1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки/шаренило на кожата

Дискусија во 'Тело' започната од OzzyAngel, 8 август 2010.

  1. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Дамки од мозолчиња на телото

    И јас имам од комарците од летото и незнам што крема да ставам да исчезнат..ХЕЛП
     
  2. Willow

    Willow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Дамки од мозолчиња на телото

    Вака Контратубекс не е за флеки туку е за лузни така да користењето негово за флеки е залудно... за флеки се користат поинакви креми пр. мене после поткожното влакно ми се случило да ми се формира лилјаков круг мал колку поткожната и бев на дерматолог и ми дадоа хепатромбин тоа е за пукнат капилар, за модрици и сл. а ако веќе настанала флека тоа е за сосема трета крема..
     
  3. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Дамки од мозолчиња на телото

    Дали знаете која е цената на ласерско отстранување флеки? Имам одвратни флеки на грбот и ги мразам..
     
  4. Willow

    Willow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Дамки од мозолчиња на телото

    Деновиве прочитав дека за отстранување на флеки, стрии и др површински недостатоци на кожата се прави хемиски пилинг, при што одиш на доктор тој те прегледува и одредува колку пилинзи ти требаат и која цена е сиот тој процес.
     
  5. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Дамки од мозолчиња на телото

    Одамна прашав и не добив одговор. Дали некоја од вас отстрабувала флеки од мозолки на грбот и која цена е отприлика? :)
     
  6. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Дамки од мозолчиња на телото

    Јас користев спреј лосион Пантексол (250 денари) и крема Меласкрин од Авене, а истата ја има и Еуцерин (барем 1500 денари). Овие препарати ми беа препишани од дерматолог, така да ви препорачувам и вие тоа да го направите, а не на своја рака да земате било какви производи. Јас имав резултати за месец дена, а за месец и пол сосема ми исчезнаа. Кај козметичар НИКАКО, кај мене барем тоа немаше ефекти, а одев со месеци еднаш неделно на третмани, а плус ми нудеа и микродермоабразија, која воопшто не е за мозолчиња, туку за нерамнини на кожата. Тоа сето ми го објасни дерматологот, кој инаку не ми зеде ниту денар. Само ме прегледа и ми ги препиша препаратите. Меласкринот воедно го користев и за хиперпигментација.
     
    На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wildness

    wildness Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    23
    Сесилија, мислам дека не е витилиго, другарка ми има витилиго и за прв пат на лицето и се појави. Беше на лекар и и даваа многу креми и шумливи таблети да пие, малку ги користеше ама немаше ефекти. Витилиго не се лечи, колку што знам само се шири. Не би требало да е тоа. Ти посакувам се најдобро. :) :*
     
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    сесилија беше ли на лекар?
    јас видов такви бели точки на кожата на грбот кај керка ми после сончање..читам на нет дека можеби е гливично заболување па ке гледам деновиве да ја однесам на дерматолог..позз
     
  9. maricka

    maricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Во септември бев на одмор во Грција,и од кога се вратив на нозеве ми се појавја две бели дамки, една мала долу до глуждот, една поголема над коленото од назад. Со текот на времето ке се појавеше уште некоја. Не се грижев си мислев ништо не е. Но како што гледам сега и на другата нога ми се појавија такви бели дамки, а и на раката над лактот почна да се појавува. Веќе сум многу загрижена, па утре одам на лекар. Сепак мислам дека е од сонцето и од солената вода некоја последица.
    Дали некој имал вакво искуство после одмор, дали може солената вода вака да влијае?
     
  10. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Летово ми се појавија многу акни на грбот, и горниот дел на раката :|
    И поминаа, т.е има уште ама неколку поминаа..
    Ама јас имам потемна кожа, и ми останаа бели точки, флеки..
    За тоа ли има помош? :worried:
     
  11. jessicamakedonka

    jessicamakedonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Пред некој ден забележав кафеави ситни точки на некои делови од телото ...дали некој знае од што е тоа ?!
    ве молам помогнете :)
     
  12. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ми се појавија по дланките, темни флеки дамки, во вид на топче, една по една во рок од 2 недели се направија 5, последната денес ми излезе.. по 2, 3 дена флеката од топче поминува во вид на солза, како да се слева и потемнува, првата е најтемна и сеуште не е повлечена. изгледа како да си изгорен од врел зејтин, прснато.. ама ниту сум пржела ниту сум готвела, а и да пржев ќе се појавеа тогаш, а денес ме зачеша местото и што да видам исто такво на прстот! ај некој совет додека да одам на кожен лекар во среда. благодарам
     
  13. ednodevojche

    ednodevojche Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Ако си по природа бела можно е да ти се од сонцето. Јас имам бели флеки од рамениците до грбот. Бев налекар и ми рекоа као демек ми е од водата на базен или ако сум одела по езерава наши. Ми дадоа канестен 200 денари е. Ама на рецепт е 20 денари. Првата година "масовно" го употребив и ми изгинаа за брзо време. После следната година паузирав од летни одмори и не посетував никако базени ни езера, но пак ми се појавија отидов и ми рекоа дека е наследно, ми ја дадоа истара крема не ми помогна. Подоцна пак отидов и ми рекоа дека е недостаток на витамин, ама пошто нашиве лекари се премногу спремни не ми дадоа упут да си одам да си се проверам, се додека не сетив летово дека ми е уствари од алергија на ораси. Така да оди си налекар ама нека ти дадат упут од кожен лекар. :) ништо страшно.
     
  14. dafuqq

    dafuqq Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    а нешто за флеки што останале од мозолчиња од комарци? ги имам неколку и ми пречат
     
  15. Bradshaw12

    Bradshaw12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    И јас имам проблем со флеки :( само кај мене се на препоните - флеки од поткожни влакна :( Очајно барам лек против овие флеки.. Бев кај Анчевски - одма ми препорачаа ласерска епилација ама бидејќи се работи за препони, стварно не би го направила тоа. Па сакав да прашам дали некој знае лек против флеки од акни и дали се препорачливи за на препони..
     
  16. sirena4

    sirena4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    и јас го имам истиот проблем..темни флеки од подкозни влакна на препоните..незнм сто веке да нправам само знам дека се срамам да се соблецам на купаци..дај ве молам ако знаете некј лек
     
    На saraaaa12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. daksi

    daksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    devojki i jas ima fleki od potkozni na predniot del od nozite isto taka ima od podamna fleka od sonce kafeava nad kolenotoo i pozadi malku ne znam kako da gi otstranam nogu mi smetat pomagajte ako nekoj znae nesto neka pise pozdrav
     
  18. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143

    Bradshaw добро ти рекле од при`ина што флеките ти се најверојатно од подкозни влакна (претпоставувам дека се депилираш).И јас го имав истиот проблем со подкозни влакна и флеки. Бев на ласерка епилација 3 пати досега и имам усте 10 посто останати влкна на интима и на препони. Само не бев кај Ан`евски туку во друга ординација каде што имаат многу добар ласер, а лекарот што е сопственик на ординацијата ми каза дека ласерот кај Ан`евски не е добар и мозе да стимулира и раст на влакната. А за флеките на препоните мозес да правис Дерма ролер или хемиски пилинг. Јас ке поцнам со тоа од септември. :D
     
  19. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143

    Toa sto go ima ti se vika FOLIKULIT( vospalenie na korenot na vlaknoto). Ako sakas zasekogas ga go resis problemot treba da napravis laserska epilacija. A za sega ti preporacuvam da pravis piling na toj del kade sto imas podkozni ( da se tries so sunger, lufa ili dove piling sapun) i toj del neka bide sekogas vlazen ( mleko za telo ili maslo obavezno posle tusiranje. Na ovoj nacin mu pomagas na vlaknoto polesno da izleze ( porasne) a ne da vrasnuva. pozdrav :D
     
  20. Ilinaaa

    Ilinaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    169
    Ако може да ми кажеш која е цената на ласерската депилација на интима и препони ,и дали ја знеш цената на третманот со дерма ролерот во ординацијата каде што одиш зашто кај Анчевски мислам дека е 100 евра од третман а мислам дека требаат најмалку 3 третмани ,за лице иначе ме интересира ..
     
    На ilijana27 му/ѝ се допаѓа ова.