1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотомодел или манекенка... Како да почнам?

Дискусија во 'На работното место' започната од unlucky, 10 јануари 2011.

  1. tami1

    tami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    44
    јас работам како манекенка/фотомодел но само како хоби :)
     
  2. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Не би почнала да се занимавам со такво нешто зошто тоа за мене претставува само губење на време и мало задоволство, зборувам за во Македонија и за МЕНЕ.Од тоа дефинитивно тука не се живее, хоби не ми е..така да, јас не би се зафатила за таа работа
     
    На QueenElena и sofijanoka им се допаѓа ова.
  3. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    Ај ако може да ве прашам според вас кое студио во скопје е најдобро.Сум слушала дека е Црнокрак,ама некако не ми е по кејф.За џабе 50 евра е само курсот,после те влечкаат по некои глупости како зимска убавица.Немам нигдека врски и затоа незнам дали би ме земале.Имам више 17 години,одамна сум сакала но немам отидено.И башка во Црнокрак многу лош термин ми е некако.Ако знаете негдека кај што има летово сега би ви била многу благодарна.Црнокрак е негде ноември.Сакам негдека кај што стварно ќе те земат за некој спот,фотосесија...особено за спот ми е многу мерак.Сакав едно време во Мак моделс,ама не сум слушнала никогаш од таму некоја да ја земале за негде.Можда грешам,ве молам за помош.голема желба ми е,сакам сега летово да одам.Било кои информации или некоја ако одела уште подобро. Било какви информации ке ми помогнат. Ве молам (пс-знам дека нема пари во оваа работа,само за хоби ми е)
     
  4. simeonasimeona

    simeonasimeona Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Извини вака , а ке сакаш да ми кажеш каде работиш ? Бидејќи и јас би сакала да работам ,но како фотомодел ..да ке заборавев , а те плаќаат ?
     
  5. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    И јас многу сакам да сум манекенка. За црнокрак еве досега читав, неме влече толку многу.
    Мак модел ги следам на Фејзук, многу убаво, си имаат ревии, слики.. што ти не..
    Ама не сум информирана многу околу тоа.

    И јас исто како тебе сум од Охрид, и нема ништо во Охрид.
    Џабе е се, секогаш си викав.. Да дојдам факултет во Ск, и одам во Мак моделс.
    Ама има време за тоа, може тогаш нема да имам желба..

    А вчера брат ми ме израдува.. Ми вика.. Еј сакаш да си манекенка?
    И јас секако да, и ми вика другарка е стилист некаде во Охрид имало модна ревија.
    Те облекуваат тие таму, те шминкаат се. Само над 170 цм да си.
    И секако треба да разговараш се со нив. Постов ти е од 2011, а сега ако имаш 16, ако си заинтересирана пиши ми лична порака :)


    И имам едно прашање..
    Дали може од Охрид да се запишеш во Мак моделс, ама некако да договориш преку викенди само да си во Ск, за на ревии и сл. или не вреди? :|
     
  6. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    За оние кои би сакале да бидат манекенкички еве како да почнете - изгасете го телевизорот, излезете од филмот и нучете нешто за да не завршите како келнерка или танчерка.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  7. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    најголема и неостварена желба :(
     
  8. fox.megan

    fox.megan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Добро сега со мислењево не сакам да излезам вугарна ама ќе го напишам, не ми е јасно што перспектива гледаш ти со манекенството? Ти девојче, ќе бидеш фотомодел или манекенка или што да е, но таа работа неможеш вечно да ја работиш. Ќе те бараат додека си млада и убава, а кога ќе ти се појават брчки ќе можеш да позираш само за старски дом...Гледај завршиси училиште, факултет, земи си диплома, најди си некоја работичка што ќе ти биде добро платена, пристојна и постојана.
     
    На iloveyou29 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  9. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    незнам зошто имате толкаво непочитување кон оваа професија.Ако си модел незначи дека си глуп или необразована личност.Само колку за информација кога бев 17 год па се до мои 22 год работев како модел, завршив средно со сите петки и имав стипендија , завршив факултет-фин.менаџмент во рок со просек 8, а денес на 26 год. работам по струка и имам 3 год работно искуство.
    Денес постојана работа не постои,ништо не е вечно, ако завршиш факултет незначи дека ке се вработиш, дипломата не е гаранција за пристојна работа или плата.
    Но едно е сигурно ОВА Е ТВОЈ ЖИВОТ И ТИ СИ НЕГОВИОТ КРЕАТОР . Биди срекен и работи го она што те прави срекен .....
     
  10. fox.megan

    fox.megan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    како што рече и самата, работиш ПО СТРУКА, а не продолжи со манекенство...Муабетот не ми беше дека јас не го почитувам манекенството, туку дека тоа не е нешто со кое што би можела да одржуваш фамилија (финансиски мислам) освен ако не ти се посреќи да те земат во Victoria Secret :)
     
    На sweet-star и Snowbell им се допаѓа ова.
  11. CandiceSwanepoel

    CandiceSwanepoel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    1
    zdravo jas sum zainteresirana za mak models znae li nekoj koe vreme se casovite i nesto povekje za agencijata? :)
     
  12. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425

    Мак моделс обично објавуваат кога имаат курсеви за нови лица за манекенки и фото модели, на фејсбук страници, по весници, списанија и слично.Инаку, агенцијата се наоѓа на ул.Рузвелтова, Карпош веднаш до SET computers., а мислам дека и тел. број имам видено од нив.

    Ова се телефонските броеви од нив
    070 521-205
    02/ 30-60-077

    А ова е нивниот сајт http://www.makmodels.com/

    Се надевам дека ти помогнав. :)
     
  13. CandiceSwanepoel

    CandiceSwanepoel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    1
    фала многу ... инаку јас сум висока 170 , имам 52 килограми и 15 годинии мислиш кје ме примат?
     
  14. andrea99

    andrea99 Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Е за ова ја знам тајната на успехот зашто во ова упатив дв денес успешн манекенки значи одбери било каква агенција или оди смао на кастинзи пред кастинг запознај се добро со некој од тие што бираат ке идеш во хотел и ке нарачаш коктел некое еротско филмче ке му спомне дека мора да те избере опуштена атмосфера ти демек случајно бањата излегуваш ти паѓа бањрката и натаму се знае следен пат со друг се додека е стигнеш до ѕвездите ем трошиш калоирии и имаш фит тело ем има кој да искористиш за секс ем закариера си уживаш и си добиваш :hai:
     
  15. simeonasimeona

    simeonasimeona Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Здраво знае некој нешто повеќе во врска за модната агенција Подиум ? Кои предиспозиции се потребни, што како инаку јас сум заинтересирана само за фото модел , а и висока сум само 160 цм :( ,но имам правено неколку фотосесии .
     
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.463
    Иако темава е од поодамна не можам а да не пишам. Кога имав 16 години се запишав на манекенство во УМС во Скопје. Бидејки имав 175 цм околу 50 кг и тенко струкче се онака како што и треба за манекенка се пријавив. Бев на аудиција и поминаа сите и дебели и слаби и убави и грди. Одев 6 месеци мислам на курс и секој месец давав по 50 евра плус трошоци до скопје. Бев сигурна дека ке победам бидејки од сите 20 некако се издвојував и по изглед и по тоа што некако одот ми беше манекенски. И што се случи :^) На испината ревија положив со 9, за разлика од некои кои положија со 10 а најискрено местото не им беше тука ;( Сето тоа беше само за пари др. ништо и не гледаа и не ценеа. Јас се откажав потоа бидејки ако сакаш да продолжиш требаше да плакаш уште по 25 евра, а што е најстрашно оние кои останаа не добија НИШТО. Ниту ревија ниту ангажман, ама баш ништо. Од искуство кажувам сето тоа е собирање пари. Ако немаш кој да те подгурне со чест на исклучоци нема ништо од тоа.
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ептен си ги оправила во живот, браво! Ова од лично искуство :?:
     
  18. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Она убаво си кажа! Мораш да го користиш телото до максимум додека си млада и убава инаку ќе се каеш после кога ќе остариш. :!:
    Сарказам
     
    На MarchelineAmaru и Domakica им се допаѓа ова.
  19. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Знае некој нешто повеќе за модна агенција Симона лоцирани се во Скопје....ако знае некој нешто нека пише ми треба информација....Фала однапред ;)
     
  20. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Ме буни сместувањето на темава во подкатегорија: На работното место.
    Од кога фотомодел и манекенка се рачунаат како вистински професии?
     
    На MarchelineAmaru и butterfly.mk им се допаѓа ова.