1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотомодел или манекенка... Како да почнам?

Дискусија во 'На работното место' започната од unlucky, 10 јануари 2011.

  1. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас од мое лично искуство ке кажам..
    пред 3-4 години, го пројдов курсот на Црнокрак, добив диплома и на крајот не сликаа сите со професионаен апарат со цел сликите да ги испратат за некое сликање или сл, после тоа само еднаш ми се јавија и тоа беше за некое играње во позадина на Џемо Биљбиљ, сакав да видам што е па отидов, полошо нешто немав видено од тоа.... од тогаш не се јавиле ни ништо што значи за џабе било, сега сакам нешто пак да почнам, сметам дека имам и висина и години па и изглед за тоа,а и слабичка сум :wasntme: не се оптеретувам со тоа многу но сепак би сакала, сега незнам како пак да почнам и каде па ако може некој да ми каже ако знае? :)
     
  2. Kyliee

    Kyliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас сега пред еден месец го завршив курсот во Црнокрак и ни кажаа од 20 Јануари ке не викаат (незнам дали сите ги викаат и тоа сакав да прашам). А за во Моделс Ин незнам како да се влезе, колку што гледам све се вртат неколку манекенки, а имаат повеќе членови. Види на страницата кај нив дали има нешто за уписи или слично, ако најдеш нешто и ако можеш пиши. И ја ќе побарам.
     
  3. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    разговарав со моите дома бидејки се знаат со Мики, иако го имам положено курсот,многу е скептичен за понатака за манекенството, бидејки знаеме и ние дека колку што има добро во тоа има и лошо, но јас не мислам така и сакам да пробам барем на некоја ревија или фотосесија да одам..
     
  4. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.122
    Допаѓања:
    17.686
    Поголем макро од Мики не сум сретнала во државава :x
     
    На Alisa22, PaLaVa и joy1 им се допаѓа ова.
  5. Kyliee

    Kyliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И ја сакам да пробам на ревија или за фотомодел, сега чекам од Црнокрак, али сакам да пробам во Моделс ин ама адреса немаат на фб, а не пишува ни кога имаат уписи како во Црнокрак.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Od Crnokrak 'manekenkite' rabotat li na nekoj proekt sem sto pravat revii niz eftini kafici i barovi niz Makedonija?
     
  7. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Црнокрак се дааалеку далеку од професионална модна агенција. Спаднаа на некое мизерно ниско ниво, со евтини ревии. Тие всушност опстојуваат од парите што им ги земаат на потенцијални манекенки за тој курс кој реално не вреди надвор од Скопје.

    Пред некоја година во мојов град организираа избор за зимска убавица и случајно се најдов во дискотеката. Страшен призор, поредени мали девојчиња, се тресат во костими за капење на минус температура, а тие па во жири едни манијаци стари ги меркаат од глава до пети... се на се целиот настан изгледаше многу евтитино и језиво, дури ми падна жал за девојчињата.
    Ако сакате да ви излезе лоша репутација во државава (вмешаноста на Мики и останатите како него во кругот на проституција) и евентуално да завршите во спот од Раде пилето, повелете кај нив.
     
    Последна измена: 14 јануари 2017
    На Nigredo Odor, GirlLove, Joi и 4 други им се допаѓа ова.
  8. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    За да се започни со фотомоделство нели треба професионално портфолио со слики :) дали во овие фото студиа низ град може да се направи такво портфолио од оние со црно бела позадина и што мислите или можда некој има точни информации колку се разбираат во такво сликање и колку НАПЛАЌАТ ?
     
  9. Kyliee

    Kyliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може да ти направат професионално порфолио во фото студио, незнам колку наплаќаат за тоа, и колку што знам не е потребно професионално портфолио за да влезеш во некоја агенција, ти бараат само неколку твои слики, висина и години.
     
    На ana992 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ова се отприлика потребните критериуми за влез во професијата.

    Measurements for fashion models


    Girls
    - 80 to 90 cm for the turn of chest
    - 58 to 63 cm for the waist measurement
    - 90 to 93 cm for the turn of the hips
    - 170 to 180 cm for the height


    Boys
    - 100 to 103 cm for the turn of chest
    - 80 to 82 cm for the waist measurement
    - 98 to 100 cm for the turn of the hips
    - 183 to 185 cm for the height
     
  11. Natalyy123

    Natalyy123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! Би сакала да ве прашам околу мислење за една тема- моделство. Би сакала да почнам со тоа, но немам никакво претходно искуство. Имам 19 години, висока сум 170 со 55 кила. Доколку некоја знае да ми каже дали и како можам да влезам во тие води, како иде заработката и слично би била многу среќна!
     
  12. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Zdravo, isto i jas sakam da pocnam da se zanimavam so modelstvo, no ne znam od kade da pocnam.
    Smetam deka imam prednosti, obozavam da se slikam, i od mala go sakam ova. Ako e nekoj zainteresiran neka mi pisi, pa zaedno moze da pobrame po agenciive ili nesto slicno.
     
  13. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Не си во право воопшто! Во Макеоднија ќе нема, доколку планира Моделинг некој нека отиде во странство (не е лесно) но сепак ако се сака, се може.
     
  14. beautu17

    beautu17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    IMG_20180313_205904.png dali e nekoj zainteresiran za ova?
     
  15. sandra74

    sandra74 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Имам моја фирма и барам девојки кои се заинтересирани за промоција на мои производи, доколку има некои заинтересирани нека ми пишат за подетални информации. Поздрав
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dasamav

    dasamav Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki ja procitav celata diskusija okolu temava pominalo podolgo vreme sakam da ve prasam osven vo skopje vo koi drugi gradovi ima aktivni agencii dali ima na istokot stip strumica? i kako se vleguva vo nekoja agencija ako moze nekoj podetalno da mi objasni?
     
    На Danyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Sakav da ve prasam Internet strana od Models In na Nadica Georgieva?? Ili mail od Nadica??? A dali voopsto raboti seuste taa agencija??

    Blagodaram na site odgovori.
     
  18. miley21

    miley21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    44
    Naskoro ima kasting vo agencijava Models in, dali e nekoj zainteresiran?
     
    На Џеки му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Џеки

    Џеки Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Баш сега видов дека ке има кастинг во моделс ин.Како оди сето тоа.Дали е добра агенцијата.Дали треба да плаќаш за да одиш на курсеви или како и да се вика..
     
  20. Monicka_monka

    Monicka_monka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Da se plakja iako go posetuvas kursot nema garancija deka ke te primat a da ne zborime za toa deka sekoj moze da go zeme toj sertifikat