1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Френк Синатра (Frank Sinatra)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од malechkata, 11 јуни 2012.

 1. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Претпоставувам дека голем дел од феминките слушнале за големиот Френк Синатра.
  Бидејќи не најдов ваква тема тука, одлучив да отворам, па да видам колку од вас уживаат во неговата неверојатно добра музика.
  Јас сум голем обожавател на музиката од ’30, ’40, ’50 и ’60те години на минатиот век, особено во џез, соул и блуз музички стил. :)

  Френк Синатра бил Американски пејач и актер. Својата кариера ја започнал за време на т.н. swing era.
  Во своето време бил еден од најславните соло артисти на светот, особено од раните ’40ти, кога потпишал договор со Columbia Records.
  Добитник е на многу награди, меѓу кои и 11 Grammy Awards.

  Ова се некои од моите омилени негови песни:

  http://www.youtube.com/watch?v=e3kcvKd7mXE

  http://www.youtube.com/watch?v=h9ZGKALMMuc

  http://www.youtube.com/watch?v=LZA36YIu2yU

  http://www.youtube.com/watch?v=8mwPWAmBp8E

  ... и најомилената:

  http://www.youtube.com/watch?v=0f48fpoSEPU
   
  На Hipster, Beauchamp и teddybear им се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Зарем сме немале тема за легендава? :?:
  А имаме за секакви квази пејачи и пејачки...

  Синатра почнав да го слушам уште кога бев мала, од плочите на татко ми.
  Тато многу често си пушта музика на грамофонот, еве денес ја слушавме The Grease Megamix од Olivia Newton и John Travolta.
  Ми се чини дека повеќе слушам ретро музика, отколку денешниве „хитови“.
  Синатра има преубави љубовни песни, а особено ги сакам божиќните! И си направив цеде со неговите божиќни песни, па кога украсувам елка си го пуштам. Многу убава атмосфера ми прави.
  http://www.youtube.com/watch?v=LpPdl0StUVs

  Гласот му е како создаден за романтични балади.
  Мојата омилена
  http://www.youtube.com/watch?v=hlSbSKNk9f0
   
  На Hipster, Elena69221, glow и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Мангупче!
  [​IMG]

  Сакам да го слушам.
  Песните ме опуштаат, релаксираат и ми дозволуваат да си влезам во некој свет, бајка.

  Многу го сакам песничево :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=CqG0E82rv9I
   
 4. Play

  Play Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  69
  Го обожавам човеков, од него дефинитивно омилени ми се My funny valentine, Fly me to the moon, My way, The way you look tonight, New York New York и други. Што знам слушајќи го се замислувам во тие такви класични времиња така класични и убави ми се чини животите им биле како совршена црно бела романтична комедија исполнета со вакви музички дела кога жените биле вистински дами,а мажите џентлмени и онака ги замислувам како танцуваат и само погледот им е доволен за љубов. :inlove: Иначе и ќерка му Ненси е доста талентирана многу ми е убава Sugar Town од неа така веселка ми е. :)
   
 5. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  ^ Nancy Sinatra му е ќерка :^) или жена?

  Иначе, човеков е легенда.
  Врв на сите негови песни: Strangers in the night, New York. :inlove:
   
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  ^ Ќерка од првиот брак :)
   
 7. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Имаме тема за богов? Треба почесто да вртам низ музика. :clap:

  Мене Френки ми е дефиниција за бог. Најсериозно. Мајка ми од мала ме има навлечено за негова музика и се сеќавам луѓе ми се чудеа кој е па овој. Јас пак нив им се чудев, како може Синатра да не го знаеш?

  И не само Френк, целиот Rат Pack, мислам Дин Мартин, хелоооу. Френк реално не е некој лепотан ама боже кој шарм го има. Имам изгледано 150 интервјуа и шоуа со него и неверојатно е како секогаш едноставно нешто те влече да го гледаш и слушаш. Не верувам нешто многу во брак, ама ако некој ден биде од него сакам песна за прв танц. Некоја, сите, сеедно.

  Оваа му е исто така предобра, совршен mood pick up song.
  http://www.youtube.com/watch?v=KIiUqfxFttM

  Види ги бе... :inlove:
  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dee

  Dee Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.143
  Допаѓања:
  76.540
  Пол:
  Женски
  2016 и уште го слушаме. Барем јас. :) Легенда.
   
 10. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  6.299
  Пол:
  Женски
  Легенда, најомилени ми се Strangers in the night и Fly me to the moon :inlove::inlove::inlove: