1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фолна киселина и нејзината улога во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од TinkaKlinka, 8 март 2017.

  1. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Znaci cudno mi e ... Od site konsultacii sto go imav znaci samo jas sum so folnava site Dr imaat magnesium ili pre mama itn ...
     
  2. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Jas od pocetok piev fembion 1 i magnezium.
    Ima clenki koi pijat samo folna prvite tri meseci i magnezium a potoa od apcinata za trudnici na primer pre mama ili fembion 2 (se pocnuva od 13 nedela)
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    Во многу рана бременост клучна е фолната не се грижи. Мене труднички витамини и магнезиум ми дадоа околу 10та недела :)
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @Pepa B.. jas do kraj na 3ti piev samo folna i magnezium direkt . Magneziumot bese zaradi bolki sto imav vo dolniot del na stomakot .Dovolno e i samo folna . Vitamini i taka vnesuvame so ishrana . Posle 3ti mesec femibion 2.
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    И јас бев само со фолна киселина. Еве сум 15 недела, уште ја пијам, си земав и магнезиум вчера на своја рака, ама не поради бременоста, туку поради други проблеми што ги имам, го земав и пред бременост.
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Jas do tri meseci bev so folna samo a posle premama i magnezium
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tridva

    Tridva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    27
    А од каде знае каква исхрана имаш ти и дали внесуваш доволно?
    Со бременоста нема игри, па затоа при нејзино планирање и за време на бременоста најдобро е да имаш контролирал внес на сите потребни витамини и минерали кои ти се потребни. Додатоците од типот на Prenatas (јас ги пијам) не чинат многу, а даваат се што ти е потребно. Околу 700 денари месечно и една таблета на ден ми ги заменуваат сите грижи од типот „дали сум зготвила јадење со доволно железо“, „дали внесувам доволно фолна киселина“ и тн...
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Како додаток кој содржи најквалитетна и активна фолна киселина ти го препорачувам Prenatas. Одлично искуство!
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Јас сум уште во процес на подготовка. :D

    Овие ги земам.
    [​IMG]
     
    На eta, mariz, Acka22 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    И јас не пијам никакви додатоци, освен фолна, 4ти месец сум. Оваа горе што ја постира Ливинг, таа ми ја дадеа патронажните, мислам дека никогаш нема да ги испијам, многу се внатре а 2 кутии ми дадеа. Пишав во труднички муабет еднаш дека прекинав да ја пијам, па ме скараа и пак почнав да пијам. Докторот на последните две контроли ниту ме праша пијам ли ја уште, ниту ми даде додатоци. Внесувам доволно зеленчук, месо, млеко и млечни производи, овошје понекогаш, во главно гледам здраво да се хранам. Крвта ми е супер, дури и подобра од пред 3 месеци, баш докторот кога ги виде резултатите кажа дека добро сум се хранела.
    Мајка ми во 12 недела дозна дека е бремена, не пиеше ништо, ни фолна ни додатоци, па роди здраво, право дете, ама добро се хранеше.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Фолната киселина има голема улога за време на бременоста во однос на плодот и неопходно е да се прима од најрана бременост, дури најзначајна е во периодот кога мајката сеуште не ни знае дека е бремена.
    Затоа најдобро е да се зема пред бременост .
     
    На Ano и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.021
    Допаѓања:
    4.741
    Пол:
    Женски
    Има ли некои шумливи таблети или гранули за расворање погодни за трудници?
    Јас сум скарана со голтање апчиња а треба да почнам да земам некои витамини дополлнително.
     
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Ако ти треба само фолна (или јод фолат), ептен е мало апченцето, минијатурно. Нема ни да го осетиш во грло.
    За другите витамини и минерали што ти требаат, ова го најдов на сајтот на Зегин.
     
    На ♡BuBaLe♡, kukla21 и macalavica им се допаѓа ова.
  14. Dral*7*

    Dral*7* Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Jas planiram bremenost pa ginkologot mi dade folna i vitmain E da si pijam uste od sega. Mesec dva pred da se zabremeni e ubavo da se pijat mi ima kazano
     
    На Acka22 и kukla21 им се допаѓа ова.
  15. S*K*O*R*P*I*A

    S*K*O*R*P*I*A Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    1.417
    Пол:
    Женски
    Zdravo idni mamimicki imam edno prasanje? Smeam li da prodolzam so pienjeto na folnata kiselina sega otkako doznav za bremenosta ili..... Denes bev na doktor ama mi zakazaa posle dve nedeli zosto seuste bilo rano i ne prasav za koristenje ponatamu. Sekoj sovet e dobredojden. Pozdrav imajte ubav den
     
  16. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Можиш да си продолжиш секако.. За повеќе прашања можиш да најдиш одговор во "Прво тромесечие од бременоста"
     
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Првите три месеци е задолжителна фолната киселина.
     
  18. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Добар ден девојки :)
    Имам едно прашање.
    Пред да дознаам дека сум бремена пиев феми беби со обична фолна. Кога дознав дека сум бремена ги прекинав тие и купив фемибион еден со метилирана фолна. Сега фемибионот ми се при крај и се мислам дали да купам нови фемибион еден или да ги допијм тие феми беби зошто мислам дека имам доволно за до 13та недела, таман тогаш мислам ќе треба да продолжам со фемибион 2?
    Малце сум на мисла дали е паметно тоа зошто нема метилирана фолна во другиве.
    Што мислите вие?
     
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    @Chantal извини ако нешто сум пропуштила во претходните постови, ама јас не знам каква е таа метилирана фолна и која е разликата меѓу неа и неметилираната. Доктор ти препорачал да земаш конкретно таква?
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.727
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ако немаш индикација дека мораш метилирана фолна, не е проблем да си ги допиеш другите па да си купиш фемибион 2 и да продолжиш со нив.

    @fana метилирана фолна мора да пијат жени кои имаат мутации на гени и кај кои обичната не се преработува во организмот. Имам мамичи тука кои мораат да пијат исклучиво таква. Проблем е што ја нема во мк па се снаоѓаат од странство. тука ваква форма има само во фемибионот.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.