1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Француски или италијански?

Дискусија во 'Образование' започната од BojanaLegija, 26 август 2014.

  1. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Девојки, јас пред 2 месеци се одлучив за италијански, си одам на курс и засега ми е супер :)
     
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Францускиот е еден од најлесните јазици. Граматиката е едноставна, само изговорот прави да звучи комплицирано.

    Од таа романска група, не е лесен како шпански или португалски, ама не е потежок од италијанскиот на понапредно ниво, тоа секој кој се разбира и кој има повеќе од основа во овие јазици го знае.
     
  3. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Италијански нормално :D Се шегувам секако. Брзински совети за оние кои учат јазици од иста група (не мора да се романски). Не се слични јазиците. Фонетиката може да им е слична, но морфолошката специфичност им е различна. Што може да биде проблем кога се учат два "слични" јазика од кои барем еден не е супер совладан. Граматиката на романската група јазици е боза. Ако ја знаете граматиката на македонскиот јазик (??) нема да имате апсолутно никакви проблеми со француски, италијански, шпански, ниту пак до португалски или романски, иако овие не ги знам ама ич. Најважно е дали ви е ќеиф да го учите јазикот, а после и зошто го учите. Пример, посветеноста нема да биде иста кога учите француски за да шетате у Париз и да се запишете на факуктет, или да барате работа. Клучот е мотивацијата.
    пс. Бојана да каже до кај стигнала со италијанскиот, да се пофали :D
     
    Последна измена: 26 септември 2021
  4. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Француски. Јазик на културата. :inlove:
    Сакам и италијански, само француски некако ми има поголема тежина.