1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Француски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од TeaB, 6 декември 2011.

  1. LoStedLOvee

    LoStedLOvee Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Je n'ai pas vraiment de genre de fille.. Mais je vais quand même essayer de dire quel genre de fille j'aime bien
    J'aime beaucoup les brunes, mais il y a les blondes aussi :)
    Pour la taille je m'en fou un peux j'aime bien les filles plus petites que moi je trouve ça mignon :3 (je fais 1m80)
    Puis pour le physique une fille avec de jolies formes car oui j'aime bien les cul :3 et je veux une fille qui s'assume et qui va pas me dire tous les jours "Oh regarde comment je suis grosse ! Oh regarde elle compare à moi" même si presque toute les filles sont comme ça..
    Une fille qui s'habille bien et qui prend soin d'elle.
    Je veux pas une fille trop timide mais pas trop bruyante non plus.
    Une fille qui a de l'humour, qui rigole à mes blagues pourries qui veulent rien dire, une fille à qui je pourrai tout dire qui serait à la fois mon amoureuse et ma meilleure amie, une fille qui aime les câlins et bisous, une fille qui sera toujours là pour moi quand j'ai besoin d'elle ou quand j'ai un probleme.
    Je pense avoir dit c'est quoi mon genre de fille
    ве молам ако некој разбира француски ми треба ова да ми го преведе итно ми е фала ви однапред :)
     
  2. Leona88

    Leona88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    51
    Навистина немам некој посебен тип на девојка. Но, ќе се обидам да кажам кој тип на девојка ми се допаѓа. Многу ги сакам бринетите, но и русокосите исто така :) Висината малку ме збудалува, но сакам помали девојки од мене бидејќи мислам дека тоа е слатко (Јас сум висок 1.80). кога веќе се работи за физичкиот изглед, сакам децојки со убава форма бидејќи многу ми се допаѓаат задниците :) и сакам девојката да се гледа себеси и ќе ми кажува секој ден ,,ох погледни колку сум дебела ах, погледни таа се споредува со мене,, иако речиси сите девојки се такви...
    Сакам девојката да се облекува убаво и да се грижи за себе.
    Не сакам девојката да биде ниту срамежливка ниту вреваџија.
    Сакам девојката да биде духовита, да се смее на моите шеги кои може да немаат некое значење, сакам да биде девојка на која можам се да и кажам и која ќе биде и моја љубовница и моја пријателка, девојка која сака да прегратки и бакнежи, една девојка која ќе биде секогаш до мене кога ќе ми биде потребна или кога ќе имам проблем.
    Мислам дека кажав се за мојот тип на девојка.
     
  3. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Мене ми треба помош, итна и битна, потребен ми е еден состав, краток прилично - 80 збора. Доколку сте во можност да ми помогнете, пишете ми по порака, вечно ќе бидам благодарна. Тенк ју!
     
  4. Tanya19

    Tanya19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    5
    nekoj tema za Cekajki go Godo
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Hermosa , lp
     
  6. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Дали има некоја да ми помогне? Ми треба да напишам кратко писмо на француски за домашно ни е.Не ми оди толку многу француски за да пишувам па ве молам за помош :*
     
  7. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Ајде пиши ми ако сакаш :)
     
  8. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    I.want.to.sleep ти напишав лп уште пред 10 мин ама сигурно уште не ти стигнала.....
     
  9. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    459
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,сакав да ве прашам нешто. Матурантка сум оваа година и се одлучив да студирам во Франција,меѓутоа јазикот не го знам.Е би сакала барем малку да се запознам со јазикот,за да бидам подготвена за студирање. Лани посетував курс по француски јазик,меѓутоа оттогаш немам зборувано,и нормално се заборава. Затоа ,сакам од мај до крајот на август,да учам интензивно и приватно со некој што го знае јазикот.Доколку некоја од вас познава некој што дава приватни часови,нека ми прати лична порака,ве молам. Ви благодарам однапред.
    Поздрав :*
     
  10. emerald.orchid

    emerald.orchid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    45
    ВЕ МОЛАМ ДАЛИ НЕКОЈ ИМА ОДЕНО НА НАТПРЕВАРОТ ПО ДИКТАТ ФРАНЦУСКИ ЈАЗИК НЕКА МИ ПИШЕ ЛП
     
  11. ladyEK

    ladyEK Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ФРАНЦУСКИ

    Луѓе дали има некој тестови за сертификат што го полагаат билингвалните фрацуски паралелки за 4 та година ? :/
     
  12. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    ПОМОООШ !!!
    Овде ми треба помош да напишам состав на француски од школо ми е за домашно, значи ми треба караток есеј на темата опис на моето родно место ,дали има некој да ми помогне ? ве молам хитно ми е :sweat: :* :doh: :*
     
  13. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    друштво ми треба помош ми треба текст во идно време на темата le semaine prochain j'inviterai mes amis au dîner ова е за мојата внука ние не знаеме да и помогнеме а и она е тапа ве молам за помош најкасно до понеделник сабајле ако може текстот нека биде околу 10 реченици ви благодарам однапред
     
  14. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Се мачам со некои прашања па еве некој ако знае како би му била благодарна ако ми објасни
    1. Доврши го исказот со соодветниот збор: ___________ a lieu a la piscine olympique.
    2. Доврши ја реченицата одбирајќи ја соодветната глаголска форма: Vous avez decide de visiter cette ville. Alors, _________________
    3.Избери ја соодветната релативна заменка во реченицата:Le jeune homme ______ est devant la librairie est mon ami.
    4.Најди го соодветниот партитивен во реченицата: Le matin, je bois un the et je mange du pain avec ______ confiture.
     
  15. Leona88

    Leona88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    51

    1. La competition a lieu a la piscine olympique.
    2. Vous avez decide de visiter cette ville. Alors, visitez-la.
    3. Le jeune homme qui est devant la librairie est mon amie
    4. Le matin, je bous un the et je mange du pain avec de la confiture
     
  16. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.671
    Женски, некоја што ја знае разликата помеѓу que, qui, dont и ou и употреба? Многу ги мешам
     
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Qui е релативна заменка која се користи кога сакаш да го замениш субјектот - L'homme achete le chien. Il est mon voisin -> L'homme qui achete le chien est mon voisin (Човекот кој го купува кучето е мојот сосед).
    Додека que се користи за замена на директен предмет - J'ai lu le libre. Le libre est magnifique. -> Le libre que j'ai lu est magnifique (Kнигата којашто ја прочитав е прекрасна).
    Dont го користиш при замена на de+објект, на пример Је te parlais de cette garçon -> C'est le garçon dont je te parlais (Tи зборував за ова момче - Ова е момчето за кое ти зборував).
    И се преведува со каде(што), (место/објект) на/во кое(што)... зависно од контекстот, ама секогаш се користи за место. На пример, J'habite dans la ville. La ville j'habite est grande (Живеам во град. Градот кадешто/во којшто живеам е голем.)

    Се надевам сега ти е појасно :)
     
    На Chimera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    IMG_20151018_154110.jpg IMG_20151018_154034.jpg
     

    Прикачени фајлови:

  19. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
  20. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    205
    Го обожавам јазикот и многу сакам да го учам. Интересен е, иако е тежок со изговорот и цремињата се зафркнати. Размислувам понатаму да продолжам да учам, само што работа ќе си најдам...;)