Фоликулометрија

Дискусија во 'Бременост' започната од Cindarella, 20 септември 2013.

1. Cindarella

Cindarella Истакнат член

Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    14
    Девојки секаде барав по форумот не најдов нешто во врска со темава па решив да отворам
    дали има некој вакво искуство мене матичниот ми препорача бидејки правев лапараскопија се е во ред со мене и со мм и сега денес баш бев да ме боцнат за хормонален статус и крвна слика и од нареден месец да земам да ми следи фоликулометирја од овој месец неможам затоа што сеуште се расправам со забите :D :D

2. kaja11

kaja11 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    130
    тоа не е ништо страшно, се прави на ехо каде се следи бројот и димензиите на фоликулите што е важно за самата овулација кога ќе настапи и дали воопшто настапува овулација.

На Cindarella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cindarella

Cindarella Истакнат член

Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    14
    ти благодарам каја11,
    доколку се е во ред и и има фоликули колку би требало таа постапка да е успешна

4. kaja11

kaja11 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    130
    Cindarella значи јас правев фоликулометрии (3 вкупно) кога правев ифв и кога бев под терапија за да докторот знае кога да се направи пункција. Кај тебе најверојатно прво ќе те следи без никаква терапија за да точно ви каже кои денови точно треба со мм да се гушкате ;) Доколку повторно нема резултати можеби ќе подлегнеш под терапија најверојатно со кломифен, затоа оди разгледај ја таа тема(кломифен и бременост) имаш многу да си прочиташ. Со среќа срцка

5. Cindarella

Cindarella Истакнат член

Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    14
    ti blagodaram kaja se nadevam bez bilo kakvi lekovi ke uspeam a ako ne toa se ke se obideme
    izvinete za fontot od mob pisuvam

devojki znaci hormonite mi se vo red se mi e vo red samo zelezoto mi e mn mn slabo mozno li e toa da poprecuva da ostanam bremena ve molam za pomos

Последна измена од модератор: 27 декември 2017