1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотоапарати

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anamariia.x3, 14 август 2011.

  1. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    anabel-a како ти пукна стаклото одвнатре? Ти падна ли ?
    Мислам дека гаранцијата ти важи т.е гарантира за хардверот на тој производ дека ќе биде во добра работна состојба во текот на гарантниот период. Во случај на дефект на истиот, сервисот за поправка ќе ти обезбеди бесплатен сервис на апаратот.
    Гаранцијата не ти важи во случај на несоодветна употреба, ракување или функционирање на производот, како и несоодветно чување, паѓање и сл. Си пишува убаво на гаранцијата.

    Ако ти пукнало стакленцето при паѓање не ти важи, ќе треба да си го платиш сервисот, но сметам дека и самиот сервис би те советувал да не се нафатиш дека тоа е многу скапо. Можеби и поскапо од самиот апарат.
     
  2. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    Девојќи ич не се разирам во фотоапарати а решив да си го купам мојот прв дигитален фотоапарат.. значи ми треба сериоазна помош. Од она до сега што разгледав ми се допаѓаат 3 категории на апарати:
    1. 5500ден:
    [​IMG]
    http://tehnomarket.com.mk/products/0910 ... sd-4gb-cas

    2. 7500
    [​IMG]
    http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?Article ... AA&Action=

    3. 13500
    [​IMG]
    http://tehnomarket.com.mk/products/0910 ... l120-black


    Се мислам помеѓу првиот и вториот бидејќи ми кажаа дека на стандардна слика, бр на пиксели не играл голема улога. А за третиот се мислам да не ми е прескап, оти јас па и не сум професионален сликар нели :) HELP!
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Тука не верувам дека ќе добијам одговор, ама да си прашам. :wasntme:
    Знае некој, како иде тоа со апарати на сметка, нешто? Месечно се плаќало 200-300 денари, незнам што. Сакам сама да си го купам, некој просечен апарат. :wasntme:
     
  4. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    ЈАс искрено сум за вториот.Има 16 мегапиксели камера и 5 зум кои играат голема улога во квалитетот на сликите.А за третиот ем е скап а ем ако не си професионалец не ти ни треба. :)
     
  5. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Женски имам олимус фе-160, ама нешто имам проблем како што сликав ми се исклучи и два дена не сакаше да се вклуче е после тоа се вклучи ама не сроз
    e сеа он се вклучува се ама вака ми стои како на сликава дали некој знае што е проблемот??
    инаку апаратот е купен на старо од Црна Гора
    и дали знаете некој сервис за поправки фалаа
     

    Прикачени фајлови:

  6. Bieber-Fever

    Bieber-Fever Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕМИ ............
    значи имам дигитален апарат самсунг и го добив пред неколку год. пред 3 од прилика и ми е од Шведска..сега БАШ сега пред 15 мин. се сликав и го имав качено на регалчето со тајмер за да се сликам ..проклет да е часот кога го направив тоа..апаратот падна и сега ми е закочен кај што е она за отворање не се затвора..и сега мие многу страв да не го расипаф :((((( вемолам кажетеми каде можам да го поправам бидејќи не сакам да му кажувам на родителите оти знам дека ќе јадам ќотек..иначе сум од Бт ако знае некој каде можам да го поправам го МОЛАМ да ми кажи...:((( ќе ме убијаат што направив :'(
     
  7. Bieber-Fever

    Bieber-Fever Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    ете како е скршен апаратот...
     

    Прикачени фајлови:

  8. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Имам ваков, ама уште го учам. Летово ќе паднат убави фотографии. :)
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мона-ли, јас го имам првиот S3100 Nikon и сум супер задоволна - супер бои и scenes, 14 мега пиксели и не се малце (по 5-6 MB е една слика). За парите е одличен, нема да згрешиш. Сепак, ако можиш да си го дозволиш вториот, земи го него ;)
     
  10. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Значи за третиот, стварно немаш потреба, тој е за попрофесионални фотографи. За секојдневно сликање избери еден од првите два. Резолуцијата за секојдневни фотографии не е толку важна (освен ако не сакаш да правиш постери за на ѕид). Сосема доволно се и 4 пиксели (ако се решиш да ги развиваш ќе имаш супер квалитет на фотографија и 10*15 и 13*18). Колку е поголема резолуцијата, фотографиите ќе ти зафаќаат повеќе место на мемориската картичка и во компјутерот (според мене непотребно). Мене ми е многу важно апаратот да има литиумска батерија затоа што ќе можеш да направиш повеќе фотографии со истата отколку со батерии на полнење. Обрзни внимание и на тоа да слика моментално (со мојот стар диг. апарат требаше да почекам неколку секунди додека сликне, со што може да се изгуби моментот што сакаш да го фатиш). И двата имаат доволно голем оптички зум. Ако се прашувам јас, би земала Сони апарат.

    п.с. провери и по колку гаранција ти даваат за двата
     
  11. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Моментално имам Sony дигитален, супер си е 14 мега пиксели,ама конечно се решив да си земам пак некој попрофесионален, бидејќи стариот сестра ми ми го скрши.Е сега не можам да се одлучам помеѓу овие два, а и мала е разликата во цената.
    1. Nikon CoolPix L120
    [​IMG]
    Имам сликано со ваков, и навечер и преку ден вади убави слики, мислам дека е задоволителен но сепак не можам да се одлучам.
    2. Canon PowerShot SX150 IS
    [​IMG]
    Со овој немам искуство, но има ептен добри reviews.

    Па помош? :)
     
  12. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Јас би ти го препорачала првиот мене многу повеке ми се допаѓа и јас мислам таков да си земам кога ке зберам некоја пара а сега за сега имам розево самсунгче а немам поима кој модел е а многу убави слики прави има 13.2 мегапиксели сега за сега врши работа
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Девојки не се разбирам многу од апрарати, меѓутоа ако некој од вас се разбира повеќе, да ми препорача апарат со јак фокус како на сликиве....у други зборови да е многу мутно она што не е фокусирано.
    макро да може да слика, мислам така нешто имаше израз...

    еве пример на слики :)
     

    Прикачени фајлови:

  14. KatWonderland

    KatWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Јас моментално го имам Nikon coolpix S3100 и навистина сум задоволна од него.
    Обожавам фотографирање и обожавам да фаќам некои интересни моменти.
     
  15. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Мојот фотоапарат е постар иако е од поодамна тогаш кога го купив беше некаде околу 1000ден. обично кога сакам добра слика сликам од моб.Ц905 или К800,но одамна не сум била на излет,а кога би отишла би го носела апаратот неоти кој знае како знам да сликам ама ете некако си го сакам,а воедно со тој фотоапарат ме врзуваат и убави спомени :~: :l: :sun: :rain: :f: :^:
     
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
  17. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Старо мислење ама има шанси да го прочиташ моево :)
    Зависи од буџетот на располагање, повеќето нови дигитални апарати имаат добар фокус, имаш да си местиш mode-macro и немаш гајле. Тие ти се со автофокус, ако сакаш со мануелен најефтиниот dslr ти e 25 000 негде.
    Многу е поинтересно на мануал, ама пак ќе кажам зависи колку си ограничена или неограничена.
    За апаратчиња ти препорачувам или канон или никон.
     
  18. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош од вас имам Nikon coolpix S3100 и имам еден проблем некое време ми стоеше па едно 7,8 дена празен и сега го вклучувам да се полни несака пробувам да го вклучам апаратот исто така несака дали знаете отприлика што е проблемот :(
     
  19. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Да не треба да купиш нова батерија? Претпоставувам користи литиумска? Колку време ја имаш?
     
  20. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски

    користи литиумска а ја имам скоро еден месец