Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фрапе

Дискусија во 'Рецепти' започната од Snow-Queen, 7 ноември 2011.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Еден од моите омилени пијалоци

  Чоколадо и банана

  состојки:

  - 500 грама шеќер
  - 40 грама чоколадо
  - 2 топки сладолед од чоколадо
  - 400 милилитри млеко
  - 2 лажици лимонов сок
  - 3 жолчки
  - 300 грама банана

  Подготовка:
  Излупете ги бананите и натопете ги со лимонов сок. Ставете ги во блендер заедно со сите останати состојки. Мешајте ги сè додека смесата не се запени.
   
  На Zimone, Angel4eeee и Maeeeee им се допаѓа ова.
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.694
  Пол:
  Женски
  Нешто што обожавам. :mm:
  Само што јас го правам на поедноставен начин..
  Ставам одредена количина јагоди во блендер, и тоа ги сечка, таму што им прави.. И после некое време ставам млеко од прилика. И повторно меша. Многу брзо се прави, а преубаво е. Не му ставам ни шеќер ништо. Многу ретко, ставам банани. Обично правам по литро, и сама го пијам. :inlove: Некако ме освежува.
  Ама доколку отстои подолго време, некако се згуснува, незнам како да кажам..
   
  На Maeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Јас освен вакво фрапе прв пат слушам за некое друго како што го напишавте погоре |(
   

  Прикачени фајлови:

  • frappe_greece.jpg
   frappe_greece.jpg
   Големина на фајлот:
   5,9 KB
   Прегледи:
   1.511
  На Espadrila, koritsaki и Maeeeee им се допаѓа ова.
 4. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.400
  Фрапе од лубеница

  - 200 гр. лубеница
  - 200 гр. сладолед од ванила
  - 5 дцл. ладно млеко
  - 4 лажици шеќер во прав


  Истиот рецепт можете да го направите наместо со лубеница, со диња.
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.337
  Допаѓања:
  87.398
  Пол:
  Женски
  Јас фрапето го правам

  -Прво ставам 1 лажица кафе (нескафе) , потоа 2 лажици шеќер и малку вода. Сето ова го матам со една машинка за приготвување на фрапе додека се добие пена и потоа полека додавам вода и на крај малку се става млеко. А и јас исто така прв пат читам сега дека постои и др. вид на фрапе :D

  [​IMG]
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Баш ќе го пробам после, чекам татко ми да ја раече лубеницата и ќе ви кажам искуства :D
   
 7. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  морама да цитирам, неми дава да редактирам и се извинувам за пост врз пост. Ептееен беше вкусно, чекам нова лубеница да се купи за повторно да си направам. 8)
   
  На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  743
  Допаѓања:
  16.456
  Ако не сум грешка ова погоре е се шејк, овошен шејк, милк шејк и сл.
  Фрапе е ладно нес кафе.
   
  На Divinebutterfly, kallias и sweet-bebufce им се допаѓа ова.
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Чоколадно фрапе со јагоди
  Потребни состојки:
  150 мл ладно инстант кафе
  1 топка сладолед од јагода
  20 мл чоколаден прелив
  2 лажички шеќер
  4 коцки мраз
  1 јагода
  шлаг
  Начин на подготовка: Сладоледот од јагода, чоколадниот прелив и шеќерот ставете ги во блендер и измешајте ги за да добиете пенлива и еднолична смеса. Потоа во блендерот додадете ги кафето и мразот и мешајте додека мразот убаво не се искрши. Кафето сипете го во висока стаклена чаша, декорирајте со шлаг , малку чоколаден прелив и една цела јагода на врвот.
   
  На zoketo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.665
  Пол:
  Женски
  Нес-кафе, млеко, чоколаден прелив, сладолед по желба.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.