1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фолтин

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Magnolija, 18 јули 2011.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Постојано се среќавам со мрчатори што тврдат дека нема квалитетна македонска музика. А жалните, не гледаат подалеку од Тони Зен, Елвир Меќич, Врчак и сл.
  Една од моите омилени македонски групи, после Ареа, е Фолтин. Значи ги обожавам. Омилена ми е Везилка, текстот е врв.

  http://www.youtube.com/watch?v=CbCHnonKiVQ
   
  На Sephora, simmone, Anna-Banana и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  [​IMG]

  Фолтин е една од најреспектираните од моја страна групи од Македонија, родум од Битола. :wasntme:
  Доволно се стари, да би изгледале едно осмоодделенче (постојат од 1997). Ненаметливи, приземјени, а трудољубиви, членовите од самите почетоци, на секаков можен начин се снаоѓале, дури и со импровизирани инструменти. Почитувам! Посветеност, желба, љубов и амбиција.

  Фолтин е необичен состав чија музика е тешко да се дефинира и класифицира. Не може да се смести во ниеден жанр. Користат необични инструменти, креираат неверојатна, уникатна музика. Чалгија, џез, босанова, фанк, клецмер, амбиент и филмско/анимирана музика е само дел од нивниот репертоар.
  Псевдо-емигрантското кабаре, како што самите се нарекуваат, создава една нова култура на жива, размрдана, страстна атмосфера, преточена во оригинален македонски ритам.

  Дискографија
  - Outre-Mer (1997)
  - Archimed (2000)
  - Donkey Hot (2003)
  - Lo-Lee-Taa-Too (2005)
  - Оваа Трансплантирана машина за чукање досега не типкала љубовно писмо (2008)

  http://www.youtube.com/watch?v=3LzTFTMUBMw
   
  На Buse-prInCeZ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Аааааааа ги љубам!!! Не сум некоја што ги слушала одамна, еве признавам прв пат ги чув на Архангел на 14 февруари кога беа предгрупа. Пред тоа ролав со очите во стилот њтф, кој ќе ги слуша половина час пред концертот да дрнкаат |( Арно ама, ми влегоа под кожа уште одма штом ги слушнав тогаш за прв пат :rock: :rock:
  Штета е што имаме бенд од светски калибар а никој не се потрудува околу него.

  Фолтин :rock:

  Пејачот :inlove:

  Омилена песна ми е онаа, по која што и ги запомнив, по наслов не им ги знам, освен Везилка и Милице, ама таа Мојот ефтин штоф и твоите чудесни чорапчиња, е таа ми е најубава.

  Морам да признаам и дека се жива перверзија ]:)
   
 4. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Пеачот има некој секси, маженствен и на моменти рапав глас, ја би го грабнала и бегала.
  Песна од новиот албум...
  http://www.youtube.com/watch?v=F4_SIcTE ... re=related

  Милсам дека текстов е од Д.Н.О ама како и да е...
   
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Аха, мој е :!: Доволно е да го слушам кога ја пее Везилка за да направам вирче под мене :lol: :lol:

  Патем, Везилка ми е рингтон :inlove:
   
 6. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  На LuisRoyo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LuisRoyo

  LuisRoyo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  12
  им се восхитувам, посебно се согласувам со првиот коментар од темава, и пресреќна бев кога дознав дека ќе настапуваат пред архангел..две муви со еден удар хихихии, одлични се не знаммм, последен пат бев кога настапуваа на школка у градски парк..заедно со беи д фиш и не памтам уште кој :( везилка дефинитвно на врвот, а по неа прсти прсти, милицее, i'll die if you touch me, to whom do you belong now.. а у последно време зараза ми станува и Cinderella Man..музиката на песнава ме ежи .. не знам се губам посебно на делот од 0.52 -1.15 уф!:D

  http://www.youtube.com/watch?v=YZNBtQQWp-k
  :inlove:
   
 8. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  На Saya му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.626
  Допаѓања:
  80.760
  Пол:
  Женски
  Е и мене Везилка ми е рингтон. :angel:
  Мрчев и јас до пред пола година дека освен Мизар и Архангел ретко да се најде уште нешто квалитетно кај нас, ама случајно ги ископав на јутјуб и си молчам како риба сега.
  Кој секси глас лежи во вокалот, ах ! :inlove:
  Еротики на квадрат па се' до ента ми се мотаат у глава кога ги слушам. :)
   
 10. PlaviOrkestar

  PlaviOrkestar Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  23
  Многу, многу, многу се радувам ! Баш вчера прочитав, на 21 декември ќе имаат концерт и дефинитивно ќе одам ! :rofl:
   
 11. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  EEEE...Фолтин ги слушам активно веќе 5 години... и мислам дека нема да ми станат здодевни никогаш... просто ги обожавам
   
 12. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Ги обожавам! Секогаш кога имаат концерт најдобро си поминувам. Музиката ги е уникатна и затоа се издвојуваат меѓу најдобрите бендови во МК :)
   
 13. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Јас само ќе речам "Светско а сепак е наше!" ;)
  Ги обожавам Фолтин,песните им се прекрасни иначе омилена ми е :

  http://www.youtube.com/watch?v=CbCHnonKiVQ
   
 14. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Ах која сексоина ми се. На оваа песна маже у бањарка ми играше, леле колку се смеев... си ги сакам ама многу, не бре ги Љубам!


  http://www.youtube.com/watch?v=n8E27MgQ ... AE2B39CB40
   
 15. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Ги обожавам и јас :inlove:
  Предобри,квалитетни пред се' !
  Везилка омилена моја- Офи и мене ми е рингтон :)
  Текстот - awsomness !
   
 16. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  5.843
  Ќе одите во среда? ^_^
  21.12.2011 (СРЕДА):

  "САМОСТОЕН КОНЦЕРТ НАСТАП НА ФОЛТИН"

  * Почеток: 22:00 часот

  * Локација: Зимски Клуб Хавана

  Карти во ограничен број!
  Карти во предпродажба од 7 ми Декември!

  Се работи за невидено добар склоп на музичка убавина, пронижена низ повеќе жанри, проткаена низ многу љубов, страст, смеа, пародија и апсурд.
   
 17. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  Људииии абре видите :rock: ^_^

  Foltin (Фолтин) is an unusual cast, whose music is hard to define, and every attempt to insert it into a musical genre would not be very successful. Foltin’s music is surreal, passionate and witty, characterized with a frantic dance atmosphere, which is achieved with the fast Macedonian rhythm. Even though they use standard musical elements, their approach in creating the atmosphere is unpredictable and above all, original. In their musical identity the Anglo - Macedonian hybrid, is a collision between the East and West. Their language is an imaginary mixture or phonetic imitation of the world languages like: Spanish, French, Romanian, Portuguese… Their “spontaneous Esperanto”.

  Foltin describe themselves as pseudo - emigrant cabaret, and often their concerts are turning into real performances. It is not a strange thing to imagine all that when you consider the fact that they have worked on a music for THEATRE PERFORMANCES, in which they are famous for using the ready-made “instruments” or creating ambient sound with objects from unmusical primer function, construction of some kind sculptures and installations.
  They took part in many musical and theatre FESTIVALS in Macedonia, Croatia, Italy, Austria, Slovenia, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Albania, Bulgaria, Hungary, France and they have been awarded for their work many times.
  The group exists since 1995 and so far they have published five albums:  Клик на странава http://www.last.fm/music/Foltin воодушевен е светов :wasntme:

  Еј ако некој има страничка кај што може да ја спуштам Везилка ја отупев од барање ... Ама да не е со зачленување .
   

  Прикачени фајлови:

  • Foltin.jpg
   Foltin.jpg
   Големина на фајлот:
   49,9 KB
   Прегледи:
   548
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 18. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  Румени се руменат образите
  Румени се руменат образите
  Но, зошто да порасне љубовта наша
  Ако ја разебиме, ќе заебиме
  Овој сладок дремеж на жешкото сонце
  Ќе се стопи нежно ко сладолед
  Румени се руменат образите
  Од љубовта треба да се пазиме
  Од љубовта треба да се пазиме
   
 19. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  http://www.youtube-mp3.org/
  Стај го само линкот од песната. :)
  Јас така испосимињав се!
  Ако ти прави проблеми оди преку youtube downloader програмот.

  Се срамам што ги игнорирав порано. :$
  Се чудев што е тоа Фолтин и одбивав да пуштам play.
  Ја слушнав пред некој месец Везилка на радио, умрев по песната. Ја изгуглав и кога видов Фолтин - Везилка.
  Од тогаш си ги слушам ептен.
  Омилена песна ми е Милице, и секако
  http://www.youtube.com/watch?v=rXwp60QJhro
   
 20. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.964
  Фолтин се единствени, љубов, ме потсетуваат на се убаво, на танцување до болка, на смеа, весели луѓе, детство...Ги обожавам!
  http://www.youtube.com/watch?v=CDAfPjYKtfo