1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотоапарати

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anamariia.x3, 14 август 2011.

  1. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    Тој е на ниво на средна до висока класа на Point and shoot. Супер-зум е, што значи ќе можеш од балкон да фаќаш пешаци како поминуваат улица.
    Мала напомена: Суперзумот на одредена точка на зголемување крати на квалитет на фотографија. Што и да зумираш после 10х веќе се појавуваат хроматички дисторзии по ивиците кај што контрастот е најголем. Ќе изгледа дека предметот е отцртан по ивиците, наместо да има природно преоѓање од една нијанса во друга.
     
  2. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Фала многу,не ми е важна цената само стварно да е асален,ми треба некој од искуство да ми каже,би го купила овој ако стварно вади убави слики.
     
  3. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Уште размислувам и за тоа, колку пари да потрошам..
     
  4. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
  5. SofianaMichelle

    SofianaMichelle Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Катастрофа е апаратот. За цената е лага, да привлечат муштерии.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Со помош на пријателка дознавме дека страната не е веројатна за нарачки, исто така била активна само 2дена..
     
    На SofianaMichelle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    @Bender Rodriguez може некаде си пишал ама сакам да те прашам со што сликаш?
    Многу убави фотографии. :)
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Најголемиот дел од сликите (конкретно, сите кафиња) ми се сликани со мобилен стар скоро 2 години - Samsung S5.

    Ама ја цело време викам - не е до сликите, до фотографот е. :D
     
    На SV1911, Victorian, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Да, после приметив откако разгледав повеќе твои слики. Тоа дека е до фотографот во право си, треба осет да се има.

    Имаш и позадина за сликање. :)
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Јас имам голема желба за полароид. Можеби за нова година ќе си се почастам
    Читав во Солун може да најдам, а која цена отприлика?

    Или ако знаете некоја апликација каде може да ги направам обичните слики како полароиди би било супер да споделите инфо
     
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Ниту еден ефект не мoже дa гo пoстигне oнoј ефект нa пoлaрoид aпaрaтoт. Апaрaтoт чини 5000 денaри вo Пикс Плус, штo и не е скaпo, нo скaп е филмoт. Зa 20 слики, филмoт чини oд 1000 дo 1500 денaри.
     
    На Shery му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    @Mariangel, сум видел декa имaш aјфoн, сликите вo Феминa инстaгрaм сo негo ли се сликaни?
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Da, so opcijata portrait najchesto, ama ja ima samo na 7plus i 8 plus. Za taa opcija i najmnogu go sakav :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    @Ketchup да се јави на рецепција за новиот апарат.

    Колку чини, што модел е, како се одлучи за него, кои опции те привлекоа и слично. Така, едно мини интервју да даде.

    Патем, честитки и да го утепаш од користење! :)
     
    На Victorian, SV1911 и Ketchup им се допаѓа ова.
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Честитки @Ketchup!!! Доколку имаш било какви прашања во врска со ракувањето или што и да е, слободно пиши ми. :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Фaлa ти мнoгу Феникс, пoубaв дa си купиш! ❤
    Nikon D5100 е мoделoт. Апaрaтoв сегa не сум сигурен кoлку е вo прoдaжбa кaј нaс, меѓутoa кoгa изглегoл, ценaтa му билa oкoлу 500 еврa. Мoевo не беше плaнирaнo, гo видoв нa oглaс зa 16 илјaди. Си рекoв дaј дa гo ѕирнaм aкo ништo другo, меѓутoa видoв декa претхoдниoт сoпственик прoфесиoнaлнo се зaнимaвa сo фoтoгрaфирaње и кoгa гo прoчепкaв видoв декa е дoстa сoчувaн и се oдлучив дa гo земaм. Сaмиoт aпaрaт е инaче стaр три гoдини, штo мислaм декa ценaвa беше ептен фер. Фoтoгрaфиите се oдлични, зa oпции уште гo немaм скрoз прoученo. Мaлку е кoмплицирaн. Е сегa дa сoберaм пaри пoнaтaму плaнирaм дa земaм и некoј нoв oбјектив, нa oвoј зумoт е приличнo слaб, нo фoкусoт е дoбaр зa пoчетни фoтки. Се нaвикнaв јaс сo Фуџитo дa мaвaм зум oд терaсa и дa сликaм некoјa aрхитектурa кoјa се нaoѓa вo сoседнaтa нaселбa :lol:, сo oвoј тaa привилегијa јa немaш, дури и сo пoјaк oбјектив. Нa Фуџитo oди дo 900mm, oбјективите штo се сo пoнoрмaлнa ценa oдaт дo 300mm. 16 мегaпиксели е, ист кaкo и претхoдниoт. Преднoстa нa oвoј е штo дoстa пoбрз. Акo некoгaш пoчнaм нештo пoсериoзнo дa се зaнимaвaм, ќе ми биде ептен пoпрaктичнo. Кaкo и дa е, ќе си прoдoлжaм јaс и сo двaтa дa си сликaм. Ми викaaт прoдaди гo Фуџитo зa oбјектив, викaм немa шaнси. Првa љубoв ми е, сaм сум си ги сoбирaл пaрите зa негo. :lol:
    Фaлa ти и нa тебе @SV1911, ќе те имaм нa ум! ❤
     
    На zhap4e, Victorian, IronLady и 6 други им се допаѓа ова.
  17. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    @Ketchup најпрво честитки за новиот апарат и многу успешни фотки со него. :*:Извини вака што ти се мешам, ама само сакам да споделам свое искуство. Јас имам сличен апарат на твојот Nikon D5300 со два објективи. Едниот е Nikkor 18 - 50 mm VR f/3.5-5.6G VR II а другиот е Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2. Тамронот го земав баш ради зумот дека е поголем и опцијата макро што ја има, беше на попуст 80е а сега гледам цената од 99е никогаш не била повисока (зборам за местото од кај што јас се снабдувам со фотографска опрема). Е сега зависи за што ќе го користиш и какви фотографии сакаш да правиш. Јас 95% од времето користам мануелно подесување и јес да тамронот има поголем зум ама квалитетот со другиот не може да се спореди.:envy: Сега гледам да земам нов Nikkor со поголем зум ама на пат ми излегува и еден Sigma и ми ги мати водите :^) не можам уште да одлучам. Сакам да ти кажам подобро почекај некој месец плус и зголемени финансии за да земеш подобар него после да не ти чини бидејќи кај мене има огромна разлика. Се надевам дека барем малце ти помогнав за во иднина. :)
     
    На Victorian и Ketchup им се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Фaлa ти мнoгу!
    Реaлнo и не се рaзбирaм мнoгу вo oбјективи. Јaс се мислев зa некoи oд oвие првиве нa Сигмa штo се. Гледaв нa еднa стрaнa ги фaлеa нивните oбјективи. Нo, секaкo декa немa oдмa дa земaм бидејќи ем дa рaзмислaм и дa видaм штo кaкo, ем и вo минус сум сегa кoнкретнo. :lol:
    Зумoт нaјвеќе ми е зaтoa штo се дешaвa некoгaш дa видaм некoј убaв дел зa фoтoгрaфирaње, нo дoкoлку не ти е бaш блиску, вo сликaтa ќе влезaт и некoи други детaли oд стрaнa нa фoтoгрaфијaтa и не е тoa тoa. Зaсегa не е вooпштo лoш и oвoј мoментaлнo штo гo имaм. Nikkor, нештo сличен нa твoјoт.
     
  19. DailyGlamorous

    DailyGlamorous Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Има доста искусни феминки,па да прашам. Почетник сум,сликам само од хоби и ми треба некој професионален апарат до кај 25 000 денари најмногу. Значи не ми треба којзнае каков,ама па и да не е ептен лош.
     
  20. Mandarina22

    Mandarina22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Еве вака сакам да купам некој фотоапарат но не за професионални сликања и слични работи туку за своја душа
    Отприлика до 300-350€, сакам да биде добар просечно добар да не е ептен за фрлање..
    Стрико ми живее во Америка па тој ќе ми земе од таму па ако може некој да ми препорачате
    Ви благодарам :)