1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотошоп (Photoshop)

Дискусија во 'Слободно време' започната од Ann.94, 16 октомври 2011.

  1. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Adobe Photoshop CS е компјутерски програм за обработка на фотографии. Фотошоп е една од најчесто употребуваните програми со мноштвото алатки и ефекти за обработка на дигитални фотографии и можност за создавање атрактивни илустрации и фото-монтажи.
    [​IMG]
    До сега има Adobe Photoshop CS, CS2, CS3, CS4 и CS5.

    Овде разменувајте искуства со фотошоп. Може да поставувате туторијали, прашања и слично.

    Јас фотошоп најмногу го користам за ставање ефекти. Започнав пред три/четири години, и без никој да ми покажува, само со користење туторијали и истражување на интернет со тек на време убаво го научив. Еве ви во спојлер еден туторијал од мене
    Е сега, тие ефекти се викаат Actions и многу убави за симнување имате тука.
    А може и на гугл само пиши Photoshop actions :)


    Како да ставите action во photoshop:
    1.Го одзипуваш симнатото и најверојатно има 2 фајла: едниот е слика од акцијата и еден е ATN фајл.

    2.Уклучуваш фотошоп

    3:
    [​IMG]
    Ако е веке штиклирано actions не го кликај.
    (овој чекор само еднаш се прави и потоа ќе ти стојат акциите секогаш кога ќе уклучиш фотошоп)

    4.Десно негде под сликата се наоѓа табот Actions, и за да ја вметнеш акцијата:
    [​IMG]
    А има и друг начин: само го влечеш со лев клик ATN фајлот (акцијата) и го вметнуваш во фотошопот под табот actions каде се наоѓаат имињата на другите акции. (можеш и повеќе од една да влечеш)

    5:
    [​IMG]
    Селектирај ја акцијата како што е со црвената стрелка и кликни го копчето за Play кај плавата стрелка

    И готовоо ;)
    На сајтов имате туторијали за основните алатки за почетници.
    (На страната кликни на соодветниот наслов за цел туторијал.)
    Еве и други.

    На гугл барајте Actions, Brushes или Tutorials за фотошоп :)
     
    На Floyd12 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Програмов е доста сложен, но корисен.
    Немам време да научам многу работи. Научив само да менувам боја на коса и очи :lol:
    Али еден ден кога ќе му седнам се ќе научам!
     
  3. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Почетник сум, ништо незнам :rofl: Со помош на овие 2 линкови погоре ке научам нешто (се надевам) :) Ке се пофалам веднаш штом научам и ке ве изненадам со некоја добро фотоошопирана слика :D :D :*
     
  4. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    ај линкче од програмов за да го симнам.
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Познавањето кое ви е потрбено зависи од тоа за која намена би го користеле програмов.
    За едноставни работи , тутуријалите се супер, меѓутоа доколку ви треба за во секојдневието(за работа и сл) тогаш сепак според мене е потребно да се побара знаење од некој кој добро го владее и работи.
    Јас лично го користам секој ден(тоа работам), за да го совладам подобро и да ги знам да не кажам некои финти што не ги пишува во ниту една книга посетував часови. Многу сум задоволна и навистина многу ми се наоѓа програмчето.
     
  6. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Имам идено на курс за програмчево, ама многу идев. |( Два часа у цела година..
    И затоа сите слики ми се натурал, без ефекти и сл. А јако програмче е.
     
  7. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Девојки има ли некоја овде колку толку што се разбира во фотошоп? Ми треба да ми направи една мн едноставна сликичка. Главата од Сајмон да ја стави врз телото на Алвин od "Alvin and Chipmunks"
    [​IMG]
     
  8. Saani

    Saani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    37
    Многу е сложен, но не знам да работам на него. :D
     
  9. ruperts

    ruperts Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Мене и не ми е толку сложен, меѓутоа ми требаше една година константно работење со него за да го научам. И се уште учам разни трикови меѓутоа навистина добро го владеам и навистина е добро да се знае затоашто ем е интересен а и многу фирми сега бараат да знаеш фотошоп.
     
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Не мене ми е многу лесен......
     
  11. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Photoshop (Science-fiction)
    Се се ама Фотошопот уште не научив да го користам. Кога и да се решам да поправам некоја слика исходот е катастрофален, уништена слика :worried:
     
  12. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ако може да ми дадете линк од кај може да го симнам... Пробував неколку пати, но безуспешно :yawn:
     
  13. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Пробајте од овде http://kat.ph/adobe-photoshop-cs5-exten ... 35366.html :)
    Гледам во коментарите сите се задоволни од линков. Значи кога ќе ви се симнат сите фајлови од торентов, прво што ќе направите е да го отворите APCS5 - Installation Notes и следете ги инструкциите за инсталирање од таму.
     
  14. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Јас веќе 3 години корстиам Фотошоп и одлично се снаоѓам со него. Прво користев ЦС2, па откога ми го преинсталираа компјутерот ЦС4 Екстендет. За Фотошоп прв пат слушнав на еден форум и од таму и го симнав. Таму правевме некои графики и така полека, полека ги научив сите алатки. Но не го користев за мои лични фотографии, бидејќи мислев дека нема потреба. Е сега, откако повторно ми го преинсталираа компјутерот, немам Фотошоп, ама затоа користам Pixlr кој има многу слични алатки како и Фотошоп.
     
  15. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Можам слободно да кажам дека владеам со фотошопот.Користам веќе 4 години.Сега го имам ЦС5,а него најмногу го користам за едитирање слики и проекти за на училиште.
     
  16. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    во сон да ме разбудиш ке ти инаправам нешто а фотошоп :lol: добро се снаоѓам и го имам негде година година и пол....вчера таман почнав да го правам потписота вичи ми кажа дека имало нова верзија и дека треба да симнам нов..арно ама мислам дека цел гугл пребарав и не најдов линк за СИМНУВАЊЕ ЦЕЛ А НЕ ТРИАЛ ВЕРЗИЈА.......имав цс3 и сега да ми најде некој од цс 5 или 6 вре сакам поздрав :*
     
  17. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    луѓе помош кој има адоме ај ди нека мидаде побрзо :*
     
  18. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Imas na youtube see jas ja imam photoscape i taa e ubava
     
    На bag му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Јас имам работено и на photoscape и на photoshop и не се мерат програмите... photoscape е далеку зад photoshop.
    Јас како Теа и АнаМариа со фотошопот се запознав на еден форум(на истиот мислам :D) и го користам веќе 3 години. Прво почнав со изработка на графики на пикник,photoscape и еден куп други програми додека стигнав до PhotoshopCS2, па CS3, па CS4 и еве веќе 6 месеци работам со photoshop CS5. Не е дека се фалам ама доста добра сум, го користам само за правење на графики. И да си признаам во некои (ретки) ситуации го користам и за мои слики ама тоа за да ставам некоја боја на сликата...
    Нешто од мојата галерија:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Ann.94 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    епа дали ќе може некој да ни постави линкови за полесно совладување на овој програм, тие што веќе знаат да работат или научиле до сега :)