1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотографирање за табло – избор на гардероба, шминка...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од TheCandy880, 27 февруари 2011.

  1. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Ич никого да не следиш и направи си како што тебе најмногу ти одговара :) Башка што сега веќе има дигитални апарати кои обичен граѓанин ги има кои се и подобри од оние во студио :D Па и со обичен дигиталец испробај си најдобри пози. Осветли си дома како никогаш да не си видела светло и voila :D

    За бојата на облеката, зависи од позадината која ќе ја одберете или која ќе ви ја одберат.
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Позадината ни е сива со бело нешто, ко облачиња или незнам што се :D
    Иначе ова со тушов за очи се замислив бидејќи јас имам многу ситни очи па сакав да ги истакнам малку со туш ама па гледам како критикуваат девојкиве на темава за тие што биле многу нашминкани и дека поприродно само со маскара на очите испаѓало поубаво на слика :?:
     
  3. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Сега нас за некое време за алманах ќе не сликаат,па јас планирав да ставам само пудра,коректор за подочњаци и малку креон на долниот дел од окото.На устата лабело. :)
    И толку.
    А за облека-GN'R маицата и црни фармерки. :)
     
  4. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Нека си критикуваат, нема тие да бидат на фотографијата туку ти :) Ако тебе така ти одговара, направи си како што мислиш. Сепак во предвид е мало потенцирање, а не шлакање од чело до брада. За тенот, си има фотошоп. Ти истакни ги контурите (иако и тоа е лесно да се направи) и потоа можеш да им спомнеш да ти го нијансираат лицето (се разбира, доколку се разбираат).

    Ако белото од позадината е најмногу истакнато, никако немој да носиш кремасто или бело. Не друго, ќе те снема :D
     
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас бев едноставно нашминкана пудра, маскара, креон и лабело
    косата ја пеглав
    а за облека цела генерација бевме во исто бели кошулки и црни елечиња
     
  6. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Уште нешто...

    Фотографијата за табло е нешто што ќе остане. Сега со технологијата ќе ве испеглаат и ќе ве средат, но за останатите работи (шминка и фризура) бидете колку што можете поприродни. За облеката, бидете „вие“ и ако се договарате да бидете во исто, не мора да значи и дека секој го сака тоа. Сликајте си се во тоа што си сакате. На крај, на сликата стоите самите вие, а не мозокот од сокласниците! :)
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас многу црвенеам. И сега, страв ми е да не бидам на сликата целата таква црвена. Како да го скријам тоа, каква пудра да ставам?
    Обично не ставам пудра, ама на излегување кога ставам камена пудра пак поцрвенувам. :@

    За фризура, па не ми е матурска фризура да правам. Ќе се испеглам и толку.
    Друго од шминка-маскара, креон или туш.
    Е сега, и за уста се мислам дали црвен кармин да шлакнам или нешто безбојно.
    За облека, најверојатно ќе бидеме во бели кошули и марама.
     
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Мене за таблото ме шминкаше другарка ми, а косата само кркмата и малце долниот дел виткан, 10 пати ме слика и на крајот 1 слика ја одбрав :D
    Стварно сликата е нешто што останва, јас секој ден си ја гледам, и не можам да си ја изнагледам :wasntme: . Се сликавме во мантил, плава кошула, и имаше беџ плаво пеперутче, плава беше позадината, стварно беше перфектна комбинација :)
     
  9. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Тоа е најмал проблем :) Затоа го измислија „Photoshop“ :)
    Ќе прашаш дали ќе биде проблем малку да ти го осветлат лицето бидејќи си имаш проблем со вцрвување (од топло/исмисли нешто) и ако се професионалци, нема да имаат проблем со тоа, само да не те заборават. :)
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Да си се самоцитирам и да споделам импресии, иако нели помина речиси година од моето сликање за матура. :wasntme:
    Сама се шминкав и можам да речам дека на прсти се броевме оние кои имавме поскромна и нормална шминка.
    Јас стварно не можам да сфатам кое е тоа задоволство на слика од таков карактер да се појавиш со пет кила вамп-сенка на очите, ненормално извлечени линиишта со туш или пак џиш-црвен кармин.
    Не се ни трудете да ми објасните, никогаш нема да го разберам ова, патетично е. :D
    Освен пудра, маскара и руменило, си го испочитував постот и се исцртав со туш во граница на нормалата, минимално, малку сиво моливче одоздоле (затоа што се зафркнав на полуматура бев пребледа - не ставив никакво моливче) и наместо бело или некое посветло моливче, ставив едно бело-сребреникаво на почетоците од окото.
    Потенцирав да не претеруваат во лицкањето и мазнењето и морам да кажам дека сум многу задоволна од крајниот исход.
    Доказ за тоа е и сликата што ми стои врамена во соба - за претходната официјална имаше забрана за поставување во дневна на мегдан. :!: :D
     
    На Freedomsense и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Немој никако црвен, ама не ни безбојно, зошто може устата и да не ти се познава. :D
    Некое розево, така колку да ги оцрташ усните, ем природно, ем убаво.Или пак оцртај ги усните со моливче во нежна боја и после малку размачкај, да не ти се познаваат линиите, и стави безбојно сјајче.

    Јас имав неутрална сенка, бежова, и маалку потемно горе на капакот, зошто имам спуштени капаци, а сакав да ги истакнам очите повеќе.
    На уста имав розев, многу нежен кармин што едвај се познава.
    И испаднав добро, само косата е веќе друга ствар. :lol:

    Еве ви убави слики, само без толку туш и секако без карминот на втората. :)

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Јас кога се сликав за полуматура, носев една поформална маичка, црна со бел принт, не дека беше некоја огромна утка,ама..кога би се сликала сега, не би ја избрала неа, дефинитивно. Шминка...имав пудра,руменило, бел креон под очи и маскара. Косата ја препеглував 100 пати пред шминкањето, а шишките ми беа фатени нагоре. Не сликна тој шутракот 5-6 пати, ни рече да си избереме слика за експресни 3 мин. и тоа беше тоа. :)
     
  13. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Јас сум од охридска гимназија и кај нас е убаво што не се замараме со тоа....се сликаме со познатите матурски црвени мантии и на 90% косите им се пеглани поради задолжителното присуство на капите :D А за жминка да не е многу нападно, па и крај краева многу е фотошоп ќе има после :D И да си грд убав ќе си :rofl:
     
  14. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Ние се сликаме утре. |(

    Паника се крева ехе-хеее! Фризурата, шминката, па како ќе не сределе у фотошоп, па сарми по главите.
    Од сета тензија и јас ќе почнам да паничам. Кошулата што ја одбраа е од грда погрда. :devil:

    Одвај чекам да поминат овие глупости. :D
     
  15. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Јас кога се сликав одбрав ненападна шминка, ставив само пудра, туш и римел, а на усните малку кармин за нијанса потемен од бојата на усните. Косата ми е права, но малку ја испеглав напред. И тоа беше тоа. Многу лошо ми изгледаше кога видов девојчиња со пре нападна шминка, црвен или циклама кармин, еден тон сенка на нив во некоја јака боја и слично. Во однос на облеката, сега би избрала некоја еднобојна маичка или кошула, инаку носев маичка со цветен принт.
     
  16. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Ако не сакаш, никаде немаш закон со кој си обврзана да ја носиш. Ти ќе си на таа слика. Ако другите си се бендисуваат во едно, не значи дека секој треба да е согласен со тоа. ;)
     
  17. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Извини, ама во многу теми те приметувам вака, се „поднафрлаш“.

    Се подразбира, ако не сакам - не морам. ;)
    Да не се разбереме погрешно, нели.. :wasntme:
     
  18. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Прв дел: Извинето, нели форум беше ова и секој го прави она „нафрлањето“?

    Втро дел: го напишав тоа бидејќи никогаш не сум била за униформираност. Едно е да се има униформи, друго е да се прават дека имаат униформи и притоа да сум приморана да дречам пред камера во екстра портокалова кошула која на ништо не личи. Ама ако го сфати како нешто друго, тука не можам ништо. :)
     
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Како поим за антифотогеничност - супер сум!
    Ставив малце пудра со нијанса како мојата кожа и супер излезе. Исто ставив малце туш ама не правев мачкини очи и што ти знам. Малце, дискретно. Исто и креонче од доле. Римела, и усните ги оцртав со црвено, темно црвено моливче, го впив со салфета, размачкав и ставив безбоен сјај. И верувајте, подобро излезе од оние што одеа та кај шминкери та не знам што. И многу природно.
    Немојте да ставате руменила и сенки, најдобронамерен совет ви кажувам. На оние што ставаа руменила и триста пудри лицето им беше морковкасто портокалово, а вратот бел. Не личи на ништо. И така ве чистат и го затемнуваат малце лицето.
    Фризура нема потреба да правите. Вештачки трепки - булшит.
    И да, се сликавме во кремаво сако и бела маичка под сакото. Не се лоши и тие што се сликаа во портокалово дреч, ама пак, класика си е поубаво. Не се китете со марами. Некое едноставно ланче ставете ако имате, ако не оставете. :)
     
    На Primrose.x му/ѝ се допаѓа ова.
  20. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    може ли предлог за шминка за на табло за полуматурантки??