1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фразеологизми

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cheetah.girl, 5 ноември 2012.

 1. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.416
  Не најдов ваква тема...

  Како вие ги разбирате следните фразеологизми :?:
  "си легна на брашното"
  "нема вода вочи"
  "мед и млеко"
  "го собра кајмакот"
  "ќе дојде колце на тркалце"
  "му падна секирата во мед"
   
 2. ketty.k

  ketty.k Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  се помире со нештото, сфати дека е така.
  не е глуп, ќе запримети
  изобилие, големи количества на материјални добра, убав живот/состојба
  без голем труд доби најмногу
  ке дојде ден кога ке му затреба нешто или некој на кого не се надевал
  извлечи најубав крај, добро се омажи
   
 3. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  1. Некој прифатил нешто, се согласил.
  2. Не располага со никакви средства (материјални и сл.).
  3. Нешто убаво, одлично...
  4. Го зел најубавиот дел.
  5. Се врти тркалото, се менуваат работите.
  6. Му се посреќило.
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.117
  Допаѓања:
  76.369
  Пол:
  Женски
  А да споделиме и други? Темава може да живне. :?:

  Ветер во магла
  Ќе му го јадеме гравот
  Игра како што му свират
  Фати магла
  Се продава како алва
  Го влече за нос (или јазик)
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Готово попушти, го прифати она што не го прифаќаше.
  Материјално не е ситуиран.
  Се’ супер.
  Тој го зема профитот, најубавото.
  Ќе дојде време да се наместат работите ко што треба.
  Имал среќа.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.