1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Форма на главата кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од zuto, 2 септември 2014.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Мајки, ме интересира до кога се оформува обликот на главчето кај бебињата? Кај син ми има некои благи нерамнини позади на главчето и не знам дали е тоа нормално. Не се видливи, ама јас можам да ги осетам со рака.
  Ако не треба така, се прашувам дали можам да реагирам и како?

  Не најдов ваква тема, па решив да ја отворам. Ако веќе ја има или има слична на неа...корпа.
   
 2. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  2.518
  Пол:
  Женски
  не се грижи мислам дека е нормално зошто сестра ми исто кога беше бебе левата страна од главата и беше повисока и имаше нерамнини па со тек на ввреме се се повлече и еве ја сега нема никаков пробллем со обликот на главата позз нема место за грижа и паника :) :) :)
   
 3. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Знам декантреба да се внимава не лежи само на една страна, зошто ќе остане по сплескана. Треба да се менува положбата на лежење. Така сум чула :?:
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 4. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  1.444
  Пол:
  Женски
  исто така и мојот син откако е роден само на десната страна сака да спије џабе го сменам јас и тој пак после неколку минути се свртува на таа страна и кога бев на последна контрола една докторка ми Rече дека ќе треба д. го однесам и на физикална за да не седи искривен после зашто може да се деформира.многу сум загрижена и се плашам и сега еве секој ден го ставам на левата страна и му ставам перница за да не може да се сфрти после пак на другата страна.
   
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Денеска бевме на вакцина и на преглед и ни ја разрешија мистеријата со главчето. Ми рекоа дека коските на главата на синко му се помеки и да ја зголемам дозата на Д3 капките на 8 капки на ден следниве 3 недели. Мене многу некако ми се виде, ама ќе ја послушаме докторката. И плус секој ден на сонце (баш овие 2-3 дена и не е многу присутно, ама ние си ја користиме секоја прилика).
   
 6. Mala-volsebnicka

  Mala-volsebnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  35
  И јас го вртев и вртен (во бременост цело време бил на една страна тоа е лекарско објаснување) и пак еве на година нема убаво оформена глава туку казад како сплеската зошто спиеше најмногу на грб што и е препорачливо за бебиња.Забораваат да кажат кога зборат за Д3 и за фронтелата дека не како порано обавезно капа на глава туку одсабајле треба малку главчето да го фати сонце
   
 7. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Кај мене претежно спие на левата страна и сама се мести и дење и ноќе, ми е страв ама некако имам информација дека до кај 4 месец повеќе треба да се внимава ( не знам од каде ми е информацијата, исто било и за ушињата).
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  I kaj kerka mi, ima neramnini. Desnata i e po spleskana. Ne go gledam toa kako problem oti uste e mala i ke i raste glavickata. Poveke saka da spie so glavceto zavrtena na desno pa zatoa e taka.

  slimi tebe doktorkata ti stvara samo stravovi, oti ne ja smenis??? ima li taa pojma?? I kerka mi se vrti sama na desno, nee strasno toa. Ostaj si bebeto da spie kako toa saka. Od sto moze da sedi iskriven, od so spie samo na edna strana i oti glavceto mu e samo na desno svrteno??? znaes li kolku deca ima so spijat na edna strana i imat neramnini pa se zdravi i pravi. Opusti se malku i smeni ja doktorkata.
   
  На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  594
  Син ми исто така сака да спие само на една страна и колку и да го вртам или да ставам перници до главата пак ке најде начин да се заврте.Едната страна му е посплескана а и увцето исто така ама ако се загледаш.Докторката ни рече да бидеме упорни и да го вртиме на другата страна ама незнам колку ке успееме.
   
 10. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  На моево десната му е поголема оти спие на таа страна од новороденче и сега не се врти на лева многу ретко и се плашам да не му остане така? :sweat:
   
 11. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  594
  И јас се плашам од тоа ама да се надеваме дека со тек на времето ке им се оформат главчињата и нема ништо да се познава.Само позитивно :)
   
  На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  хахаах да тоа останува, само што и татко му има накривена глава кога е шишан па се надевам нема да повлече накај него иако копи паст е на татко му. На мене само нозето. :lol:
   
 13. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Исто и кај нас, ќе корегираат со флизурата:) мала шала
   
 14. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  1.125
  Главчето се корегира до кај 6-7 месец, после тоа се цврсти коските и тешко да се оформи поинаку. Ако ви спијат само на една страна, треба од таа страна да им ставате пелени или крпа свиткана за да не може да се вртат. Јас до 4-тиот месец само тоа правев од страв да не и се искриви.
   
 15. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Тие пак се враќаат на другата или пак и да не се враќаат пак им е таква накривена.
   
 16. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  Ne e nisto strasno toa. Kako rastat ke go snema toa.
   
 17. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  594
  И јас цело време тоа правам ставам пелени замотани до главата ама некогаш пак успева се заврти.Ке изджиме уште 2 месеци :)
   
 18. glisa

  glisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  154
  Istiot
  Problem
  Malata saka da spie samo
  Na desna strana i taa
  Strana
  I e napra ena
  Kako po ramna a
  Levara po ispaknata nikako ne saka da spie
  Na leva strana so glavceto a koga se rodi glavceto po zadi i
  Bese kako
  Topce...
   
 19. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.512
  Допаѓања:
  33.492
  Пол:
  Женски
  ние пак проблем спие на десна страна т.е така е поставено кревњтчет денски го местам да спие на левата страна но попусто тој пак десно и десно челцето му е повеќе испакнато а пак позади главчето и двете страну се нерамни не знам што да мислам веќе д кога би се оформила убаво
   
 20. sneshko

  sneshko Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2017
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  мајки денес на моето бебе приметив топка над левото уше како нерамнина на глвчето како испакната коска дали некоја мајка приметила вакво нешто на ортопед сме за два демжна