Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фотошоп (Photoshop)

Дискусија во 'Слободно време' започната од Ann.94, 16 октомври 2011.

 1. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.822
  Adobe Photoshop CS е компјутерски програм за обработка на фотографии. Фотошоп е една од најчесто употребуваните програми со мноштвото алатки и ефекти за обработка на дигитални фотографии и можност за создавање атрактивни илустрации и фото-монтажи.
  [​IMG]
  До сега има Adobe Photoshop CS, CS2, CS3, CS4 и CS5.

  Овде разменувајте искуства со фотошоп. Може да поставувате туторијали, прашања и слично.

  Јас фотошоп најмногу го користам за ставање ефекти. Започнав пред три/четири години, и без никој да ми покажува, само со користење туторијали и истражување на интернет со тек на време убаво го научив. Еве ви во спојлер еден туторијал од мене
  Е сега, тие ефекти се викаат Actions и многу убави за симнување имате тука.
  А може и на гугл само пиши Photoshop actions :)


  Како да ставите action во photoshop:
  1.Го одзипуваш симнатото и најверојатно има 2 фајла: едниот е слика од акцијата и еден е ATN фајл.

  2.Уклучуваш фотошоп

  3:
  [​IMG]
  Ако е веке штиклирано actions не го кликај.
  (овој чекор само еднаш се прави и потоа ќе ти стојат акциите секогаш кога ќе уклучиш фотошоп)

  4.Десно негде под сликата се наоѓа табот Actions, и за да ја вметнеш акцијата:
  [​IMG]
  А има и друг начин: само го влечеш со лев клик ATN фајлот (акцијата) и го вметнуваш во фотошопот под табот actions каде се наоѓаат имињата на другите акции. (можеш и повеќе од една да влечеш)

  5:
  [​IMG]
  Селектирај ја акцијата како што е со црвената стрелка и кликни го копчето за Play кај плавата стрелка

  И готовоо ;)
  На сајтов имате туторијали за основните алатки за почетници.
  (На страната кликни на соодветниот наслов за цел туторијал.)
  Еве и други.

  На гугл барајте Actions, Brushes или Tutorials за фотошоп :)
   
  На Floyd12 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Програмов е доста сложен, но корисен.
  Немам време да научам многу работи. Научив само да менувам боја на коса и очи :lol:
  Али еден ден кога ќе му седнам се ќе научам!
   
 3. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Почетник сум, ништо незнам :rofl: Со помош на овие 2 линкови погоре ке научам нешто (се надевам) :) Ке се пофалам веднаш штом научам и ке ве изненадам со некоја добро фотоошопирана слика :D :D :*
   
 4. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.265
  ај линкче од програмов за да го симнам.
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.041
  Познавањето кое ви е потрбено зависи од тоа за која намена би го користеле програмов.
  За едноставни работи , тутуријалите се супер, меѓутоа доколку ви треба за во секојдневието(за работа и сл) тогаш сепак според мене е потребно да се побара знаење од некој кој добро го владее и работи.
  Јас лично го користам секој ден(тоа работам), за да го совладам подобро и да ги знам да не кажам некои финти што не ги пишува во ниту една книга посетував часови. Многу сум задоволна и навистина многу ми се наоѓа програмчето.
   
 6. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Имам идено на курс за програмчево, ама многу идев. |( Два часа у цела година..
  И затоа сите слики ми се натурал, без ефекти и сл. А јако програмче е.
   
 7. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Девојки има ли некоја овде колку толку што се разбира во фотошоп? Ми треба да ми направи една мн едноставна сликичка. Главата од Сајмон да ја стави врз телото на Алвин od "Alvin and Chipmunks"
  [​IMG]
   
 8. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37
  Многу е сложен, но не знам да работам на него. :D
   
 9. ruperts

  ruperts Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  Мене и не ми е толку сложен, меѓутоа ми требаше една година константно работење со него за да го научам. И се уште учам разни трикови меѓутоа навистина добро го владеам и навистина е добро да се знае затоашто ем е интересен а и многу фирми сега бараат да знаеш фотошоп.
   
 10. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.899
  Не мене ми е многу лесен......
   
 11. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Photoshop (Science-fiction)
  Се се ама Фотошопот уште не научив да го користам. Кога и да се решам да поправам некоја слика исходот е катастрофален, уништена слика :worried:
   
 12. Blabla16

  Blabla16 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Ако може да ми дадете линк од кај може да го симнам... Пробував неколку пати, но безуспешно :yawn:
   
 13. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.822
  Пробајте од овде http://kat.ph/adobe-photoshop-cs5-exten ... 35366.html :)
  Гледам во коментарите сите се задоволни од линков. Значи кога ќе ви се симнат сите фајлови од торентов, прво што ќе направите е да го отворите APCS5 - Installation Notes и следете ги инструкциите за инсталирање од таму.
   
 14. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Јас веќе 3 години корстиам Фотошоп и одлично се снаоѓам со него. Прво користев ЦС2, па откога ми го преинсталираа компјутерот ЦС4 Екстендет. За Фотошоп прв пат слушнав на еден форум и од таму и го симнав. Таму правевме некои графики и така полека, полека ги научив сите алатки. Но не го користев за мои лични фотографии, бидејќи мислев дека нема потреба. Е сега, откако повторно ми го преинсталираа компјутерот, немам Фотошоп, ама затоа користам Pixlr кој има многу слични алатки како и Фотошоп.
   
 15. anamariia.x3

  anamariia.x3 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  856
  Можам слободно да кажам дека владеам со фотошопот.Користам веќе 4 години.Сега го имам ЦС5,а него најмногу го користам за едитирање слики и проекти за на училиште.
   
 16. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  во сон да ме разбудиш ке ти инаправам нешто а фотошоп :lol: добро се снаоѓам и го имам негде година година и пол....вчера таман почнав да го правам потписота вичи ми кажа дека имало нова верзија и дека треба да симнам нов..арно ама мислам дека цел гугл пребарав и не најдов линк за СИМНУВАЊЕ ЦЕЛ А НЕ ТРИАЛ ВЕРЗИЈА.......имав цс3 и сега да ми најде некој од цс 5 или 6 вре сакам поздрав :*
   
 17. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  луѓе помош кој има адоме ај ди нека мидаде побрзо :*
   
 18. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  63
  Imas na youtube see jas ja imam photoscape i taa e ubava
   
  На bag му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  4.962
  Пол:
  Женски
  Јас имам работено и на photoscape и на photoshop и не се мерат програмите... photoscape е далеку зад photoshop.
  Јас како Теа и АнаМариа со фотошопот се запознав на еден форум(на истиот мислам :D) и го користам веќе 3 години. Прво почнав со изработка на графики на пикник,photoscape и еден куп други програми додека стигнав до PhotoshopCS2, па CS3, па CS4 и еве веќе 6 месеци работам со photoshop CS5. Не е дека се фалам ама доста добра сум, го користам само за правење на графики. И да си признаам во некои (ретки) ситуации го користам и за мои слики ама тоа за да ставам некоја боја на сликата...
  Нешто од мојата галерија:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Ann.94 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  епа дали ќе може некој да ни постави линкови за полесно совладување на овој програм, тие што веќе знаат да работат или научиле до сега :)