1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фолна киселина и нејзината улога во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од TinkaKlinka, 8 март 2017.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Првите три месеци само фолна за развојот на бебето во таа фаза, а после тоа пренатални витамини исто со фолна во нив, витамините најмногу поради мајката и зголемените потреби поради растот на бебето. И да се земаат од почеток не е грешка. А и да не се земаат други витамини дополнително бебето сепак ќе црпи од резервите на мајката.
     
    На eta, ane.bella и Kitten им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во Африка? Ене ги, ги имаме и тука, спијат во импровизирани куќи и си ги влечкаат бебињата по семафори...И секое летенце-детенце. Овие сигурно пијат фолна и пред да забременат :D

    Кога мајка ми била бремена давале само фолна, други витамини не пиела.
    Во мојата прва бременост само фолна првите три месеци, останатите 6 месеци пренатални витамини.
    Во мојава втора бременост, фолна+пренатални витамини во првите три, во останатите 6 месеци само витамините....
    Дали е толкава потребата од витамини или фармаколошката индустрија цвета, кој да знае :D
     
    На eta, kukla21, forumce и 2 други им се допаѓа ова.
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Значи пак ќе кажам од прв до последен ден по препорака на доктор само пренатални мулти витамини во кои има и фолна, никогаш прво само фолна па после витамини со фолна.А што на пример ако разбереш бремена си во 3 ти месец и не си земала фолна? Тука истите витамини ги препорачуваат и во тек на доење.
     
    На kristina.k и Ano им се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Второто ќе да е.
    Освен фолна и железо ништо друго немам пиено. Бебе здраво се роди, а јас немав никакви проблеми во бременост, освен ниско железо.
     
    На eta, kristina.k и Kitten им се допаѓа ова.
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.844
    Пол:
    Женски
    Уф не да цвета, ама тоа е. Кој не знае ќе си слуша доктор и ќе си пие.:) За жал се позависни сме од хемија, ама тоа веќе е друга тема.

    Само мене еве како логичар пак не ми е јасно како може да биде различно 400µg чиста со 400µg фолна во комбинација со други витамини.
     
    На TeddyGrey, ane.bella, kristina.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам во муабетот за фолатите, последниве денови земав да пијам кесички Магнезиум 400+Б комплекс од Алкалоид, и случајно на составот гледам пишува дека содржат 600µg фолати. Па зошто пијам и Фемибион и плус Тифол па многу да не ми дојде, па престанав со Тифолот.
    Потоа, јас како што сум будала пишав и мејл на Алкалоид да прашам за каков вид на фолати станува збор, зошто логично е кога некој ќе пише фолати, да значи дека се поприродна форма, и чудо следниот ден ми пуштија одговор:
    "Би сакале да Ве информираме дека микрогранулите Магнезиум 400 + Б-комплекс содржат фолна киселина во форма на птероил-моноглутаминска киселина (pteroyl-monoglutamic acid)."
    Што значи класична синтетичка фолна киселина, како и скоро секаде. Епа зошто не пишат фолна киселина, а не фолати...пфф..

    Сакав да прашам, девер ми беше во Бугарија, денес се врат и ми го слушнал муабетот за мутацијата дека дури сега ја открив, и ми донел Неофолик мета 0.4 (душичка :) ). Да пијам по едно, или веч "касно Марко на Косово стиже" зошто сум 22 недела? Или нема штета?
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @DuchessAnn знам само дека фолната киселина е поврзана со формирање на нервниот систем, а веќе во оваа фаза во која си органогенезата е завршена, сите органски системи се оформени. Најдобро прашај си го матичниот.
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Prenatal taka? Ovie li? Tie imaat folna 800 µg. Shto mislite ovie se podobri ili femibrionot?
     

    Прикачени фајлови:

  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    600 µg имаат фолна.
     
  10. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Се пронајдов во муабетот за тие од Африка и госпоЖите од семафорите :rofl:

    И јас не пиев никаков витамин ни минерал плус во прватa,втората и сега третата бременост , фала му на Бога се е во ред , а и крвна слика до сега не мрднала ни урина лоша испаднала , глукоза е 5,1 , а железо ми е 32,8 од ГАК се почудија и рекоа да повторам крвна слика дека не им се верувало да биле валидни резултатите , сигорно имало грешка :) ама пак исто испаднаа па се уверија .
    Си јадам нормално , а највеќе салати , овошја и зеленчук секако што е можно повеќе да биде тазе и свежо .

    Муабетот ми е , дека има жени кои организмот т.е желудникот не им поднесува апчиња било какви , на пр. мене ништо не ми поднесува па затоа ранитал пијам кога почнуваат болки во желудник од обично лебче , сега во оваа бременост проблемите со желудникот ми ги изцедија нервите :) ама само нека заврши се како што треба со бебуш и мене да сме живи и здрави :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Си ги пиела?
     

    Прикачени фајлови:

  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не.
    Ама информациите се од нивната официјална страна.
    IMG_1410.PNG
     
  13. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    И? Која страна има точни информации сега? На што да веруваме? Да прашаме во аптека можеби поинаку пишува (facepalm)
    Мижи да те лажам е све
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ако некој ги користи нека ја ѕирне амбалажата. :)
     
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Прашај во аптека, нека погледнат на составот. Јас повеќе би верувала на официјалната страна на производот, другото е аптека може имаат грешка.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tridva

    Tridva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    27
    Prenatas од PharmaS
     

    Прикачени фајлови:

  17. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Едно прашање,дали од земањето на фолна киселина чувствувате некои промени или пак зголемен апетит и сл. ?
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Јас не
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.129
    Никакви.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Јас не