1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотоапарати

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anamariia.x3, 14 август 2011.

  1. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Ни јас не се разбирам многу во фотоапарати, ама можеш да си земеш професионален (ако си во можност) а ако сакаш мал и практичен јас ти го препорачувам Sony Cyber-shot DSC-W610
    [​IMG]
    Јас имам ваков и ептен сум задоволна.
     
  2. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    Девојки ај вие повеќе се разбирате- сакам да земам апарат со цена до 5000 денари..ко што гледав по каталози и во амц во продавнициве низ Скопјево имам избор меѓу - Sony DSC-W530 14.1 mp ; Nikol Coolpix S3100 14.1 mp ; и Canon со исто 14.1 мп ..и сега јас некако повеќе сум за Канон ама сакам да чујам ваши мислења колку и како сте задоволни од апаративе :)
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Овој Сони DSC-W530 14.1 е сличен на мојот DSC-W610, разликата е само тоа што DSC-W610 е понов модел, барем така ми кажаа кога го купував. Јас сум задоволна а и не е скап 4990 мислам дека татко ми го купи.
    И Nikon Coolpix S3100 имам слушано дека е добар а за Canon не знам, ако има некој нека ти каже.
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Моментално имам [​IMG] ама планирам да си земам нов [​IMG]
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nicol

    nicol Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    139
    Јас сакам да земам водоотпорен апарат, а дали знае некој од прилика колку се движат цените,или пак да си земам водоотпорна маска а што викате?
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Мислам дека нема да најдеш водоотпорен кај нас. Јас бев заинтересирана да купам маска пред неколку години, прашав во Сони (апаратот ми е таков), немаа. Сега може има маски, само зависи од моделот. Во повеќето туристички места надвор од земјава има за една употреба, доста ефтини. Мислам дека тоа ти е најдобра опција.
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dolphin.87

    dolphin.87 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво,
    дали може некој да ми каже дали има исуство со NIKON COOLPIX S9100 и NIKON P300. КОј од овие фотоапарати е подобар? Особено ме интересира ефектот на замаглена позадина. Дали знае некој дали со овие фотоапарати може да се постигне тој ефект?
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Во што треба да се гледа кога се купува фотоапарат?И која марка е подобра никон,сони,самсунг,канон?
     
    На isabella0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. isabella0312

    isabella0312 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    32
    Јас обошааваам да сликам!!!Моја желба е кога ќе пораснам да бидам фотографер,а иначе имам Nikon Coolpix L22 и сум многу задоволна,исто така имам и Canon ама тој апарат е повеќе професионален и е на филм,па затоа не го користам до толку.
     
    На NewYorker му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    [​IMG] еве го мојот.....
    [​IMG] а овој мора ад е со мене и каде да сум .....и тоа горе ама тој мајка ми многу не ми го дава...тој така за поседни пригоди а овој вториот за секојдневно....
     
  11. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Луѓе каде можам да најдам ефтин апарат за под вода? :^)
    Барав сегде,сите се негде околу 5000-6000..знам дека има и од 2000-3000 имав едни флаери уште минатата година ама незнам кај ми се :((
    некој да не знае?
     
  12. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Резолуцијата за секојдневни фотографии не е толку важна (освен ако не сакаш да правиш постери за на ѕид). Сосема доволно се и 4 пиксели (ако се решиш да ги развиваш ќе имаш супер квалитет на фотографија и 10*15 и 13*18). Колку е поголема резолуцијата, фотографиите ќе ти зафаќаат повеќе место на мемориската картичка и во компјутерот (според мене непотребно). Мојот на пример има 14,1 мп. а јас фотографирам со само 4.
    Мене ми е многу важно апаратот да има литиумска батерија затоа што ќе можеш да направиш повеќе фотографии со истата отколку со батерии на полнење. Обрни внимание и на тоа да слика моментално (со мојот стар диг. апарат требаше да почекам неколку секунди додека сликне, со што може да се изгуби моментот што сакаш да го фатиш). Важно е да има и доволно оптички зум. Ако го користиш дигиталниот зум, тој ти ја намалува резолуцијата (т.е квалитето, а ако имаш мала резолуција, тогаш квалитетот на фотографијата ќе ти биде послеб). Канон и Никон се добри марки, ама ако се прашувам јас, би земала Сони апарат. Се до сега што сум купила било од брендот Сони и сум презадоволна. Ако те интересира нешто, слободно прашај.
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. guitar

    guitar Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    18
    Јас имам 2 професионални, едниот е канон а едниот најкон, канон од Германија го купивме 93000, огромене а најконот е од Италија 60000, и имам мал дигитален канон....Многу саам да се сликкам и имаме дом цела опрема за фотографирање,како в студио, з светлина за се, во една соба ама бидејки јас сакам да позирам викаме фотограф и ми прави фотосесија ко од списанијата дома со на опрема :)
     
  14. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Има и за 3 000 и нешто , ама зумот им е катастрофа. Убав апарат над 5 000 ( 14 x 7, 15 x 8 oтприлика зум и резолуција )
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас на пр. не би дала многу пари за апарат за под вода, а и не ми е битно толку за зумот. И мене ми беше интересно пред да купам и купив од оние еднократните со околу 20 фотографии. Многу брзо ми помина меракот, дури и не знаев на што да го досликам филмот. Сликав рипки, корали (во Црвено Море има многу интересни риби), па ние под вода, над вода.. и толку. Не би купила пак. Затоа ви препорачувам да не трошите многу пари за ваков апарат. Поубаво дадете за квалитетен за фотки на суво ;)
     
  16. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Имам никон д5000 професионален,ама ми треба некој ефтин за под вода,зумот и не ми е ни битен.. :?:
    каде да најдам?
     
  17. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    За овде не знам кај можеш да најдеш ама ако одиш во странство на одмор тие за една употреба можеш да ги најдеш во трафики, продавници за сувенири и сл. Ефтини се.
     
  18. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    Дали некој го има користено овој апарат-sony a200 или знае дали добро слика?Се решив да купам професионален апарат,бидејќи другиве грди слики вадат.Но,кога ги видов цените бев... :headbang: Сега го најдов апаратов на старо за 15.000.И тоа ми е скапо,али сепак се работи за професионален апарат.Некој нека ми каже ако знае дали добро слика апаратов и колку би било на ново цената отприлика.Да не испадне да има мала разлика у цена :?:
    Сакам побрзо да дознаам се за апаратов да не ми го продадат
    Секоја информација е добредојдена :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    На Kristinna1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
  20. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Незнам за апаратов ама бидејќи ја видов цената и гледам дека сакаш да си купиш нов би ти препорачала да се распрашаш за Nikon L120 Coolpix јас го купив пред некое време во мај и дати кажам одличен e (еве ти линк па види си ги карактеристиките )
    http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26253/COOLPIX-L120.html
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.