1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотографирање за табло – избор на гардероба, шминка...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од TheCandy880, 27 февруари 2011.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Нијанси на зелено, златно, кафено, праска боја, шампањ...Вакви тонови претежно. :)
    Зависи и од очите исто така.:)
     
  2. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Така и си мислев, темно-кафени имам очи, па затоа сакав да направам нешто со виолетова.
    Фалаа :*
     
  3. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Препорачувам тие што ќе се сликате обавезно да ги исцртате очите и ставете руж(перли) за да ви се исцрта и лицето малку,зошто ако не ставите ништо ќе бидете како гумени и бледи во лицата и очите,сепак не претерувајте со боите.Доволно е исцртани очи и сјајче со малку боја каква ви одговара нели,зошто со проѕирно некако лицето ќе ви биде бојата на устата.Затоа е убаво уста,очи и образи да исцртате (истакнете),таа што не сликаше нас, на девојчиња што дојдоа без шминка им рече дека не требале така да дојдат само со маскара и сјај дека сепак треба да се малку нашминкани,па се дошминкуваа таму
     
  4. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ке се сликам сеа за полуматура ... имам светло сини очи кафеава коса и бел тен ... не сакам многу да се шминкам ама сакам да ги истакнам очите некој совет ? :)
     
  5. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    леле и јас се сликам утре за алманах-.- неееејќам ич! уше неам одбрано шо да носам не знам шо боја ќе ми одговара највеќе инаку имам смеѓа коса и плави очи па ако има некој предлог нека каже :|
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Јас кога се сликав за апсолвентско табло бев нашминкана со виолетова сенка и убаво исцртани очи (благодарение на братучетка ми), пудра, руж и некоја розева нијанса на сјајче.за усни. Имам темно кафеави очи и темно кафеава коса, права, тогаш до рамена, за пригодата само пеглана. И носев еднобојна блузичка и обетки (едната малку се ѕирка) и ланче со сваровски привезок. Ептен едноставна.
    Фотографиите беа убави, и црно белите и тие во боја.
     
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Sweety-Tweety одличен погодок за кафени, или кафено зелени очи си направила! :clap:

    IndieGirl ме мрзи да пишувам пак, ај побарај во погорните постови, мислам има напишано од некој. Ако не, ќе напишам пак. :D
     
    На Sweety-Tweety му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    леле се сликав и погрдо не м ожев да испаднам ич не сум фотогенична! :@ :puke:
     
  9. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто некако сум убедена дека ќе ја утнам работата ако се средувам сама.
    Кога ќе дојде време ќе одам кај професионалец, немора да значи ако е професионален шминкер знае работи исклучиво со пемба кичести дреч бои , и при секоја посета кај него ќе излезеш непрепознатлива или попознато како the свадба look.Ќе побарам да ме нашминка ненападно, несакам да излезам како трансвестит башка со сељачки огромни сјајни светки.
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Шминкерите си ја знаат својата работа и нема да утне ако ти му посочиш што сакаш. Заработуваат од тоа и ги шминкаат клиентите онака како што е побарано. Мене колку ми е фуфка ако се утнам за табло кога ќе се шминкам... :D
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас не му се мислев многу знаев дека кошула со карнери ќе носам, косата згрешив што ја направив поинаква отколку што сакав, а шминката самата си ја направив многу нежно и дискретно, иако најпрвин се нервирав поради тоа што направив локни, а требаше пеглана со шишки, веќе не му се замарам, било поминало, симпатична сум си...и тоа е тоа, за некоја година нема ни да се сетам на сликата :D
     
  12. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас кога се сликав за на табло носевме бела кошула,и лилјакова марама.Косата ми беше пеглана и бев така малку нашминкана. Задоволна сум од тоа како испаднав на сликата ;) :D
     
  13. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Најнормален свеж излед, без прешминкувања и теткински фризури и ненападен но впечатлив накит. Што се однесува до гардеробата, ние во средно си бевме во униформи и немаше тука простор за замарање. Исто и за апсолвентско табло има наметки и капи што се потемна боја така што џабе е потресувањето за фризури и онака ништо нема да се гледа. Ако не ви е обезбедена облека, нека биде нешто потемно и ненападно.Без светкави материјали и нешто што боде очи.Застанете само во нормална поза во којашто се осеќате удобно, да не ве врткаат како сакаат, божем за којзнае каков фешн каталог се сликате... а резултатот на крај е извиткан врат и недефиниран поглед у будучност.

    Какви шминкери и фризери луѓе не се заебавајте :D
    Ме нервира што премногу ги ретушираат фотографиите, на другарка кривиот нос и го измазнија и исправија, мене трепките ми ги избледеа ко озрачена бев.Ама тоа е.
     
  14. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Леле, се сеќавам кога ние се сликавме за табло. :tmi:
    Не си го познав класот кога дојдовме за сликање! Се осеќав дека одредени личности за прв пат ги гледам. Се накитиле како новогодишни елки! За шминката ич да не коментирам најубаво. Сите дошле со мотото- што повеќе тоа подобро. Во лицата црвени како велигденски јајца од руж.. па и кармини, чуда, а дотогаш не знаеле што е кармин.
    И навистина, на сликите испаднаа многу лошо. 90% не си личеа на себе.
    Според мене, што поприродно- тоа подобро. За облека со некоја кежуал кошулка или пристојна блузичка. Ако ви е пуштена косата најубаво воопшто да не се трудите со ставање обетки, затоа што нема да се истакнат. Аман, не правете фризури да не може човек да ве препознае! Природниот изглед на вашата коса или пак испеглана ако не можете да си ја средите.
    Околу шминка, ако знаете сами убаво да се нашминкате - само напред, но со мера.
    Ако не знаете сами, искусниот шминкер сигурно си ја знае работата. ;)
     
  15. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Јас да прашам: Што мислите за пеглана коса и шишки настрана. Од шминка- на уста само сјај, на око- само маскара, и пудра на лице.
    ОК е или премногу едноставно? :$
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    ^ Не е.
    Баш ќе изгледаш природно. :)
    И јас сум матурантка годинава и планирам да направам ваква комбинација со шминката како тебе, само можеби мааалку ќе ги исцртам очите со туш, или сивкасто моливче.
    Сакам баш онака минимално да ги истакнам, а пак да си се задржи природниот шмек. :)
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Star19

    Star19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    70
    Јас лани завршив па врз основа на тоа како излегоа сликите можам да ти го кажам следново
    Косата пеглана повеќе ми се свиѓаше на сликите отколку виткана;
    Шминката ти е ок, само можеш да ставиш и малку руменило на образите, така ке изгледаш посвежо;
    За останатото не грижи се, фотостудиото ги средува сликите ке ви ги исполираат лицата убаво ке ве направат пиц пец :D

    И плус совет од мене - насмеј се. Многу поубаво изгледа отколку намуртена. Јас лично не сакав да бидам насмеана на сликата и направив неколку такви,неколку каде сум озбилна и на крајот избрав од оние првите.
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jakac

    Jakac Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    ја не планирам да се шминкам само ќе ја испеглам косата :)
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ‘ толку ќеве испеглаат да нема да ви треба шминка, и нема ни да ви се познава, како восочни фигури.
     
  20. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.390
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се допаѓа кога е пеглана косата, затоа што вклучуваат фен/вентилатор што и да е.
    За шминка мислам дека е потребна, но не пренападна и никако многу коректор ставање н подочњаци. Очите убаво исцртани со туш или црно моливче, а на усните мислам дека кармин е боље него сјај.

    Јас бев со виткана коса, имам сенка, туш, маскара, руменило, кармин, па сјај врз него. Ама пред сликање ко да се забриша сјајот зошто чекавме само 3 часа. На сликата изгледам природно. Оние што биле кај професионален шминкер не ми се допадна како излегоа. Плус фотографот претерува со позите, па мислам дека е најдобро да одберете на крај поза каде што сте благо насмевнати и во нормална седечка положба.