babylove овошни кашички

Форумите како еден вид „Големиот брат“

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од I I, 27 март 2017.

 1. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Размислував долго ноќва и ми текна на една ваква тема. Дали преку форумите некој има можност да не контролира, навлезе во нашите мисли (буквално кажано). Дали сте се запрашале дали форумите некој преку навлегување во IP адреса од каде е напишан постот поголеми структури на еден начин имаат контрола врз нашите животи (преку мислењата ги дознаваат нашите брачни, семејни, финансиски и други ситуации). И сега јас не велам ова дека е 100% така, но како еден вид теорија на заговор сте размислувале ли дека форумите се создадени токму за тоа некој преку влегување во сервери, преку лоцирање IP адреси да навлезе во човековата свест, со други зборови да оние кои се членови на одреден форум се метафорички кажано како еден вид учесници во шоу (од типот на Големиот Брат). Бидејќи, „Големиот Брат“ како велеше "Veliki brat sve vidi, sve cuje i sve zna. :)
   
  На donna.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  101.479
  Пол:
  Женски
  Кои мисли те дрмаат во доцни саати тебе :o
  Соодветно на аватарот, баш си nightcrawler 8)
   
  На Someonespecial, Victorian, Afroditaaa и 3 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.314
  Допаѓања:
  291.101
  И што ќе добие некој ако разбере за мене/тебе детали ?

  За да некој влијае на тебе преку форум треба да си психички лабилна личност.Ако преку форум некој те дестабилизира тогаш може и преку ТВ...и преку книга...и преку обично писмо..

  Ќе навлезе некој во твојата интиме толку колку ТИ ќе дозволиш и ни милиметар повеќе.

  Не верувам во Теорија на заговор преку Форуми.

  Форумите немаат ќар да навлегуваат во нечија интима, тие заработуваат од нашите кликања, лајкови и отварање на некоја статија.
   
  На Someonespecial, calliope, Victorian и 9 други им се допаѓа ова.
 4. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Не велам јас за некој да влијае на нас(никаде тоа не го напишав) , туку велам дека можеби (*ова како идеја, како теорија на заговор) дека некој по нашиот е-маил можеби, по нашата IP адреса можеби не контролираат (притоа не мислам тука на членови од форумов, модератори и сл.) туку на помоќни институции. Како што велеа, пример за новите телевизори дека во нив има вградена камера која снима 24/7 кога е телевизорот приклучен на штек. Секако и во ова јас не верувам, но постои како теорија на заговор.
  И ако е темава излишна, канта :).
   
  Последна измена: 27 март 2017
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.960
  Допаѓања:
  52.739
  Пол:
  Женски
  Не дека не е можно, ама не верувам дека постои такво нешто, т.е. дека го прават тоа. :) Идејава ти е добра за филм некој да се сними според неа. :)
   
  На Lizzie, Читател и I I им се допаѓа ова.
 6. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.090
  Допаѓања:
  38.205
  Ме откри. :tmi:
   
  На AnaKlarc, Someonespecial, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.314
  Допаѓања:
  291.101
  :wasntme::wasntme::wasntme::wasntme:
  Се е можно..
  Ако телефоните ни ги прислушуваат, пишаните пораки на Вајбер ги контролираат, зошто да не и преку новата технологија на телевизори.

  П.С. Среќа постар модел имам:lol:...неоти има во него нешто:lol:
   
  На fallenangel, Читател, Sesil и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.360
  Допаѓања:
  119.845
  Пол:
  Женски
  Гајле и е на некоа разузнавачка служба некој си Петко од ДолноДупени дали јајцата пржени или варени ги јаде и колку пати неделно секс има. Не верувам дека некој би следел рандом персони ако нема причина за следење. Плус од една ИП можат многу особи да пишуваат од кај ќе знае унапред некој сопственик на форум кој ќе се регистрира па да го користи форумот за следење.
   
  На Someonespecial, kim.k, Lella и 7 други им се допаѓа ова.
 9. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.063
  Допаѓања:
  17.998
  Васко Ефтов?
  Ти си?
  :wasntme:
   
  На Someonespecial, Gushkalo, donna.17 и 8 други им се допаѓа ова.
 10. ciudad_juarez

  ciudad_juarez Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Машки
  шо ми е гајле нека ме следат ако сакаат,ако немаат друга работа
   
 11. ciudad_juarez

  ciudad_juarez Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Машки
  хахахахаха :bow:
   
  На fallenangel и manja666 им се допаѓа ова.
 12. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  хахаха, не :)
   
 13. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Ами ако петко долнодупенчанецот има е-маил petkodolnodupeni@_______.com?:D
  По е-маилот (претпоставка).
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  141.344
  Да, технички..

  Практично, малку тешко..

  Така да, ако не сакам некој да ме дознае, знам како да се сокријам:bandit:
  За среќа, не сум толку непријателски настроена:)

  НО ... сте слушнале за PRISM?
  Јас вака од секторот безбедност и контраразузнавање да ве потсетам дека никој не е анонимен :)
   
  На friendy, Aleksandar1212 и Rebecca_R им се допаѓа ова.
 15. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  3.192
  Пол:
  Женски
  Хахах значи не сум единствена.. :lol: И мене по некој пат сугестиа ме фаќа од оваа мисла :rofl::rofl:
   
 16. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  јас не. Кажи нешто повише ако не те мрзи :)
   
  На Aleksandar1212 и Dust им се допаѓа ова.
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  141.344
  Ме мрзи од телефон ама за тебе..:hug:

  Се смета дека е еден од пософистицираните начини на собирање на податоци од најголемите електронски бази под капа на NSA.. наводно владата на сад го креирала програмов за да собира информации од серверите на Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Paltalk, Skype, AOL, Apple и мн други.. Се таргетирале конкретни зборови, поими кои се пребарувале, конкретни е-мејл адреси..
  Иако првично бил замислен проект за собирање на информации на база на издаден налог, САД не е САД ако не уплеска нешто..па почнале да собираат секакви информации и тоа за секого, не само за високоризични мети.
  Со години се негираше постоењето на PRISM, но веќе и федерални судии почнаа да признаваат за нејзиното постоење..
  Во филмот за Сноуден (препорачувам да го гледаш), има еден добар дел разоткриено ..или барем се смета дека е таков принципот на функционирање.
  Колку и да се плука по проектов, факт е дека спречил мн терористички напади и друг вид на криминални актовности иако не верувам дека некој ќе излезе и јавно ќе каже - да, постои и функционира на овој принцип - бла бла бла...

  Сепак факт е - никој не е безбеден на интернет. Колку и да се криеме..прокси, впн, магии чудесии..не помагаат секогаш..
   
  На friendy, Aleksandar1212, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
 18. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.243
  Пол:
  Женски
  МОжно ее да дознае, ама да влијае на нашата свест и расудување не. И јас сум размислувала за ова шо ако некој баш прочита се шо имам напишано.. ќе знае, мејби, добар дел од мојот живот..
   
 19. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  16.460
  Пол:
  Женски
  Овде сами одлучуваме што ќе споделиме, па затоа вероватно споделуваме нешто што не се плашиме дали некој ќе не открие. Во денешно време сите имаме фб што сметам дека таму се гледа повеќе приватноста отколку тука. Овде повеќе се дебатира, на одредени теми и тоа е тоа. Не ставаме слики, не се тагнуваме кај сме. И не ми е јасно како може тоа да влијае на мене.
   
 20. Afroditaaa

  Afroditaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  Избачени сте ! Напустите кучу великом брата !
   
  На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.