1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Форумот и дебатирањето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 21 јули 2020.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.951
    Како бре не е ? Никој никогаш не бил премислен во дебата? Па што е тогаш целта ако не да еволуираат мислења?
     
    На SURF, crimson, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Дебата нека има, ама со аргументи.

    ...на форумов и без аргументи, ама да е некако издржано...зашто сепак не сме во Парламент па да вадиме писмени докази за обични работи.

    И што нај многу ми пречи (и напуштам терен) кога некој сака да ме убеди во нешто во кое не верувам, па почнува со не реални измишљотини и навреди.
    Тоа не ми е дебата, туку силување т.е. наметнување на свое мислење.
     
    На poi, SURF, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.897
    Мене реално не ми е проблем па баш со писмени докази на форум, мислам или дебатираме ставови, или аргументираме факти. А за факти, постои линк. Па и ако е лажна вест, фино ако некој ми посочи, да не верувам во се што ќе прочитам.
     
    На SURF, candy.cane, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Сеа...
    Има теми за развод, за родителство, за професионален успех...да не треба свидетелства да приложиме или плакета и благодарница:D
    Линк за се неможеш..

    Ај стави линк за свое ускуство:)
     
    На SURF, candy.cane, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.415
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на ова, имам приметено дека некои членки, ако не им одговара твоето мислење, целосно ти го поништуваат со некоја реченица во смисол, мала си уште, или немаш направено толку и толку години. Бидејќи возраст=знаење, или пак искуство? Лош comeback.
    Подржувам да има дебата, нормално е со постирање да те цитираат, но дебата е кога се издаваат аргументи и факти и само неколку членови ми останале во памтење кои кога ќе напишат, се гледа дека се потрудиле и постот им е убаво промислен, аргументиран.
    Shout out до @Briar Rose :l:
     
    На dayla, SURF, Someonespecial и 10 други им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Од кого? Сите ми се игнорирани :?:
    Имам линк, ама на форум ли да го ставам? :D
     
    На candy.cane, Biljarkata и Dentina им се допаѓа ова.
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.951
    Енџи, ме изнасмеа ти кога го блокнав лошото детиште Хуго:rofl:, сега мож и некој друг да блокнам, ме чешаат прстиЌи(y)
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Се ме чеша. Комарци многу има, ме испокасаа :D
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Крвта ти ја исцицаа :rofl:
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Веќе подолго време немам желба за дебата. Пишувам мислења но и сама забележувам тоа е веќе ретко. Ако забележам препукувања на тема, а ако има метеж на некоја тема, огромни се шансите да заврши ,,дебатата" со навреди, оф топици и клуч на темата, па не се ни обидувам да навлезам во таква каша.
    Најмногу што ми засметало, е фактот дека ако нема согласување на една тема, омразата лично кон членот продолжува и на други теми. Што само покажува дека нема задржување до темата, него лично се пристапува во секоја наредна дебата. Фактот дека повеќето сме возрасни луѓе, уште повеќе е зачудувачки, согледувајќи какви незрели мислења и навреди се пишуваат.

    Постои исмејување, сарказам на скоро секој втор пост, секој сака да испадне попаметен од другиот, навистина ретки се тие кои изнесуваат аргументи, смирено дебатираат и го споделуваат својот став.

    Баш пред некој ден читав стари мислења на постоечките теми, колку само се познава дека пристапот, атмосферата и хармонијата на форум биле сосем различни тогаш, со многу повеќе позитивност и дружба.
     
    На PeonyJF, dayla, SURF и 17 други им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Оти бре блок :D
    Јас никој немам блокирано, мазохист ќе да сум :D

    Дебата... зависи на која тема :)
    Не можеме да дебатираме дали е ќутек воспитна мерка, а имаме таква тема пример. Значи глупо е да дебатираме, исправно е едно, нема простор за мислење, еднакво глупо како да дебатираме дали земјава е елипсовидна... oh wait :D

    Дентина, имам признаено "пораз" неколку пати, еднаш и точно знам на која тема, доење во јавност. Ми се смени мислењето и тоа јавно си го напишав дека ми е сменето. Размислив подобро, сега сум во другиот табор :D Многу игнорантно мислење сум имала.

    Исто и со Дангел на една тема признав "пораз" али пошто дебатата беше во ПП нема да објаснувам тука :D

    И да, дебата е нешто што фали на форумов, али на некои теми просто не може да има дебата.
    На пример, јас сега напишав дека ќе одмрзнам ручек оти ме мрзи да правам, и сега да ми се закачат може - како тоа замрзнуваш ручек, треба свежо, органско, еве ти линк... или зашто е твоја обврска, 21ви век, курсетресеволаднавода... бап линк.

    Е сега, јас не сакам да дебатирам. Донесов одлука. Ќе одмрзнам грашак.
    Не ме интересира вашето мислење, не е добредојдено.

    Ако пишам у тема поделба на домашни обврски, ок. Ќе дебатираме.
    Али у рандом тема како СДК, 40ка, ќошето и слично, јок дебатирање.

    Тука малкуцка не се прави дистинкција, каде се дебатира, а каде не.

    Сите сме вознемириле некој, сигурна сум.
    Али на крајот на денот, idgaf.
     
    На SURF, ivi1987, Kitten и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.897
    Точно, линк за се не можеш, ама ако зборуваме за наводни факти, би било пожелно. Пример, се дешава дебата во Детска козметика, сите пишат јас мислам вака, не, јас мислам онака. Дали темата детска козметика е за дебата? Мислам, состојки на крема се факт, истражување за состојки се исто факт. Можеби не секого го интересира, ама мене на пример ме интересира.
    Јас барем не сметам дека знам се, и секоја нова информација, поткрепена со факти е добредојдена.

    Се согласувам со Каме погоре, нејзиниот замрзнат грашок е нејзина одлука и нема дебата, освен ако сама не побара.
     
    На SURF, candy.cane, Dentina и 3 други им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Се слагам...ДА...неможе сега сите да трачариме и да правиме форум.
    Ама, мораш да се сложиш дека има и искуствени работи за кои неможе да се приложи доказ
     
    На SummerGirl, Dentina и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Јас лично форумов не го сфаќам ко место кај што треба од петни жили да дебатирам, да постирам линкови, да се опседнувам по цел ден. Повеќе ми е тепање време, и нормално дека некогаш ќе влезеш во тема која те чепка и ќе се убедуваш ама после некое време не ми е гајле дали непознати ликови што ги среќавам на форум се согласуваат со мене. Мислам, да очекуваш на интернет секој да се согласува зо тебе...
    99 посто од "дебатите" на форумов се ваѓање комплекси на површина, јас колку сум начитан, јас колку сум свесен
    Една дебата не сум видела без напинање да заврши.
    Во превод, ментални мастурбации.
    Јас кога знам дека за нешто е така, не морам да одам и да му се качувам на глава на луѓе. Едноставно "мир" ми носи тоа што знам дека е така како што е.
    И тоа е. Затоа во дебати се вклучувам некогаш со неколку коментари и толку. Повеќе ми е ко што кажав, кафе муабет.
     
    На SURF, LunaGrey, GirlRose и 7 други им се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    За многу работи е така, не за неколку само. На крајот нашите искуства ги формираат и нашите ставови генерално. Или недостаток на искуства, исто така.
    Тука единствен проблем е кога нечие сопствено искуство се пробува да се прикаже како факт - ама тоа е сепак - лично искуство.
    Од мое лично искуство, сабајле ме тестираа, вечерта имав резултати. Некои чекаа повеќе. Ни моето, ни нивното, не е факт. Искуство е...
     
    На SURF, *Amethyst*, felisitas и 3 други им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Затоа ништо здраво за готово неможеш да земеш.
     
    На SURF, Dentina и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.993
    Пол:
    Женски
    Форумот го сметам за место за дисксија на одредена тема.
    Сакам да дебатирам ,да кажам што мислам,не ми сметаат жестоки дискусии,ама на овој форум многу малку е возможна дебата.
    Затоа што има многу другачки по лп кои се бранат на секоја тема,па нема поента дискусија на некоја тема.
    Тоа е аматеризам.:D
    На ниеден друг форум не сум ја сретнала оваа појава.
     
    На SURF, BoaVista, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    На Кајгана е исто.
    Само таму се мажи, а овде жени (повеќето).
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Затоа ќе си постираш по чат теми и форумски игри.
    Тие се за 'тепање време'..

    Абортус (пример), не е место за некој 'да си тепа време' оти му е досадно.
     
    На Lady D ❤️, SURF, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    После 4 години на форумов од кои првата не ни пишував толку многу (веројатно затоа што ми беше страшна атмосферата кога гледав какви fight's испаѓаа од нигде никаде помеѓу некои членки), сфатив дека во најголемиот дел од времето не може да има конструктивна дебата бидејќи сите изнесени лични работи (почнувајќи од години, па место на живеење, па имање/немање брат/сестра, дечко/девојка и се' до некои уште почувствителни теми како неплодност, семејни проблеми, финансиска криза и слично) му се плеснуваат на соговорникот во теми кои се апсолутно неповрзани со тоа, само за да „се добие“ дебатата.

    Сите го прават тоа.
    Веројатно и јас некогаш го имам сторено.
    А и мене ми го имаат сторено и дебатата тука прекинала, затоа што штом цената за нивната „победа“ е напад на нешто толку чувствително што имам изнесено за мојот живот едноставно не вреди да си трошам зборови на такви луѓе.

    Не се плашам од разменување мислења, не ми е ниту лошо ако некогаш треба да се најдеме на средина, но кога ќе се почне со „ти врска немаш заради тоа и тоа“ веќе и нема можност за нешто паметно да се размени.
    А да и морам да си признаам дека кога ќе прочитам некој да оправдува нешто неодбранливо од тип на физичко насилство, мизогинија, расизам и слично, факт е дека тој член/ка веќе и на сите други теми го/ја гледам поинаку (полошо).
    Фак ит, човек сум. :)
     
    На SURF, BoaVista, Принцезичка1 и 17 други им се допаѓа ова.