1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотоволтаични- соларни панели за струја

Дискусија во 'Дом' започната од 54321, 13 ноември 2021.

  1. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.486
    Пол:
    Женски
    Во Македонија доцни футуризмот.
    Доволно сме модерни во медицинскиот фашизам, али затоа сме региресивни кога треба да се направи нешто на дело.

    Инаку, зошто?
    Па, знаеш зошто.
    Со кого Македонија соработува, кој ни ја диктира гасоводната мрежа?
    Кој прави најголеми инвестиции во енергетиката?
    Епа, ете го одговорот - од нив зависи.
    Овие слепци од политичари што имаат вработено нивни луѓе во секторот енергетика не се таму за да проектираат, ами да лапнат платичка секој први.
     
    На daylight и An-na им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.712
    Допаѓања:
    169.762
    Има некоја виша математика. Како држава купуваш скапа струја, плаќаш многу данок, претураш од шупље во празно, пола во џеб и така. Не се глупи да се заебаваат со твоите 2 киловати плус или минус.
    Ќе дојде, не дека не, штом Дуи е зелена тоа е ин, ама се мислам ќе најдат креативно решение и од тоа да украдат нешто, некако:|
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.037
    Пол:
    Женски
    Ех зошто нема кај нас откуп на струја. Е нема зашто некому не одговара. Сите политичари што се битни си имаат свои бизниси со струја. Па сега видете зошто нема. И нели они за пред народ се тепаатм привастно си се другарчиња (https://infokompas.com.mk/2021/07/22/бизнис-мали-хидроцентрали-анѓушев-ла/).
    Инаку инвестиција од некои 3-4000 илјдаи евра не е многу кога би имало откуп. Јас едно време мислев да предложам на кров од зграда да се стават такви панели. Стои без врска кровот, на тие најгоре им е топло во лето ова ќе ми дојде плус изолација. Ама не одело така. Дури и ЕВН вика панеливе на куќи, за згради не. Глупост невидена. Ама тоа е. Ќе почекаме изгледа уште малку да тонеме со скапа струја.
     
    На 54321 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Ќе замолам членките што имаат поставено вакви фотоволтаични панели/системи да ми пратат контакт од изведувачите
    Во процес сум на разгледување/размислување ама сакам некои со кои имате добро искуство
     
  5. briti123

    briti123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Здраво девојки, сакам да прашам дали некој има искуство или знае нешто околу процедурата за добивање лиценци за монтирање на соларни панели тука кај нас? Во министерство за економија ајде што не ми креваат, туку и сите ми зборат дека без врски ништо не правам.
     
  6. Di Vaio

    Di Vaio Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Машки
    Ви пишав во дм проверете ,благодарам