1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотографирање за табло – избор на гардероба, шминка...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од TheCandy880, 27 февруари 2011.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    И јас се мислев под ова прашање. Изгледа ќе биде нормална шминка која сама ќе си ја компонирам . Kако ќе бидам расположена дента така ќе си се нашминкам . Мене гајле ми е како се дојдени Станка и Петкана , тие за нив си се нашминкани јас за себе . Имам природно права коса , што би рекла мајка ми како шајка ми е :) Значи неа нема да ја виткам како што си е така ќе си остане, со шишки настрана.

    Ќе се нашминкам како што си одам на кафе, пудра на лицето со мера, туш и маскара и евентуално некоја светла сенка за отварање на очите што ќе ја нанесам и над јаболчниците. Од руменило ќе изберам розево за да биде поприродно и толку :)
     
    На Freedomsense му/ѝ се допаѓа ова.
  2. galaksija

    galaksija Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Девојки, другата недела се сликаме за табло. Може ли да ми пратите слики со облека како за на табло. А ако сте во можност и ставете некоја слика од некоја кошула така со машна, и сл. По ваш вкус. Унапред ви благодарам. Позз ве очекувам
     
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Ние се сликавме во мантилот, сепак сме медицина и мора во тоа. Некои се сликаа во кошула под мантилот, некои во кошула со ланче црно, големо, доминантно. Јас се сликав само со едно нежно ланче, под мантилот носев црна блуза, ама не ми се познава. Сама се шминкав, а косата си ја пеглав, а напред прамењата ги фатив со шнолка. Единствено шишките не ми се допаѓаат, можев да ги потскратам малку, ама ајде. Јас си се бендисувам, иако некако многу бела сум испаднала, ама тие секако ќе не средат со фотошоп, дури и погрозно ќе не направат.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Уште малку ќе се сликаме, полуматурантка сум. Незнам што да облечам, како да се нашминкам, дали да ставам марама или штосно ланче на кожичка, дали да ги нашминкам само очите или да ставам и сјајче, пудра не ставам така пишавте неколку страни поназад. Помош ве молам :sweat:
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Нашминкај си ги очите со малку маскара и некое нежно сјајче, повеќе шминка не ти е потребна. Облечи едноставна маичка или кошула, најдобро е да ти биде во бела, црна или сива боја, и би ти препорачала некое едноставно ланче со кристалче. Така облеката на сликата би ти била безвременска, нема да си речеш утре „леле како сум можела да го носам ова...„ :D личен пример, сликана сум за полуматура во жолта маичка отворена до рамената, за никаде :D
     
    На Belieber163 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. connie

    connie Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    204
    На Belieber163 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Ние следнава недела ќе се сликаме, ќе бидеме облечени во бела кошула и мастилно палто. Позадината ни е розова, е сега ме мачи шминката. Не знам кои сенки да ги искомбинирам, не сакам многу нападно.
    Па некој предлог? :?:
     
  8. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Со заби или без? Како да ја настранам главата? Е оваа тема ја чекав, да се фрлам на читање.
     
  9. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    E па не знам, зависи. Ако носиш вештачка вилица извади ги да не пречат ако не со заби немаш избор, жалам... :?:
    Се шалам. Види како изгледаш подобро така или така. Ако имаш убава насмевка зошто да не?

    Инаку, никогаш не сум разбрала зошто толку луѓево се потресуваат за сликањево. Одиш, те сликаат, готово. Не гледам тешка филозофија. Шминка не треба да се шлакате па да бидете ко селска невеста, се знае: малку пудра/коректор, маскара, може малку туш и сјајче. Смешно е да ставите три тона шминка ко циркузантки. И косата не треба да правите нешто радикално. Испеглајте се, извиткајте ја малку на краевите или оставете ја како што ви е природна, едн оф стори. А за жал се имам изнагледано од типки што доаѓаа со цветови, пунџи, торти... Смешно.

    Не се потресувајте и не се правете нешто што не сте. Не треба да ве запаметат како селска невеста туку како онаа која што навистина сте биле. :)
     
  10. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    феминки оваа година завршувам 8 степен англиски јазик,во тоа училиште кога завршиш се сликаш за табло,овие денови треба да се сликам кје имам розова косула и плава кравата(ми се чини така беше) дајте ми предлог како да се спредам шминка,фризура..?
     
  11. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    ^^ Користи многу нежна шминка.Не изгледа убаво кога си нашминкана како за во кафич или за маскембал.Сепак, ова се слики од училиште, треба да изгледаме како ученички.Користи кремови нијанси, пастелни нијанси и сл. но да биди мат. Со светки нема да делува убаво, многу доаѓаат до израз.И немој да ставаш бела сенка, или ако ставаш само во ќошот стави, бидејќи со бела сенка ќе изгледаш многуу чудно.Користи туш или креон(твој избор) и маскара.Стави си пудра исто така мат, оти пудрите кои се сјајни не делуваат убаво.Стави си и малку руж, и многу малку сјај на усните. :D
     
  12. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Се секавам кога се фотографиравме ние за матура за табло. Сите мои школски беа во една иста поза со грбот завртени, абе глупости. Инаку јас од шминка имав само неутрален сјај на усните, многу маскара, без сенка за очи, и малку руж. Косата ми беше испеглена со шишки на страна (не многу долги). Ние се сликавме со бела кошула и доминантно сино ланче. Сега другата недела ке се сликаме за апсолвентско табло и планирам косата да ми биде намотена само на врвовите нанадвор, и шминка исто како за матурска само малку сива сенка за очи. Сама ке си се шминкам инаку, сметам дека ме бива до толку да се средам. На глава инаку ке носеме од оние капите коцкасти како се викаа и тоа ми крши филм :@
     
  13. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    За основно * несакам сите во исти светкави кошули :wasntme: и кога ги гледам сите нашминкани како тетки ми се :puke: , доволно е само сјај и маскара.

    За средно* сите во исто, со шминка во нежна боја. Доста е :)

    Ако сакате да изгледате ко тетки,има кафичи,маскенбали 8)
     
  14. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Леле човеци моето сликање за матурското табло :D

    Толку нервози никој не видел

    Колкави нервози само си претрпев ... Прво фризерката не ме сфати што сакам и како сакам , ме закасни квалитетно ај прво косата ќе ја правам и тоа пази закажано ама правеше сарми на едно девојче се натегаше со неа а јас си чекав |( . Ми ја навитка косата ми додаде 5 години плус и си шибам накај дома нервозна вријам ! Имам 15 минути за шминкање закажано сликањево ни напоменаа каснење нема . Леле ау кога ќе се сетам идам застанувам пред огледало рацеве ми треперат од нервоза не можам да се нашминкам . Како што ставив тој ден пудра никој никогаш не ставил тврдам :D истурив на дланката еден куп и ја шлапнав на лице на мачкам со ДВЕТЕ раце онака ко да ме шминка дете . Ставив многу повеќе од што треба . Ставив маскара , сосема малку перли и сјај за усни ... Одам возбудено куп луѓе и сите :o :o :o зошто не си шминкана ? ! ? ! ? ! загрижени околу мене се врткаат , ме судат а мене умот кај косата ми беше бев свесна дека ми е дебакал :tmi: . Чекав едно 5 саати да дојдам на ред косата стана уште поужасна зошто немав шишки фактички праменот напред пушти и бев како Моцарт напред истурена . Видов не видов сите со Венди ама ок си добра ти е косата само вака направи , зафрли ја , префрли ја наназад нанапраед ааааа скренуваЧа . Ни едно ни две земав шнола и фрц ја прибрав некако бесната шишка . Една другарка ми иде ми вика те молаааам те молааам да ти ставам туш не бе викам , не ми се ризикува сега . Е добро барем веѓите да ти ги исцртам не си шминкана ми вика . И богами во спредба со другите на професионални шминкери , нијанси , пудри коректори 3 слоја . И ај и дозволив малце помина со тушот веѓите си останаа минуси . Аааа заборавив главниот настан пудрата т.е циментот што го шлапнав го извадив 70 % :D

    Иде сликањето тамтараааам нервозна , гладна , и несредена и шминка испари за фризурчето бапско нема муабет . До душа сликарот беше душичка ме слика ми направо фотосесија додека не се допаднав . Не бев вооодушевена ама ми беше незгодно го измалтретирав а сликаше веќе 7 часа . Ај викам онака без мерак . Идат сликиве и сите ваа шо си убава природна . Не се свиѓам и ден денес подобро од што очекував но не е нештп посебно ама ок е помина ...
     
  15. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Не се остава само на маскара и пудра зашто откако ќе се ретушира и обработи сликата, без нагласени црти на лицето, изгледа безживотно и без никаква линија. Немојте да мислите дека додека средува фотографот на сите ќе ви нагласува контурите и ќе ви додава руж итн. Побитно е бојата на кожата да се погоди и да има свеж и здрав тон место само нашлапано бело пудра, отколку бојата на сјаеви и сенки, лично искуство. Розови, зелени, љиљакови - ни најмалку не е мојот избор за табло, јас одев со земјени кафени и црна и најприродно изгледав. Имав нијанса - две потемен од бојата на устата кармин и сум презадоволна. Сама се шминкав и е меѓу поубавите пати како ми излегла шминката.
     
  16. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Да, и според мене никако само со пудра и маскара. Обавезно руменило, ама не премногу нападно, сјај за усни во некоја нежна розева или крем нијанса и истакнување на очите, најдобро со земјени и кафеави нијанси. Јас вака се спремив за табло и баш си се допаѓам. Дури можев уште малку повеќе сенка да ставам на очите. Сепак, кафеавите нијанси воопшто не делуваат нападно, според мене и само го истакнуваат тенот.
    Друго, никако сликање во некои светкави или дреч бои, па дури ниту црната не ми се допаѓа. Бело кошулче, сиво, кремасто па и кафеаво е супер. Една школска на ништо не личеше. Носеше црно, очите ептен ги истакна со туш, а плус има црна коса, и тоа виткана. Воопшто не ми се допадна. А и има темен тен :puke: Искрено, на ништо не личеше.
     
  17. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.293
    Допаѓања:
    16.696
    А Мат пудра? :wasntme:
     
  18. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Може и мат пудра, ама обавезно руменило. Барем малку од малку да се истакнат цртите на лицето, да не биде еднолично. Светкава пудра па ептен ми изгледа како за настап :D
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.293
    Допаѓања:
    16.696
    ^А знам за руменило. Него оти видов на намаление убава мат, а не користам често така да ако ја земам сега ќе ми трае и до сликањето, па тогај да не купувам друга :wasntme:
     
  20. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав цела тема и скроз на скроз се збунив :D
    едни викате никако туш за очи, други обавезно туш за очи :D се збунив тоталка :rofl:

    Јас вака за школо баш и не се шминкам многу, едино пудра што ставам и чат пат маскара, сега за табло се мислев дали и туш да ставам и руменило малку, бидејќи јас имам светол тен и темна коса па да не изгледам многу ко духче :) се замислив сега.. незнам дали е подобро само со маскара да се сликам или да ги истакнам очите со туш.. :?:

    исто и за бојата на облеката, што е подобро - темна или светла облека? :?: