1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фруктоза

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady.Rose, 12 април 2011.

 1. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Дали сте знаеле дека фруктозата е многу штетна? Покрај тоа што може да предизвика дијабетес и проблеми со варењето и бубрезите, таа е и главна причина за дебелеење. Фруктозата го зголемува отпорот на организмот кон лептин(хормон на ситост) и така не сме сити и сме гладни целото време. Затоа се препорачува да се намали или отфрли фруктозата од исхраната. Лошото е што фруктозата ја има во овошјето кое содржи и многу витамини и влакна. Што мислите, дали треба фруктозата да се отфрли? Поздрав :*
   
 2. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  202
  епа сеа може е штетно и дебелее ама да си признаеме сите јадеме благо....
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам фруктозата е добар шеќер, а гликозата е лош, така беше или јас грешам :?:
   
 4. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Не не не ова е баш за шеќерот што доаѓа од овошјето, и баш заради тие мислења дека е добар шеќер. Всушност ова е многу нездрав шеќер и не е ништо подобар од обичниот :)
   
 5. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  101
  Ми имаат кажано луге кои се стручни во таа област дека,редовното конзумирањето на фруктоза како засладувач наместо обичен ,кафеав шеќер или малтекс доведува до намалено лачење на инсулин со тоа се доведува до ризик за дијабетес
   
 6. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  35
  Шеќерот кој доаѓа од овошјето не е штетен доколку се јаде на празен желудник, значи наутро, се до ручек. Овој шеќер се претвора дирекно во енергија и не дебелее (нормално нели ако не се меша со друга храна).

  Уживајте во вкусот на овој благодет!!!

  Јадете овошје и пијте вода, чај. Така се чисти организмот, а воедно и се збогатува со сите потребни витамини.
   
 7. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Зна4и денеска сите сме експерти и ова било лошо, она било лошо, па не може да е лошо ако се јаде во умерени коли4ини, и нема шанси пак овошјето да е лошо и како што кажа марија, овошје се јаде само за појадок, целото овошје што планираш да го изедеш во текот на денот треба да го изедеш на сабајле и тогаш нема никаков проблем и не е штетно. И јас колку што знам дијабети4арите можат да јадат само фруктоза, оти она нема врска со инсулинот, само за гликозата е потребен инсулин....и само уште нешто да кажам про4итам таму погоре гликозата била штетна, па ако изеден 2 чоколади денеска секако дека е штетно, ама гликозата дава основнаенергија на која работи мозокот и се друго, така да без гликоза не се може...ама најубаво е таа да се прима преку сложени јагленхидрати (скроб) , а не преку рафиниран шеќер, оти тогаш многу брзо оди во крвта и го оптоварува панкреасот да лачи повеќе инсулин и тогаш е штетно...
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.901
  Допаѓања:
  32.468
  Пол:
  Женски
  Јас имам слушнато дека фруктозата е штетна. Треба што поретко да се внесува. Колку помалку се внесува фруктоза, толку се помали шансите за дијабетес. Ретки се оние што не јадат благо.
   
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Фруктозата е многу значајна за организмот, посебно за исхрана на мозокот. Треба да се внесува во умерени количини, многу нормално. (fingers):):) На организмот му е потребно се’!
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.