1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотомодел или манекенка... Како да почнам?

Дискусија во 'На работното место' започната од unlucky, 10 јануари 2011.

  1. tallgirl

    tallgirl Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Има ли некое модно студио во Куманово ? Ако има ,ќе ми дадете ли бр.,адреса и др. податоци за студиото ? Фала однапред :)
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ivanna92

    Ivanna92 Нов член

    Се зачлени на:
    13 август 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Критериуми

    Дали некој знае кои се критериумите на црнокрак за една девојка да биде примена како манекенка?
     
  3. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Критериуми

    Да имаш минимум 200 лајка на профилна на фб! :!:
     
    На MarchelineAmaru, eliesaab и Hipica им се допаѓа ова.
  4. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Критериуми

    Па за да те примат таму да бидеш маникенка по се што видовме очигледно бараат да си грда и глупа.
     
    На kikkki, sweet-star, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Критериуми

    Батали ја црнокрак.1000 пати подобри ти се мак моделс.Побарај ја на фб Ани Кузманоска и контактирај ја.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Критериуми

    Јави се кај Мики.
     
  7. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Сегде само не у Црнокрак.
     
  8. CandyFiller

    CandyFiller Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Најдобра модна агенција во Македонија е ПОДИУМ. Од таму навистина ке излезеш како вистински модел а не само со две три фотосесии како во мак моделс. А црнокрак ти е јавна куќа џабе фрлање пари!!!! Во подиум одиш два месеца два пати во неделата по 2 саата, курсот е 6 000 ден во него спаѓа и професионална фотосесија! Сепак биди и многу упорна ако имаш желба и предиспозиции ке успеееш, среќно и пиши што си направила понатаму!! :*
     
  9. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ризично е премногу. Види како му е и-мејлот. Јас не би пишала туку така. Може не се работи за снимање на музички спотови. Многу лесно делува.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Види прво што пишува кај објавувач, после пак врати се кај мејлот и поврзи си.

    Не знам како не ви е демотивирачки во Македонија да размислувате за оваа професија. Во ред, во Македонија помислата на која било професија е демотивирачка, ама овде во денешно време станува збор за соработка со непрофесионален кадар способен да организира само селски избори за мис во биртии (а гледате какви се пријавуваат таму), гостување во ретардирани телевизиски програми, снимање на турбофолк спотови и по некој непристоен предлог. Има одредени агенции кои задржуваат ниво на професионалност, ама тие немаат моќ да овозможат ништо повеќе од ревии со понизок буџет и некои главно аматерски фотосесии, а така манекенството и моделирањето не можат да бидат професија туку само хоби. Единствено ако се има врски да се дојде до некаков ангажман во странство, но дури и тоа иако во споредба со ова овде би го сфатиле како остварување на сон, за тамошни услови е далеку од врвот, многу далеку.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    незнам зошто сте толку негативни и кон професијата и кон огласот. Огласот според мене е во ред заедно со меилот. На истиот принцип бараат и статисти за во филм ... Како и да е јас само наидов на огласот и знаејќи дека постои темата го постирав, е сега ако на некој му е сомнително може да иде со родител и онака огласот е за помлади луѓе, или пак воопшто да не иде.
    Не мислам дека во републикава само поради фактот што некои одбрале квази девојки за избор на мис треба да се дискриминираат сите убави девојки што навистина треба да се обидат и што навистина сакаат да се обидат со ова макар и само како хоби.
    Се сложувам дека надвор од Македонија професијата е далеку по ценета и профитабилна но не се сите родени во фамилија која може да ти дозволи да одиш на разни интервјуа за модел за да влезеш во некоја агенција во италија, па тек отпосле откако ке влезеш и потпишеш договор тие ти плаќаат. За тоа се потребни и време и средства ,може ќе поминеш сто такви и пак да не влезеш, не се сите како родителите на Катерина. А и таму има не баш толку добри приказни....
    Како и да е некој ја отворил темата затоа што сака да го работи ова и не е мое да го судам. Може само да им помогнеме со тоа што ќе им постираме огласи.
     
  13. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Морав овде да те исправам, професијата е дискриминирана токму од оние кои се задолжени да помогнат на соодветни девојки кои сакаат да се обидат. И тоа е според мене демотивирачки. А не е само и само организирањето на кафански избори за мис со несоодветни учеснички фактор за таа демотивирачка слика.

    И зашто се обрати во множина, да нема забуни, со мејлот на огласот што го постираше се изгледа во ред, членката поназад што ти реплицираше не сфатила некои работи... затоа се надоврзав.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Prvin se izvinuvam za fontot nemam podrska na ovoj laptop bidejki ne sum doma.
    Vtoro jas mnogu dobro gi razbiram ovie raboti. Nemoj da me replicirate ako ne vi odgovara mislenjeto, pravete si na svoja glava togas. Od vakvi kvazi oglasi mnogu devojki zavrsile kako prostitutki. Ako navistina baraat devojcinja za muzicki spotovi ili snimanja reklami, neka dadat reklami na televizor poubedlivo ke bide, na bildor neka stavat kasting. Sto ne sfakate, sto barate togas soveti. Idete, posle da ne procitam nekade kako da se spasam ili me izmamija. Prosto e i ednostavno. Mene mi deluva kako lesna mamka. Abe vo denesno vreme ke ve izmamat za 50 denari a ne pa ova. A devojki koi sakaat da se obidat ke odat vo agencija pa od tamu ke se angaziraat a ne vaka. Izvini ama ne e demotiviracki, tuku naprotiv se obiduvam da sprecat da ne potpadnete po naivno vlijanie na vakvi eftini oglasi. Ako nemaat pari za reklami i bilbordi i kastinzi ke nemaat ni za muzicki spotovi. Razmislete malce.
     
    На feminium и Rose96 им се допаѓа ова.
  15. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Кратко и јасно, која сфати, сфати, која не сфати нејзин проблем , едно е сигурно, оди ис*у*и му го на Мики.
     
  16. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    извини бубаче ама според тебе ако некој објавил оглас на сајт што е за вработување ние не треба да го сватиме сериозно затоа што не е објавен на телевизија или на билборд, зошто незнаеме кој стои зад него?
    Значи јас сум без работа и секој ден пребарувам на овој сајт огласи за вработување. Ако не постојат овие огласи јас нема да си најдам работа. Неможе секој оглас да биде ставен на ТВ. А и неможам да знам што човек стои зад секоја нова компанија која бара вработување ама пак праќам CV .
    ќе отидам ќе видам па ќе пресудам. Луѓето оставиле и контакт телефон.
    Значи да се разбереме и јас и sajonaramucaca не е дека гарантираме за огласот само не гледаме ништо лажно на него. Во ред ти си имаш спротивен став. А и мислам дека немаш поима како одат работите. Ама ај. Ти кажувам дека сличен оглас имаше за филмот на Милчо Манчевски па кој се појави се појави за статист и си зема 500ден. Е сега се работи за музички спот, тој што е заинтерсиран ќе се јави по телефон ке види што ќе му кажат и валјда ќе знае да си пресуди.
    не мораш кај Мики иди кај Ани ,иди кај Алек од нив никој ништо нема да ти бара
    А и на крај се до тебе , како ти ке се поставиш така
     
    На sajonaramucaca му/ѝ се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Коловоз, пак ќе кажам знам како одат работите. И мене никој не може да ме убеди во спротивното. Една другарка така налета на ваков оглас па едвај се ослободи. Ја убедуваа, ја набедуваа на крај сфати не е тоа тоа. Во Мак Моделс имам одено, девојката незнам како се викаше, младе надежни девојчиња имаше редици од нив, добра агенција. Требаше да пратат девојка во странство за некој натпревар и во моментот кога бев јас, беа и родителите на девојката, да средат се комплетно. А иначе не реков дека не треба за секој оглас општо, се работи за оваа тема. Многу од вас се свесни дека оваа работа е најлесната и најпримамлива. Денес секој трет ќе те излаже.
     
  18. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Нормално дека се што е објавено не значи и дека е ок, ако е страна за огласи секој може да објавува, а за снимање спот тебе не би те барале ти да снимаш спот за ријана него за некој од оние мизериите- едно а друго ако сакаш да бидеш МОДЕЛ не е исто со снимање нискобуџетни спотови имаш агенции за модели.Како се влегува таму то е друга приказна ама битно треба да се влезе таму а не на вакви евтини огласчиња за кои во голема мера се сложувм со бубаче за нивната вистинитот
     
    На Hipica и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. pink13

    pink13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
  20. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Слушав на Антенна 5 дека има ќе започне курсот за во Црнокрак. Уште од мала имав желба да имам некои фотосесии, да одам по ревии и се друго. Секако, сфаќам дека нема да имам многу придобивка од тоа и дека не би можело да биде ништо повеќе од хоби. Група на девојчиња летото беа во Турција преку Црнокрак и колку што разбрав тоа им било овозможено од самата агенција, не плаќале. Барам од вас да ми кажете како одат тие работи, дали некоја има искуство со Црнокрак? Ги прочитав сите постови во темава ама тоа било оддамна и сигурно работите се имаат изменето. Ќе ви бидам многу благодорна ако добијам некоја информација плус. :*