од мозолчиња на телото

    КРЕМ ОД НЕВЕН АМА БУГАРСКИ,ГО ИМА ВО АПТЕКИ 80 ДЕНАРИ Е.ВЕРУВАЈ КЕ ТИ ПОМОГНЕ МНОГУ ИЛИ KINGELBLUMEN-SALBE ГЕРАНСА КРЕМА ОД НЕВЕН

    Околу 240 денари е таа..

    Едит:Mислењето е редактирано од страна на модератор.Користете големи букви само кога сакате да назначите дел од текстот.
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Дамки од мозолчиња на телото

    јас мислам да не експериментираш со креми туку да појдеш ти кај дерматолог, да те прегледа, и тој нека ти препорача крема/гел оти со вакви нешта нема шега
    и немој да ги стискаш сама оти само полошо можеш да направиш
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chiccookie

    chiccookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Дамки од мозолчиња на телото

    и јас го имам истиот проблем и почнав да користам крема од невен ,Kingelblumen Salbe-споменатата од pin4e, па ќе видиме дали има ефект...... :?:
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Дамки од мозолчиња на телото

    Јас ги имам овие и по грбот, микс од мозолки и гадни флеки кои ми одат на нерви и се мислев дали да си купам Контратубекс, ама мислам дека посетата кај дерматолог ми е неизбежна, а ме фаќа страв искрено :(
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас сум загрижена ама не сакам да им спомнам на моиве оти ептен се паничари, не сакам да ги плашам беспотребно- зимата додека лежев во када случајно си здогледав на внатрешноста од ногата, горе кај препоните 2-3 бели точки со големина помала од 1 цм.

    Пред некоја недела бев на солариум и денес се приметив на огледало кожата исончана а точките стојат, и како проширени ми се видоа :worried:
    Се плашам да не е Витилиго- а затоа не сакам да спомнам на моиве, оти за него нема лек, може само да се шири :(

    Се трудам да најдам логично објаснување дека можеби е нешто друго, ама не знам што би можело да е, и не знам со што да пробам да ги третирам :wasntme:
    Дали некоја од вас имала вакво искуство :angel: ?
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Една другарка имаше вака светли кругчиња по грбот и беше на лекар и дадоа маст и се мачкаше редовно и сега грбот и е пак како порано,без флеки,не знам што и беше тоа,ама отиди си на лекар,па и немора да им кажеш на твоите па види што ќе ти речат
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Сеси да не ти се лишаи? Се лупи кожата на тоа место, има нерамнина или само обична кожа обелена? Фати малку боја од солариумот или тотално е бело?
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Лишаи не се, кожата не се лупи- значи не е псоријаза, туку онака мали точкички кои сега се проширени на област од околу 3цм :(

    Сега ги загледувам на темно не се толку бели, на дневна светлина ми се видоа ептен и затоа се исплашив дека нема кожата пигмент ако има Витилиго :worried:

    Јарец малку ме смири дека може и од друго да излегуваат, не знам што да правам, се трудам да не паничам :)
     
  13. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мислам дека не е нешто сериозно,на другаркава и се има случено неколку пати и тоа да видиш грбот лом да помислиш дека е нешто страшно,ама со маст и помина,отиди си до лекар сама и ќе ти кажат точно.Позз и се надевам не е ништо ;)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Излегуваат и од друго такви дамки, па се повлекуваат. Оди на дерматолог, мислам дека ќе ти кажат да не се тушираш со сапун и гел, само со вода :!:
    Пробај да не нанесуваш на тој дел од кожата нешто сапунесто, зашто неповолно делува и го забавува оздравувањето.
    Во секој случај, обавезно оди на дерматолог, а витилиго не верувам да е, зашто не е типично место каде што би се појавило.
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас пробав да сликнам да видите- ама не се познава на сликата многу- ама како што имам видено каква е кожата од витилиго ептен е бела, а мојава некако има некоја потемна нијасна, ама сепак дели од исончаното :wasntme:

    Ајде здравје кога ќе си одам дома, се консултирам со моиве- сепак не се лаици, и ќе одам на дерматолог, не ми се оди без да си кажам- воспитано дете шта ќеш :D
    Ливинг, а зошто не би се појавило таму :wasntme: ?
    Абе си има тестови за да се открие дали е или не, знам во Воена Болница дека сигурно ги прават ( на една моја 2ра братучетка- 5 години е душава и открија дека има :( ) , ама не сакам толку да паничам, а денеска приметувам и некое пецкање само на таа област :?:

    Се распишував, а свесна сум дека не можете ништо да ми помогнете :tmi: , ама ај да си ја олеснам душата :) :angel:
     
  16. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Сликај на дневна светлина и прати ми ја сликата.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Сеси колку што знам витилигото почнува на рацете или симетрично на лицето, може и на полови органи ама многу ретко. Зафаќање на други делови е ептен ретко, кога е веќе проширено, затоа мислам дека не е типично место.

    И ако те пецка сигурно не е тоа, зашто витилигото не пецка воопшто.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Не знам за какви флеки зборувате ,има флеки кои се потемни и посветли од бојата на кожата..да пробате да се намачкате со течност ,ја прават во аптеки,сега се вика раствор број 2,јас така го купувам ,на чиста кожа се мачкате, и на следното туширање или бањање,со фротирна крпа истријте ги,ке отпадне како лушпи од кожа, и повторно намачкајте се. Правете го тоа барем еден месец,мене ми помогна ,ако помогнам на некого ќе ми биде мило. :)
     
  19. nate-natali

    nate-natali Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    Кaжете некој лек за флеки после сончање.бев на одмор и сега сум сета исшарена со темни флеки се срамам да го покажам грбот. :tmi: одкако се вратив се носам маички со ракави,а што е нај трагично треба да одам на свадба а си купив фустан со гол грб ;( ;( ;(.аман казете некое чаре!
     
  20. TammixD

    TammixD Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2

    има ваква болест ја има еден мој другар и спречува ширење со правилна исхрана нема лечење.. иди на доктор у секој случај