1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Форсирање на детето

Дискусија во 'Дете' започната од OrdinaryGirl, 21 јуни 2010.

  1. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    Исто мислам и јас, премногу се форсираат децава во денешно време. Син ми во градинка имаа англиски како дел од програма, општина частеше :), од цртани, игрици и сега веќе 3то одделение со англиски почнати уште од прво искрено се чудам детево колку знае и од каде научило. Цели реченици склопува и може доста и да пишува. Скоро сите ги запишаа на курс по англиски он не сака, вика знам јас што ќе идам. Не го форсирам, ќе видам понатака ако има проблем со совладување на јазикот во школо би го запишала, или со цел да земе некоја диплома за познавање на јазик. Криво ми е што не можеме да се убедиме за спорт, има доста осет и за фудбал и за кошарка ама не сака да чуе да оди на тренинг има некаков отпор, и покрај тоа што сите другари одат он не сака. Со сила не бива знам. Пројави интерес за курс за компјутери беше на неколку часа му се свиѓа, па ќе продолжи понатака се надевам дека нема да рече еден ден не сакам ни ова :)
    Имам и јас пријателка што скоро секој ден ја носи ќерката на дополнителни активности, англиски балет бреин'о браин, не знам искрено како постигнува а има уште 2 мали деца. Кога и спомнав еднаш да не е премногу тоа, зошто не му остави простор малку на детето да се одмори, вика дека кога има активности била подобра во школо, дека кога нема ангажман се олабавува многу и почнува да забушава. Не знам што да кажам ама мислам дека е премногу.
    Од друга страна некогаш ми е криво што мене не ме форсирале за ништо, можеби ќе сум била малку поамбициозна сега. Но пак не сум за форсирање по секоја цена.
     
    На tina-63, Abeja, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Moite se seuste mali, no brzo pominuva vreme to, pa na sto uma sum sto e najdobro za deteto. Vo moja najbliska okolina ima dva primera koi sto odat vo krajnost.
    Edniot deteto sekoj den ( I vikend) ima aktivnosti. Sport 9 pati nedelno ( ima denovi I pred I posle skolo odi) plus jazik i plus nekoj kurs neznam kako se vikase za matematika nesto. Majkata go razvozuva, pa dur ceka sportuva, dogovara kafinja, ide na frizer, pazari za doma, banka I sl. Tvrdi deka taka e najdobro za deteto. inaku dzabe dreme doma so tablet, I deka Mora da sportuva za zdravje I Mora jazik da nauci dobro.
    Drugiot primer deteto ne ide na nisto. Od doktor e preporacano sport od zdravstveni pricini. Ne go nosat so obrazlozenie nema dobri uslovi za toj sport za zensko dete vo skopje, pa daleku e za nekolku pati nedelno, smenski rabotime, pa nema potreba zosto cel den trca nadvor I slicno.
    Stvarno ne sum na cisto sto potrebno dal sport, dal jazik da uci, I kolku dena vo nedelata e prifatlivo. Zosto ako ide tri pati na sport i dva pati na maxim toa znaci sekoj den nekoja aktivnost, a toa nekako mnogu mi izgleda. Zosto sepak mislam deteto treba da ima I denovi sto posle skolo ke igra so deca vo maalo.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ако сака на нешто да оди, оди, ако не, не ја тераме.
    Сама си одлучува.
    Не ни одела на нешто баш.
    Преклани одеше на англиски два-три месеци ... 'оти сите од клас оделе'. Лани одеше на курс по цртање два месеци, заедно со мене.. двете цртавме :D
    Сега оди на хор, оти одлучила дека сака да пее. Никој не и' рече.
    Толку, сега за сега.
    12 години има.
     
    На referentka и M&M им се допаѓа ова.
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    @irena.1 и мојов треба да спортува а како да го натерам не знам, едноставно не сака. Вози од време на време точак со татко му 1 недела скијање на зимо и другото му е играње фудбал надвор со деца. Јас сум решена да го убедам само се мислам која тактика да ја применам, немам намера да го правам врвен спортист (освен ако не покаже некој исклучителен талент :) ) но од здравствени причини.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Детето треба и малце да се поттикне, не да се чека самото да одлучи бидејќи ретко кога детето знае што сака.
    Јас сум била поттикнувана од 6 годишна возраст, сум пробала повеќе спортови но на крај на 13 години се пронајдов и се задржав на еден спорт 7 години.

    Не би оставила дете да дреме дома само затоа што ништо не сака. Со спортска активност (па и не мора спортска, било каква активност) освен што телото ќе му се развива правилно, учи што е ред и дисциплина. Сведоци сме на нови генерации кои се помалку и помалку спортуваат, родителите немаат време да ги носат по спортови, клапнати се пред компјутер по цел ден, искривени кичми и гојазни деца.
     
    На chocolade, Mishela, Lolipop23 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Nie sme 5 godini I od lani odime na gluma. Nikoj od nas ne se zanimava so toa. no jas vidov deka e mnogu zborlest otidovme na audicija pomina i Sega odvaj ceka da odi. Koga pocnaa godinava samo go prashav sakas li da prodolzis. Rece da i odvaj gi ceka casovite. ako nekogas reshi da prestane ke ja podrzam negovata zelba. Iako ete jas mu ja dadov nasokata
     
    На Abeja, mariz и referentka им се допаѓа ова.
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.591
    Пол:
    Женски
    Децата треба да се потикнуваат.Ние не ја потикнувавме ,а имаме мрзлива керка која ништо не сакаше.
    И ни открија дека е надарено дете ,со повеке таленти, за матеамтика/физика ,свирење, цртање,јазици но програмата за надарени деца ,издвоени во посебни класови е никаков кај нас.
    И што е најголем парадокс ,после години мое философирање дека родители претеруваат кога ги носат децата на се и сешто,тек сега сфатив дека кога детето е надарено ,не му е проблем ниту терет да оди на повеке активности.
     
    На Paka, Mishela, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    Се сложувам како што пишав и претходно, посебно за спорт ама стварно не знам како да се убедам со детево. Ќе треба со некоја уцена :) , нешто ептен му се скрши филм додека одеше на фудбал и сега не сака да чуе. Гојазен фала богу не е ама ова другово ме загрижува :(
     
    На Kitten и NarCis@ им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    И јас не сум за форсирање на децата, иако да, треба да се насочуваат кон нешто за кое што покажуваат интерес. Големиов ми е надарен за цртање, ама ниедна од школите/курсевите не ми фатиле око. Сакам да оди на пливање, поточно сакам да се занимава со било каков спорт, ама децидно одбива. Не можам од дома да го извадам, да го однесам некаде каде што деца тренираат било каков спорт, па можеби нешто да го привлече.
     
    Последна измена: 25 септември 2018
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.591
    Пол:
    Женски
    За школа за цртање можам да го препорачам Љупчо Бојаров на Водно.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Големава од летоска ( јуни месец) почна да оди на пливање. Мм ја носи, ја чека па ја враќа. Моравме нешто да направаиме за да троши енергија оти почна да станува нервозна, насилна....
    Паузираше еден месец сега пак ќе почнат. И толку, доволно и е. Во градинка оди на балет, а за јазик мислам дека е сеуште рано.
    И така не караат учителките во градинка дека знаат децата бои на англиски а не ги знаат на македонски.
     
    На NarCis@, Kitten и referentka им се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.393
    Пол:
    Женски
    Што е со двајцава наши и одбивност кон тренинзи. Значи сака да игра фудбал многу и го бива ама таков отпор има тоа чудо некое. Денеска му зборев многу, дека се грижам за неговото здравје, дека не сакаме да го правиме голем спортист туку сакаме да има физичка активност, дека и да не е многу добар во тоа што ќе го тренира не е воопшто важно (мислам дека и ова го кочи, он однапред се грижи што ако не знаел доволно нешто)...... се изназборев со убаво со гушкање па рече дека ме разбира што сакам да му кажам и ќе размислел па да отиде со татко му еден ден барем да гледа нешто како тренираат некои деца па ќе видиме. Не знам од каде му се овие фрустрации, никогаш не сме збореле пред него ниту сме му укажувале дека очекуваме он да е најдобар во нешто, ниту сме го прекориле доколку не бил добар во нешто.
     
    На NarCis@ и Annath им се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Исто бе. Додуша никогаш не покажал особен интерес за спорт, небитно дали со топка или друго, ама сакаме да има насочена физичка активност, да тренира нешто. Го прашав зошто не сака, ми рече дека не сакал да губи, сакал само да победува, а тоа немало да се случи, па не сакал да се разочарува. Му кажав дека нема да го пуштаме на натпревари, дека сакаме само да вежба за да не му се искриви телото бидејќи ќе расте уште. Тврдоглав е, ама и јас ќе бидам упорна, ако не од сега, барем од пролет да почне нешто. Мора.

    @Cosmi човекот држи приватни часови или како? Ние сакаме нешто како курс, каде што ќе има и други деца.
     
    На tina-63, M&M и NarCis@ им се допаѓа ова.
  14. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.401
    Допаѓања:
    81.591
    Пол:
    Женски
    Како курс е, по неколку дечиња во група одат,учат техники,прават изработки,учествуваат на натпревари,преку пролет и лето надвор во дворот цртаат.На фб атеље бојар се вика.
    За спортување кај нас секој муабет беше џабе,јас и велам ајде ке пробаме одбојка,таа ми вели ти сакаш да ме болат и да ги уморам рацеве.|( антиспортист. Па пробав со муабет дека сите одбојкарки се убави ,високи,згодни,таа ми вели јас сум убава без одбојка,тие нека вежбаат за да бидат убави.:whew:
     
    На Ariel, Joi и Annath им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    @M&M и @Annath сакам да ви кажам дека, иако е убаво да се занимаваат со некој спорт, да не инсистирате премногу. На некои деца им треба насочување во друг правец, ментален "спорт". Ако се креативни, или надарени кон некоја уметност, цртање, музичко, глума итн. поттикнувајте ги тие таленти. А што се однесува до физичката активност, пробајте тоа да го правите заедно, за да ги стекнат тие здрави навики лично од вас. Татко ми цело време ми зборуваше како треба да вежбам, да трчам, да спортувам, а никогаш не сум го видела тој да го прави истото. Но си мислам, можеби да го гледав како и тој вежба и спортува, ќе прифатев. На пр. мајка ми цело време беше со книга во рацете и ниеднаш не ми кажала дека треба да читам. Јас ѝ побарав да ме зачлени во библиотека и исто како неа го поминував времето, читајќи. Гледам ќерка ми ич не е по спортот, ама заправо и ние не ја поттикнуваме. Во смисол не пешачиме на Водно, не возиме точаци заедно и сл. Ама затоа за пеење, танцување, раскажување приказни е и повеќе од одлична за возраста.
     
    На Lolipop23, tina-63, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  16. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека децата треба да учат од пример. Но не мислам дека дете од 3-4 години е мало за некаква активност. Уште од најмали години се ствара љубов и навика за некој спорт. Секако дека се мали за индивидуални тренинзи и нешто слично ама било каква група активност 2,3 пати неделно за мене не е само пожелна туку и неопходна. Доаѓа зимо, ќе се затвориме по дома, шетање невозможно заради смог, дете еднаш два пати неделно во пренатрупана игротека. Не е тоа тоа.
    Баш ортопедот го прашував дали е мал да почне со некој спорт, ми се изнасме и рече за било кој спорт е спремен од кога ќе прооди само каде во Скопје ќе најдеш тренер што сака да се замара со толку мали деца.
    Сега сум во потрага по некоја таква активност. Сакав нешто во пар со родител ама тоа кај нас е мисловна именка. За здраво и право дете не правам компромис. Ќе појде на нешто-било што, ако не му се допаѓа нека смени со карате, пливање ма што сака само нека се движи. За странски јазици пред школска возраст немам намера а ако пројави интерес за нешто секако ќе го поттикнам. Ако некој знае група со мали дечиња за било каков спорт ве молам да сподели.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Prasuvav za plivanje mi rekoa od 4 god gi primaat, za olimpiski bazen konkretno.
     
    На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @Annath @M&M А индивидуални спортови? Ете спомнавте пливање, може боречки вештини, баш имаме клубови за се и сешто: аикидо, карате, џуиџицу, таеквондо...
    Може и танц, без разлика што се машки, бар хип хопот е сега популарен. И танцот е спорт.

    За пливање и Олимписки и Карпош работат со деца над 4 год, балетските школи исто така, се распрашував пред неколку месеци.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Не знам какво е сега со греење на олиписки, пред некој година внуци мои треираа таму и се жалеа дека воопшто не ја загревале водата- цело зимо болни беа. За Борис Трајковски мислам дека е од 5, таму знам дека условите се добри. Баш ќе се распрашам, мене пливање за машко ми е избор број еден.Се уште нема 4, мислам дека ќе не откачат ама ќе пробам.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.693
    Допаѓања:
    39.749
    Пол:
    Женски
    Да се вмешам во муабетот. На пријатели наши малиот има проблем со самодоверба( едно мирно, кротко дете) и има проблем со булинг. Психотерапевт им препорача под итно да го запишат на боречка вештина заради подигање на самодовербата, додека не му ја уништило тоа дете што го малтретира.
     
    На referentka, Annath, irena.1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.