Флешмоб (Flashmob)

Дискусија во 'Слободно време' започната од Breezy, 10 декември 2011.

 1. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Флеш моб претставува спонтан и ненајавен отворен настан кој се одржува од одредена група на луѓе со одредена цел. Група луѓе се собира на одредено јавно место во точно одредено време, симултано прави нешто невообичаено и потоа заминува. Целта е настанот да го креираат луѓе кои меѓусебно не се познаваат, но го почитуваат договорот и времето. Така, кога акцијата ќе се заврши, сите се разидуваат без дискусии или каква било меѓусебна комуникација. Повиците за флешмоб стигнуваат преку електронска пошта или СМС-пораки. Забрането е телефонирање и говорна комуникација. Со еден збор, целата организација се изведува во виртуелен простор.
  Овој вид на анимација на луѓе станува голем хит во целиот свет.

  http://www.youtube.com/watch?v=oX6oSs7FHs0

  http://www.youtube.com/watch?v=H7TevUvnPUQ


  ● Што мислите за ваквите настани?
  ● Дали би учествувале во еден?


  Денес на плоштадот Македонија и во Веро Центарот се одржа флешмоб Tribute To Michael Jackson.

  http://www.youtube.com/watch?v=3ZoCjnEMS2A

  За идни флешмоб настани можете да се информирате од страната на КреАКТИВ.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheIcePrincess

  TheIcePrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  8
  На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.255
  Многу ми се допаѓаат ваквите настани и баш ми е мило што и во Македонија навлезе овој тренд. Интересно е и несекојдневно. Се надевам дека почесто ќе се организираат вакви "спонтани" настани.
  Би учествувала во Флешмоб, зашто да не. Како што ми е забавно за гледање, уште позабавно ќе ми биде да бидам дел од него.. :)
  Еве еден флешмоб, овојпат од филм:
  http://www.youtube.com/watch?v=AcF1AMace2s
   
 4. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.491
  Епа многу ми се свиѓа ова :D
  Пред некое време нели имаше и кај нас во ВЕРО, закон беше.
  Имаше девојки и дечки собрани од секаде, кои сакале да учествуваат во ова, и одлично испадна на крај.
  Јас незнам ни самата зошто, не се пријавив, а многу сакав.. Впечатоци ми кажуваа одлични од настанот.
  Запознавање нови деца, нови типци, забава...

  Значи главно убави впечатоци имаа од целиот тој настан и од самата дружба.


  Oва ми е ептен закон
  http://www.youtube.com/watch?v=7EYAUazLI9k

  :rock: :rock:
   
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  3.081
  Многу пријатно ме изненади ова па уште дека имало и во Македонија таков настан!!! :clap:

  Добро, не ми се јасни неколку работи:

  - како ја знаат сите учесници заедничката кореографија? нели не се познаваат меѓу себе, немале претходна средба. Не може сето тоа во смс порака да се смести.
  - кој и од каде ја пушта музиката?
  - дали за тоа знаеле одговорните во ВЕРО?

  Многу е добро официјалното видео TheIsePrincess што го постираше, се гледа како спонтано почнува и како експресно по крајот од песната најспонтано сите се разминуваат како да ништо не било. Многу е кул ова! 8)
   
 6. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.491
  -Се познават како не се познаваат, прочитај го мојот коментар ;)
  Добро осмислена е целата кореографија. Пред настанот месец унапред се вежбаат. И доаѓаат сите у Веро пример, и демек не се знаат и еден почнува а другите се придружуваат.
  -Музиката ја пуштаат сигурно некои надлежни во ВЕРО, во договор со организаторите на Флеш-мобот.
  -Многу нормално дека знаеле :D
   
  На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Најавено беше на страната на креАКТИВ на фејсбук, само требаше да се испрати меил во кој добивавме видео од кореографијата и термини за пробите. Не мора да одиш на проби ако не си од Скопје, битно е да ги знаеш чекорите. :)
   
 8. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  флешмоб е интересен настан, оваа сабота на плоштадот магнолија ќе учествувам на настанот организиран од црвен крст :)
   
 9. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Моја најголема желба, да учествувам во еден !
  Кога и да видам некое видео или вo живо да видам, се разнежувам и се топам целата.
  Таа организација, таа атмосфера што ја создаваат со нивните чекори, музиката, насмеани и нови лица околу тебе, прекрасно е.
  :l:
  Во Италија кога бев, ние направивме.
  Еден дечко, добар на гитара и добар пејач, свиреше и пееше - а ние денсавме околу него.
  Преубаво беше, но тоа не беше вистински, онака само ние за забава, сите се знаевме меѓу себе.

  Омилен ми е тој во воз што беше, сите кога извадија виолини и слично, но неможам да најдам линк.
  :(
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.737
  Допаѓања:
  4.820
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно ги поддржувам.Прекрасни ми се,а и многу убаво излегаат.
  Да би имала можност секако дека би учествувала! :lol:
   
 11. potterholic

  potterholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  419
  Многу сакам да учествувам во еден.
  Но, едно прашање, малце глупо... како сите играат исто? Се договараат или нешто? Не ми е уопште јасно :D
   
  На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Се договараат. :D
   
 13. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635