1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фоликулометрија

Дискусија во 'Бременост' започната од Cindarella, 20 септември 2013.

 1. Cindarella

  Cindarella Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  15
  Девојки секаде барав по форумот не најдов нешто во врска со темава па решив да отворам
  дали има некој вакво искуство мене матичниот ми препорача бидејки правев лапараскопија се е во ред со мене и со мм и сега денес баш бев да ме боцнат за хормонален статус и крвна слика и од нареден месец да земам да ми следи фоликулометирја од овој месец неможам затоа што сеуште се расправам со забите :D :D
   
 2. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  тоа не е ништо страшно, се прави на ехо каде се следи бројот и димензиите на фоликулите што е важно за самата овулација кога ќе настапи и дали воопшто настапува овулација.
   
  На Cindarella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cindarella

  Cindarella Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  15
  ти благодарам каја11,
  доколку се е во ред и и има фоликули колку би требало таа постапка да е успешна
   
 4. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  Cindarella значи јас правев фоликулометрии (3 вкупно) кога правев ифв и кога бев под терапија за да докторот знае кога да се направи пункција. Кај тебе најверојатно прво ќе те следи без никаква терапија за да точно ви каже кои денови точно треба со мм да се гушкате ;) Доколку повторно нема резултати можеби ќе подлегнеш под терапија најверојатно со кломифен, затоа оди разгледај ја таа тема(кломифен и бременост) имаш многу да си прочиташ. Со среќа срцка
   
 5. Cindarella

  Cindarella Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  15
  ti blagodaram kaja se nadevam bez bilo kakvi lekovi ke uspeam a ako ne toa se ke se obideme
  izvinete za fontot od mob pisuvam

  devojki znaci hormonite mi se vo red se mi e vo red samo zelezoto mi e mn mn slabo mozno li e toa da poprecuva da ostanam bremena ve molam za pomos
   
  Последна измена од модератор: 27 декември 2017
 6. Joanna28

  Joanna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2023
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  551
  Пол:
  Женски
  Да ја заживеам темава.

  Во други теми пишував дека минатиот месец имав хиперстимулација со кломифен и три цисти како резултат на тоа. После тоа добив, цистите останаа, на 6ти ден се гледаа, матичната ми препиша дабростон да ги пијам од 10ти ден.
  Денес на 11ти ден бев приватно на фоликулометрија, на истиот јајник кај што се цистите, гинекологот виде фоликул 19х16мм. Рече пред прскање дека е. Виде и некои остатоци од цисти.
  Ендометриум 7.5мм.
  Прашање:
  1. Дали е возможно цистите да пукнат во рок од 5 дена без никакви лекови. Досега испив само две апчиња дабростон синоќа и едно денес. Дали е можно тоа што денес матичната виде дека е фоликул, да е цистата што почнала да се суши и да се намалила во дијаметар?
  2. Дали фоликулите се секогаш кружни? Дали ако не се идеално кружни, се неправилни и не ненормални? Всушност, овој доминантен фоликул кој денес ми го виде гинекологот, таа ми запиша дека е 19х16, а на листот-снимката кај што се гледа фоликулот и мерењата, пишува d1=19.1; d2=14.5, значи ова повеќе е 19х15.
  3. Дали ендометриумот е доволно голем за 11 ден?

  Тестот за овулација покажува приближување кон пикот што може да значи овулација но не мора. Ако сепак има, значи кломифенот си има продолжено дејство бидејќи досега 7-8 месеци никогаш немав толку темна линија, освен минатиот месец кога се стимулирав со кломифен и еве овој месец.
  Благодарам
   
 7. Beba95

  Beba95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2023
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Девојки,колку дена месечно се оди на фоликулометрија? И ако моментално одам во Систина на гинеколог може ли фоликулометријата да ја правам кај матичниот гинеколог бидејќи не сум од Скопје?
   
 8. AlchinovaR1979

  AlchinovaR1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2016
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас препорака за фоликулометрија имав од др.Маџунков , а ја правев кај матичен .
  Започнавме да следиме фоликули на 7 ден од циклус и одев секој втор ден . (9,11,13) Кај мене беше само 4 дена ,бидејќи на 13 ти ден од циклус иако имав фоликул од 20 мм и очекувавме овулација кај мене настапи менструација.
   
  На Beba95 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Beba95

  Beba95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2023
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Фалаа :) Ти посакувам две цртки (fingers)
   
  На AlchinovaR1979 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AlchinovaR1979

  AlchinovaR1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2016
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам, јас моите две цртки ги добив . Бремена сум 24 недела . Сега нека дава дедо боже две цртки на сите кои си посакуваат. Со среќа!(fingers):inlove::hug:
   
  На 5678m и Viveki им се допаѓа ова.