1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотографирање за табло – избор на гардероба, шминка...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од TheCandy880, 27 февруари 2011.

  1. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Се сеќавам кога јас се сликав за на табло.
    Кај нас е традиција сите да сме облечени исто.
    Бев на фризер за косата да ми ја направат и воопшто не ми се допадна, ми ја зезна шишката (којашто ми е многу проблематична), за шминката се погрижи другарка ми и беше едноставно со малку сенка на очите, пудра, руменило и креонче, но сепак воопшто не ми се допаднаа сликите, па така откако беа готови сите, само јас од цел клас не се свиѓав и решив да се пресликам.
    Сама си ја направив косата, сама си се нашминкав наједноставно и супер испаднав на сликите :D
    Така да што поедноставно , тоа подобро според мене.
    Имаше и кај нас случаеви со фенови и слични глупости ама на крај смешни испаднаа на сликите.
    Не е ова насловна на Космополитен хахааха :D
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.842
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Леле се сликав за апсолвентско табло пред некоја недела.. Ми кажаа изненадно дека сликањето е наредниот ден и се појавив таму онака како секој ден, зошто немав време да и направам нешто на косата... А носев кошулка плус тоа долгото (мантијата :D ) од факултетот. Не испадна лошо, ама ќе видиме со фотошоп како ќе биде. (многуу претеруваат со тоа фотошопот)

    Инаку, не оправдувам давање на 1000 денари за шминка и 1000 денари за фризура за сликање за табло. Според мене треба да се биде природен. Да не бидеш со некоја сарма на глава :D :)
     
  3. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    За сликање пудра никако! Нема да можат убаво да ви го исчистат лицето. И без пудра на крај ќе ви е целото изчистено суперишка, така да ќе нема потреба. Јас кога се сликав после тоа цел ден плачев дека не сум убава била. Со сестра ми отидов да се пресликам ама таа ме предомисли да ја сменам само од тие 5-6 пати што ме сликнаа од прва. Таа кошулка што ја купив тогаш за сликање никогаш повеќе не ја облеков ама за табло беше убава.
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.593
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    |(

    Ова ми враќа некои грди спомени од средно.
    (Starfish :hai: ) споменала дел од моите кошмари.

    Чекање ... со часови.
    Професионална шминка кај Дадар , Сергеј и Леонтич, дување со фен, кршење на врат, позирање, напрчени муциња и некои мистериозни, секси погледи... демек |(

    Значи наједноставно.
    И да ти е удобно.
    Не се пикај во кошула по секоја цена ако те фаќа просто с'клет.
    Една еднобојна темна рамбовка и некое мало брошче (не мислам на оние светлуцави и бабински ко на Јованка Броз) туку има денес милион убави и штосни.
    Косата - едноставно исфенирана и пуштена.
    Убава пудра, моливче, маскара и омиленото сјајче.

    Та-дааааааам!
    Picture perfect ;)
     
    На pamelche, karina8 и TheCandy880 им се допаѓа ова.
  5. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Најубаво е кога сите се во иста униформа/наметка, барем мене многу повеќе ми фаќа око такво униформирано табло, делува попрофесионално. :D

    Пред некоја недела се сликав за апсолвентското табло, косата ми беше онаква каква што ја носам буквално секој ден, испеглана со шишки, појака шминка на очите, руж и безбоен сјај за усни. Страв ме фати од тетката што сликаше, само 4 пати ме сликна и мислам дека ми даде 5 секунди време да се одлучам која слика ја сакам. Се испаничив. :D

    Инаку и јас сум за поприроден изглед на таквите слики, не да биде ептен преобично, зошто ипак сакам да ми стои на видно место по дома, ама нејќам ни да изгледам како глумица од шпанска серија и да не можат да ме препознаат. Доволно ги „пеглаат“ сликите со фотошоп.
     
  6. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Кај нас мораше сите да сме облечени исто - бела кошула и наметка од училиштето која беше темно сина и баш убаво ме покажуваше 8) Косата на фризер - фенирање, а шминка сама - пудра, моливче, маскара и сјај. Значи само едноставно и што поприродно.
    Е ме нервира што многу фотошоп употребуваа - јас си побарав мојата минимално да ми ја корегираат, ама некои беа толку исфотошопирани да не можеш да ги познаеш. На едно девојче предните заби и се малку разделени и овие и ги имаа споено, избелено..... дај и нов нос/очи/уши нека стават.....
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.842
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Во Јасмина? :D И таму тетката беше страшна :D
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Леле јас кога се сликав за табло (кога бев матурантка) бев на фризер и не ми ја погодија косата каква што сакав, а ме шминкаше професионална шминкерка (пријателка и не ми наплати).
    Добро испаднав, не се жалам.
    А за апсолвент кога се сликав, сама си ја испеглав косата, сама си се нашминкав (пудра, црн туш, креон, кармин).
    И кога ги споредив двете слики, помлада изгледам на сликава кај што сум сликана за апсолвент (иако е сликана после 3-4 години од онаа за матурантка).
    Мој совет, чувајте си парите, средете си се самички. Така ќе сте најзадоволни.
     
  9. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Taму, таму! Какво експресно слајд - шоу ми направи, па кога почна да превртува очи кога се двоумев меѓу две слики...за тие пари услугата беше крш, ама тоа е.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Полуматурантка сум :)

    Иако сите испагаат убави, јас мислам дека ќе сум утка.
    Се чувствува ко некој да ми вика:
    - Насмевни се надесно, малку налево, не не не тоа не ти стои. |(
    Затоа што сум случаен гледач, другите бираат што и како.

    Не ми е криво за мене, јас и онака немам ништо посебно да кажам.
    Криво ми е што девојче со убав стил и вкус, кое сака да помогне
    не е ако ништо друго испочитувана дека дала добра идеја.

    Фризура, облека, шминка се' ќе ни е исто.
    И се' е по нечиј вкус. Не по мој. :wasntme:
     
  11. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Јас пудра не носам, ама ќе ставам сега бидејќи имам малку црвенило по лицето.
    Значи ставам течна пудра во боја на мојата кожа, сенка минимална, па може да се каже ни малку, туш, малку ајлајнер во долниот дел на окото и омиленото сјајче.Нешто вака, само без толку сенка:

    Што мислите?
     

    Прикачени фајлови:

  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Аврил добар избор, многу природно. Мене ми се допаѓа.
    Што се однесува на сенката, јас лично ќе ти препорачам да ставиш. Ама сосема малку, и тоа само во горниот агол за да добиеш smoky eye ефект. Значи не многу, само кај прекопот.
    Исто, можеш под веѓите, кајшто веѓата се закривува да ставиш малку бела сенка. Така визуено, веѓите се подигнуваат и изгледа многу поубаво.
    А да ќе заборавев, стави си руменило, ама не розево, туку некое на портокалова нијанса. Ако се сликаш странично, вака убаво ќе ти се гледаат конутрите на лицето. ;)
     
    На Avril.09 и karina8 им се допаѓа ова.
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Јас би ве замолила да ми дадете некоја идеа за косата, да и носам на фризерката слика па нека ме исфенира така. Не сакам ништо посебно, нешто пообично. Мојата коса е долга и благо виткана ама немам шишки, незнам како да ја средам се двоумам некако исфенирана и благо виткани краевите..а за шминка и јас планирам што поприродно. Уште неколку дена и ние се сликаме :)
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Карина мене секогаш за долга коса ми се допаѓало право исфенирана коса, со предните прамени благо извиткани нанадвор.
    Вака некако, само без толку волумен.
    [​IMG]

    Исто и ова ми се допаѓа, така малку послободно исфенирaна. Многу природно делува.

    [​IMG]
     
    На karina8 и TheCandy880 им се допаѓа ова.
  15. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    [​IMG]
    Јас планирам вака на лесни локнички да ми ја направат..само не знам што да им направам на шишките веќе ми се израснати така до кај усните,се двоумам дали да ги скратам како за на страна да ги носам или пак да ми ги извиткаат со косата заедно(иако малку сум скептична онака за шишките извиткани со косата заедно,не ми личи) :|
    А за шминка размислувам нешто вака само малкуу посветло она црното да не биде толку многу нападно,бидејки гледам онака да ми дојдат очите до израз...па ќе видам што ќе биде до четврток можеби и ќе се предомислам :)
    [​IMG]
     
  16. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Во осмо кога се сликав, само креонче, римеличка и сјајче. Пудра не ставав и така на крај ми беше исчистено лицето :) . Шишки немав ама ја вратив косата назад и малку подигнанко
    Вака [​IMG]
     
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Луѓе за табло изгледајте што поприродно. Немој случајно да ставате туш, или црвен кармин, или пак да идете на шминкер... И косата нека биде природна, и пуштена.

    Пред некој ден гледав на нет слики од медицина, незнаете какви се „маскирани“ видов...

    Мислам пред се, треба да ве познаат дека сте вие кога ке ве видат на табло, нели :)
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Природни. Имате на интернет посебни совети за тоа како што да правите. Никако јаки бои на усните или очите, од памет ќе ги извадите тие што ќе ве видат.
    Не знам што се крева воопшто толкава фама околу фотографиите за табло. Провен шминкер/фризер и ред други работи, за 20 слики. :D
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  19. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Јас планирам вака некако да ја исфенирам косата. За шминка што поприродно ќе настојувам да изгледа.
     

    Прикачени фајлови:

    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Фотографирање за табло-избор на гардароба,шминка....

    Јас имам проблем околу шминката. :( Не сакам да биде премногу, а сепак сакам повеќе да ги истакнам очите, бидејќи имам релативно мали очи. :worried:
    Се мислев дали да си ставам само туш вака:
    [​IMG]
    И малку бронзена сенка. :?:
    Меѓутоа проблемот е во тоа што очите ми се закосени надоле. :( Натажени. :D
    Имате ли некоја идеа?
    А веѓите ми се малку краткички. :( Зезнав работа во последен момент. :headbang: Најверојатно ќе може да се среди со кафен креон. :sweat: