1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотографи за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од kalinaaa, 20 март 2011.

  1. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.630
    Пол:
    Женски
    Foto Lina gi preporacam za sto i da vi treba :)
     
  2. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од Image foto?
     
  3. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Дали сте задоволни од Atelier 22 ?
     
  4. Dakotta

    Dakotta Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Devojki, nekolku pati e postaveno prasanjevo ama ne najdov odgovor...ve molam pisete iskustva so Say yes od Skopje...itno e!! Fala
     
    На Jasna&glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dorrdora

    Dorrdora Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Искуство со Баба 3D, катастрофа. Да почнам од договарањето, крајно незаинтересирани и неорганизирани, се што се договаравме обратно бидна (тргнување, задржување на местата кај што требаше сегде каснеа). Со тој што е газда нерви испокинав, толку вообразен лик, никакви предлози не почитуваше (ама не имаше во рака бидејќи само они беа слободни во тој период). Гостите беа крајно незадоволни од односот на таа што продаваше слики и од она што беше во договорот за продавање ништо не се испочитува (дознавме другиот ден, бидејќи гостите нема сигурно да не замараат дента со тоа). Снимката ја чекавме месец и половина, сликите околу месец, а Love Story видеото еве трет месец више нема абер (видео од 3 минути максимум). Се со ”молење” зедовме, со неколку пати јавување и одење до таму. Џабе им е квалитетот кога односот им е нула и никад више за ништo.
    P.S. за цената да не почнувам и плус патните трошоци ги наплаќаат со почетна тарифа од 3000 денари, пошо тие 22 шо ги земаат им се малку. Брука !
     
    На Hortenzija и Kikke им се допаѓа ова.
  6. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Нас Фото Центар не сликаше.
    Сликите беа убави, ама не ги прават како некои што ги прават што излегуваат филмски, јас такви сакав.
    И сликарот го мрзеше да слика, дека видеше кревет легнуваше веднаш :D свекрвата кажуваше кога бил кај нив задремал на петоседот.:rofl:
     
  7. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тие веќе не работат
     
    На Jasna&glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.297
    Допаѓања:
    8.337
    Пол:
    Женски
    На две свадби кај што бев сликаа и снимаа они.
    СОВРШЕНО
    Барај ги Злате и Јасмина да сликаат и нема да се покаеш.
     
  9. mile.spasov

    mile.spasov Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите. Работам како свадбен фотограф. Можам да ви дадам совети или пишете пп.
    Вака... Свадбената фотографија не подразбираат само 10 тината фотографии објавени на одреден профил на ФБ на некое фото студио или фотограф. Свадбената фотографија е комплетната услуга која треба да ја добиете, од фотосесија, фатени моменти, обичаи, репортажни фотографии и слично.
    1. Кога бирате, одберете легално фотостудио, фирма и барајте да подпишете договор за тоа што е кажано, ветено и пред се договорено. Да имате црно на бело.
    2. Битно е колку ангажмани договара на една дата. Значи дали одреденото фс оди на квантитет или квалитет. Најдобра опција е ако работи само една свадба на дата. Има многу фс кои трупаат само бројка, без да се води сметка за крајниот квалитет.
    3. Дали фс има константна екипа на луѓе, дали тимот е истиот на секоја свадба или дел од тимот е истиот.
    4. Дали прави пост продукција на материјалите без разлика фото или видео и каква.
    5. Дс барате да ви покажат комплетна услуга, како што имаат дадено на клиент, а не само 10 те фотографии кои се најдобри. На секој може да му се погодат тие фотографии ама побитна е комплетната услуга.
    6. Опрема која се користи а побитно е кој стои позади апаратот или камерата. Овде е небитно името на фирмата доколу екипата не е добра. Најбитни се луѓето и нивното искуство.
    7. Со тој што договарате, тој да ви дојде на ангажманот. Од искуство зборам дека секогаш внатрешен член на екипа ќе се залага повеќе за да е се најдобро изработено.
    8. Колку пари, толку музика. Неможете да очекувате дека за ефтин пакет на услуга ќе добиете висол квалитет.
    9. Фотографската услуга е субјективно нешто. Зависи од погледот или креативноста на тој што е позади парчето опрема. Најсмешно ми е кога кај мене ќе дојде клиент и ќе каже дека сака 2 камери и 2 фото апарати. Јас одговарат ама одма дека фото и видео опрема не продаваме.
    10. Кај нас фали малку повеќе да се зголеми свеста на клиентите за уметност и да сватат дека фотографијата не е само претискање на копчето.
    11. Барајте фирми или фс каде имаат добри екипи или се една добра екипа, кои ќе прикажат интерес да ви направат спомен. На пример секогаш кога имам барање за понуда за свадба секогаш клиентот го прашувам како им е замислена свадбата и барам повеќе информации.
    Најчето при барање за понуда за свадба, нај прво клиентот пристапува вака: " Здраво планираме да правиме свадба, може ли да ни пратите понуди и цени."
    Јас им одговарам дека пред да разговараме за цените, да ми дадат опис за нивната свадба, на која дата е, каде е, кој ресторан, која црква, каде сакаат фотосесија, какви се како луѓе, што очекуваат од фотографот, дали имаат некои желби или сакат одредем стил.
    Ако и повторно пак ладно ми го постават истото прашање да им пратам цени и пакети, едноставно сметам дека тие клиенти не се за мене и дека нив ги интересира само цена а не како ќе се сработи нивната свадба.
    Темава е долга за свадбена фотографија, барајте фс кое ќе покаже интерес за вас, да не ве гледа само како продажба на експрес фотографии.

    Поздрав и успех во изборот на фотографи или фото студија
     
    На Aerodromka, wildqueen, Jasna&glasna и 3 други им се допаѓа ова.
  10. v.nails

    v.nails Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво искуство со фото Маестро?
     
  11. InaaaaS

    InaaaaS Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Iskustvo so Merry me foto studio?
     
  12. gold.unicorn

    gold.unicorn Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Искуства со Дигитал Бокс?
     
  13. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
  14. Natural

    Natural Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    28
    Здраво, ако може препорака за добар фотограф, значи не барам фотостидио што ќе слика и продава слики, снима итн. Сакам фотограф што ќе биде присутен на прославата и ќе "фаќа моменти", нормално да направи и фотосесија од нас и по некоја намерна слика со гостите :) но најважно ми е кас да си платам само услуга и да добијам средени фотографии и да платам за тоа а слики јас да си вадам од после кога и колку сакам.
     
    На wildqueen му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.630
    Пол:
    Женски
    Foto Lina
     
  16. Jasna&glasna

    Jasna&glasna Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, нова сум на форумов и планираме свадба во јуни.
    Навистина немаме ни разгледано за фото студио, битно ми е да не се прескапи и сакам сликите да се средени, на една другарка и дадоа само сликани без да ги средат сликите од свадба, со мобилен поубаво да сликавме. Може и некој што има повеќе искуство да ми пише од студио што е задоволен, јас директно понатака ќе контактирам со студиото.
    Која е цената?

    Фала, девојки :l:
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.630
    Пол:
    Женски
    Gi imas na fb baraj ja Sonja ke ti objasni se
     
    На Jasna&glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tammy7

    Tammy7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Планираме свадба во септември во Скопје
    Ги најдов Фото студио Пента од Велес на ФБ и доста сме заинтересирани
    Дали некој може да сподели искуство со нив?
     
  19. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.594
    Допаѓања:
    5.447
    Пол:
    Женски
    Да ми предложете некое фото студио од источна македонија, стварно да ги бива за случајни фотки. Ми треба за регистрација во ресторант со најблиските и сакам да се доловат само убавите моменти, не ми требат некои филмски фотосесии и сл
     
  20. wildqueen

    wildqueen Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    побарав понуда но претерале со цените.