Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флешмоб (Flashmob)

Дискусија во 'Слободно време' започната од Breezy, 10 декември 2011.

 1. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Флеш моб претставува спонтан и ненајавен отворен настан кој се одржува од одредена група на луѓе со одредена цел. Група луѓе се собира на одредено јавно место во точно одредено време, симултано прави нешто невообичаено и потоа заминува. Целта е настанот да го креираат луѓе кои меѓусебно не се познаваат, но го почитуваат договорот и времето. Така, кога акцијата ќе се заврши, сите се разидуваат без дискусии или каква било меѓусебна комуникација. Повиците за флешмоб стигнуваат преку електронска пошта или СМС-пораки. Забрането е телефонирање и говорна комуникација. Со еден збор, целата организација се изведува во виртуелен простор.
  Овој вид на анимација на луѓе станува голем хит во целиот свет.

  http://www.youtube.com/watch?v=oX6oSs7FHs0

  http://www.youtube.com/watch?v=H7TevUvnPUQ


  ● Што мислите за ваквите настани?
  ● Дали би учествувале во еден?


  Денес на плоштадот Македонија и во Веро Центарот се одржа флешмоб Tribute To Michael Jackson.

  http://www.youtube.com/watch?v=3ZoCjnEMS2A

  За идни флешмоб настани можете да се информирате од страната на КреАКТИВ.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheIcePrincess

  TheIcePrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  8
  На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.259
  Многу ми се допаѓаат ваквите настани и баш ми е мило што и во Македонија навлезе овој тренд. Интересно е и несекојдневно. Се надевам дека почесто ќе се организираат вакви "спонтани" настани.
  Би учествувала во Флешмоб, зашто да не. Како што ми е забавно за гледање, уште позабавно ќе ми биде да бидам дел од него.. :)
  Еве еден флешмоб, овојпат од филм:
  http://www.youtube.com/watch?v=AcF1AMace2s
   
 4. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.495
  Епа многу ми се свиѓа ова :D
  Пред некое време нели имаше и кај нас во ВЕРО, закон беше.
  Имаше девојки и дечки собрани од секаде, кои сакале да учествуваат во ова, и одлично испадна на крај.
  Јас незнам ни самата зошто, не се пријавив, а многу сакав.. Впечатоци ми кажуваа одлични од настанот.
  Запознавање нови деца, нови типци, забава...

  Значи главно убави впечатоци имаа од целиот тој настан и од самата дружба.


  Oва ми е ептен закон
  http://www.youtube.com/watch?v=7EYAUazLI9k

  :rock: :rock:
   
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  3.385
  Многу пријатно ме изненади ова па уште дека имало и во Македонија таков настан!!! :clap:

  Добро, не ми се јасни неколку работи:

  - како ја знаат сите учесници заедничката кореографија? нели не се познаваат меѓу себе, немале претходна средба. Не може сето тоа во смс порака да се смести.
  - кој и од каде ја пушта музиката?
  - дали за тоа знаеле одговорните во ВЕРО?

  Многу е добро официјалното видео TheIsePrincess што го постираше, се гледа како спонтано почнува и како експресно по крајот од песната најспонтано сите се разминуваат како да ништо не било. Многу е кул ова! 8)
   
 6. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.495
  -Се познават како не се познаваат, прочитај го мојот коментар ;)
  Добро осмислена е целата кореографија. Пред настанот месец унапред се вежбаат. И доаѓаат сите у Веро пример, и демек не се знаат и еден почнува а другите се придружуваат.
  -Музиката ја пуштаат сигурно некои надлежни во ВЕРО, во договор со организаторите на Флеш-мобот.
  -Многу нормално дека знаеле :D
   
  На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Најавено беше на страната на креАКТИВ на фејсбук, само требаше да се испрати меил во кој добивавме видео од кореографијата и термини за пробите. Не мора да одиш на проби ако не си од Скопје, битно е да ги знаеш чекорите. :)
   
 8. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  флешмоб е интересен настан, оваа сабота на плоштадот магнолија ќе учествувам на настанот организиран од црвен крст :)
   
 9. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.637
  Моја најголема желба, да учествувам во еден !
  Кога и да видам некое видео или вo живо да видам, се разнежувам и се топам целата.
  Таа организација, таа атмосфера што ја создаваат со нивните чекори, музиката, насмеани и нови лица околу тебе, прекрасно е.
  :l:
  Во Италија кога бев, ние направивме.
  Еден дечко, добар на гитара и добар пејач, свиреше и пееше - а ние денсавме околу него.
  Преубаво беше, но тоа не беше вистински, онака само ние за забава, сите се знаевме меѓу себе.

  Омилен ми е тој во воз што беше, сите кога извадија виолини и слично, но неможам да најдам линк.
  :(
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.794
  Допаѓања:
  4.840
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно ги поддржувам.Прекрасни ми се,а и многу убаво излегаат.
  Да би имала можност секако дека би учествувала! :lol:
   
 11. potterholic

  potterholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  419
  Многу сакам да учествувам во еден.
  Но, едно прашање, малце глупо... како сите играат исто? Се договараат или нешто? Не ми е уопште јасно :D
   
  На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Се договараат. :D
   
 13. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.637